Doğunun Kadınları Şiiri - Hilmi Yavuz

Hilmi Yavuz
105

ŞİİR


52

TAKİPÇİ

Doğunun Kadınları

biz batan güne sahip çıktığımızda
ay, Bitlis’te sari tutun
ya da bir akarsu imgesi
gibi yiğit ve butun
bir ağıttı
kadınlarımızda
onlar hüznü bir çeyiz
çileyi ince bir nergis
ve gülerken bir dağ silsilesi
taşırlar
ve birer ac
..........
..........

Hilmi Yavuz
Kayıt Tarihi : 20.7.2000 17:40:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mehtap Altan
  Mehtap Altan

  Yazmasına yazgısının masalını saklayan kadınlardır tüm kadınlar....

  Ki doğunun batının aynasına sırdır kadınların ruhundaki onurlu sessizlik...

  Saygılar...

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  tamamdır Lara Açanba...eğer beni unutursan,yandın demektir;ona göre::))))

  kurabiyeler benden olsun,sen çayı demle...:))))))şekeri, Alpullulu bir şair getirir elbet:)))))ha bir de bardak meselesi var..onlar da Paşabahçeli'den olsun bari...

  sahi,nerede buluşuyoruz,hı!..Ankara mı?

  sevgiyle....

 • Lara Açanba
  Lara Açanba

  farkında olmadan kocaman bir aile olduk...bazı arkadaşlarımız bize ulaştı ve konuşup tanışma fırsatımız oldu...birbirimiz için önemliyiz...şiir bizi..biz de onu seviyoruz..ve biz bizi anlarız...ne kadar üzsek de..üzülsek de...çok güzel ve kıymetlisiniz...iyi ki buradayız..uzun yıllar bir arada kalalım..kısmet olursa bir araya gelip kalabalık bir antoloji ailesi olarak çay içelim..çok güzel olur...sevgilerimle...

 • Orhan Balkarlı
  Orhan Balkarlı

  Evliya beyin çok güzel saptaması ile Sinyali beyin günün şiirini ve Hilmi Yavuz'un şairliği ile ilgili yorumu senenin bu son gününde bize ayna tutmuştur.Kendilerine teşekkür eder saygılar sunarım.Herkese sağlıklı ve huzurlu bir yeni yıl dileklerimle.

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  İmandır O Cevher ki İlahi Ne Büyüktür, İmansız Paslı Yürek Sinede Yüktür!...Mehmet Akif Ersoy

  Bahse konu kadınlar sadece doğuda değil anadolunun her yerinde az çok vardır.Onlar helal rızık için meşru işlerde çalışırlar.Onlar acınacak kadınlar değil cennetin ayakları altında olduğu bilinen takdir edilecek mubarek kadınlardır.
  Doğuda daha çok olduğu için bu isim verilmiştir diye düşünüyorum.
  .

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  ya batının kadınları!...hem olur mu hiç doğu-batı kadını!..burnundaki hızma ile mi ayrılır birbirinden kadınlar!..kadın,kadındır bu ülkenin her yerinde..

  sadece 'şey' için!...

  bir değirmi beze bağladılar beni
  yırtarsam
  ölürüm!...

  işte böyle Hilmi Yavuz...Ayşesi Fatması yok bu işin; Erçisi Ereğlisi de yok!..nesi var o zaman...kadının her yerde Elif,erkeğin her yerde Nebi oldugu!..

  herkese saygılarimla...

 • Nadir Şener Hatunoğlu
  Nadir Şener Hatunoğlu

  Değerli bilim adamımız, şairimiz sn. Hilmi YAVUZ merhaba.. Seçme siirler panosunda görüşe sunulan bu şiiri, örnek tadında okudum. ' Doğu'nun Kadınları' şiirde, özgün buluşlar (imge, simge) var:

  1) Gülerken bir dağ silsilesi.
  2) Ölümleri duvaktan beyaz.
  3) Ve birer yazmadan ibarettirler.
  4) Bebesi doğuştan kıraç.
  5) Birer hasretten ibarettirler.

  Bu güzel şiire, Antoloji.com/da kayıtlı ' Yılgın Hüzün ' başlıklı şiirimden bir alıntıyla eşilk etmek istiyorum:

  ' Omurgamda tepinen
  ' Zorba bir fıtık,
  ' Gövdemi ikiye katlama telaşında.
  ' Çizmemin vicdanını sorgulayan kaldırım,
  ' Bastonumun ürkek tıkırtısına gülüyor
  -bıyık altından.-
  ...........
  ...........
  *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

 • Hüseyin Çelebi
  Hüseyin Çelebi

  Şimdi bir yörenin kadınları daha cilekeş veya gereğinden fazla ilgi gösterilmesi yanlış bir yanlış da kadınlar kendi araların da ayrışıyorlar açık kapalı veya sosyete geri kalmış gibi insana insan gibi görmek kadınsa saçlarını örmek lazım kadınların görevlerinden biride fatih yetiştirmek lakin köylerde kadın işten başını kaldıramaz halde Allah kolaylık versin

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  SÜPER CEVAP
  Yasli kadin oldukça dini bütün bir insanmis.. Her sabah kapisinin önüne çikar ve bagira bagira dua edermis: “Allah’ım bize verdiklerin için sana sükürler olsun!” Ve ardindan her seferinde de yan komsusunun sesi duyulurmus: “Allah yok kadiiin Allah yok!!!”... (HAŞA) Yasli teyze ne kadar sinirlense de yine her sabah dua edermis, öteki komsu da inadindan her seferinde ona öyle bagirirmis.. Neyse.. Bir aksam, komsusu yasli teyzeye bir oyun etmeye kalkmis.. Markete gidip bi sürü meyve sebze, ekmek vs. alip torbalara doldurmus, yasli teyzenin kapisinin önüne birakmis… Ertesi sabah teyze kapiyi açip da yiyecekleri görünce çok sasirmis ve sevinçle bagirmis: “Sana sükürler olsun Allah’ım, bu gönderdigin yiyecekler için sana sükürler olsun!!!” Ve agacin arkasindan onu seyreden komsusu seslenmis: “Allah yok kadiiin Allah yok!!! (HAŞA) O yiyecekleri ben aldiiiiiim!!!” Yasli teyze hiç istifini bozmamis: “Yüce Allah’ım sana ne kadar sükretsem azdır!!!! Hem bu yiyecekleri göndermissin, hem de parasini ŞEYTANA ödetmissin!!!”

  Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın efendim.İyi seneler.

 • Salim Genç
  Salim Genç

  sayın hilmi yavuz çok değerli bir edebiyat insanıdır. bu ilmi iliğine kadar sindirmiş üstadlardandır.şiirini değerlendirdiğimizde nazım hikmet şiirinin yansımalarını şidedetli bir şekilde görmekteyiz.bu yansıma sade tek bir şiirle değil umumi bir şekilde etkileşim olduğunu şiirin içindeki seslerin ve söylem tarzının nazımın bir çok şiirini çağrıştırdığını algılamak şiir severlerinde katılacağı bir durumdur kanımca.bunun dışında şirin akıcı ve hakim olduğunu duyguların rahat ve duru bir şekilde işlendiğini görüyoruz.şaiire ve şiir severlere selam ile.

TÜM YORUMLAR (22)