Duyuru-Kadına şiddet! Şiiri - Akın Akça

Akın Akça
1869

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Duyuru-Kadına şiddet!

Latife Tekin'le konuşan Hürriyet yazarı Yalçın Bayer olayı şöyle aktardı: 'Az önce konuşması engellenen ve belediye başkanı tarafından ağır şekilde eleştirilen Latife Tekin şehri terketmiş.'

Yazar Latife Tekin telefonda heyecanlıydı. 3. Karabük Sanayi, Kültür, Sanat Festivali'nde hoş olmayan durumlarla karşılaştıklarını ve konuşturulmadığını söyledi...

Kim konuşturmadı?

- AKP'li Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer... Bizi festivale Karabük Kültür Sanat Derneği çağırmıştı. Ben, yazar arkadaşlarımız Onur Caymaz, Vecdi Çıracıoğlu ve Alper Akçam'la geldik buraya... Ben konuşmamda AKP'nin enerji politikasını, nükleer santral kurmasını eleştirdim. Enerji politikalarının halka karşı olduğunu söyledim.

'Aşağılık enerji politikaları' diye bir söz sarfettim. Belediye Başkanı kalktı 'Sen bu şekilde burada konuşamazsın, sen benim paramla buraya geliyorsun' dedi. Ben de, 'senin paranla değil kendi paramla buraya geldim' dedim. Sus, dedi bana... Ben bu ülkenin tanınmış bir yazarıyım. Yazarlar ülkelerinin halklarının vicdanıdır dedim.

Bu arada yerinden kalkan başkan, galiba polis kamerasıydı onu kapattırdı. Sonra da mikrofonu da kestirtti... Sonra da hadi şimdi konuş diye çıkıştı. Hakaret etti bir yerde... Polis araya girince muhtemel bir itiş kakış olayı da olmadı.

Mikrofon kapatılınca yapacak bir şey yoktu... Ben kürsüden indim. Daha sonra diğer arkadaşlar kısa konuşmalar yaptılar, Karabük'ten ayrıldık. Bu arada ortamın gerginleşmesini fırsat bilen bazı kişiler yazar Onur Caymaz'a 'boynunuzu kırarım' diyerek tehdit ettiler...

Vatandaşlar ne yaptı?

- Bir süre sessizlik oldu, ama daha sonra alkışlayanlar oldu

Şimdi neredesiniz?

- Karabük'ten Safranbolu'ya geldik arkadaşlarla, bu gece muhtemelen İstanbul'a döneceğiz. Ben televizyonlardaki canlı yayında AKP'nin politikalarını eleştiriyorum. Ben hayatımda böyle bir şey yaşamadım. Bir yazara bir belediye başkanı 'sen konuşamazsın' demesinin ne kadar feci olduğunu düşünebiliyor musunuz? İnanır mısınız aklıma Madımak olayı gelmedi değil.
http://www.e-kolay.net/haber/haber.asp? pid=2705&haberid=550783

Akın Akça
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ümran Demircan
  Ümran Demircan

  Akıncığım..
  Aslında konu başlığı 'kadın'a şiddet' değil de 'düşünceye ve düşündüklerini söyleyenlere şiddet 'olsaydı daha mı iyi olurdu..
  Latife Tekin,çoğu okurun saygısını kazanmış bir yazar..Fikirlerini halka açık yerlerde özgürce söyleyemezse ,bizler öncelikle belediye başkanını kınar,sonra da yazar-çizerleri ya da yazılı ve görsel basını bir kere daha kınarız..
  Yöneticiler eleştirilere dayanıklı değilse ya da eleştirilere verecek mantıklı ve doğru cevapları yoksa bu sorumluluğu hiç de üstlenmemelidirler.
  Ne yazık ki..artık eleştirilere mantıklı cevaplar yerine bu tip yanlış ve ilkel tavırlar daha kolaylıkla sergilenmekte...
  Yöneticilerin ne siyasi taraflılıkları ne de popülerlikleri önemli değil..Önemli olan uygar insan sorumluluğu bilinci taşımaları.
  Bir kere daha düşünmeliyiz...Uygar insanlar nasıl birileri..
  sevgilerle

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur

  Edebiyat nedir
  Duygu,düşünce ve hayalleri
  sözlü veya yazılı olarak
  etkili bir dille anlatma sanatına
  edebiyat denir
  Bir anlatımın edebi ola bilmesi için
  insanda estedik zevkler uyandıması gerekir
  bunun içinsöylenen her şöz
  her yazılan yazı edebi degildir

  Okudum
  Hüsamettin Sungur

TÜM YORUMLAR (2)