Didâr Olur Şiiri - Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim
7

ŞİİR


35

TAKİPÇİ

Didâr Olur

Sanma şâhım...herkesi sen....sâdıkane...... yâr olur
Herkesi sen.. dostun mu sandın..belki ol... ağyâr olur
Sadıkâne........belki ol.....âlemde bir.......... serdar olur
Yâr olur... ağyâr olur...... serdar olur....... dildâr olur

Yavuz Sultan Selim
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Uğur Benek
  Uğur Benek

  Çok kişilerin nazire yaptığı,
  biçimini tekrarladığı bir şiir...

  Hazret'in kalemi de kılıcı kadar kuvvetliymiş.

 • Mücella Pakdemir
  Mücella Pakdemir

  Sayın Doğaner, tarihimizi birkaç nesil ermenilerin ve bizden olmayanların çarpıtmalarıyla yazdığı okul kitaplarından öğrenirken kimsenin sesi çıkmıyordu. Ben de okul yıllarımda hem tarihten hem de geçmişimizden onların sayesinde nefret etmiştim. Yavuz Bahadıroğlunun kitaplarını okumadığınız çok belli. Tamamen tarihi gerçeklere dayanır. Ayrıca bana tarihçi isimleri vermenize gerek yok. Tarih benim tutkumdur ve bir çok tarihçiyi eserlerinden, konferanslarından takip ederim. Önemli olan sağlam kaynaktır. Gerçek diye yutturulan yalanlar arasından sıyrılmaktır. Osmanlı arşivlerinin incelenmesi neden bu kadar ağır sürüyor, gerçi bu konuda da bizarım ama bu arşivlerin 50 yılı aşkın bir süre kilit altında tutulmasını da manidar bulurum. Osmanlıca bilen, arşivleri değerlendirme bilgisine, kültürüne ve yeteneğine sahip kaç kişi kaldı? İşte bu manidarlığın cevabı da burada yatıyor. Kaybolan nesilleri firesiz geri getirmek mümkün değilse de, uluslararası ilişkilerde ve millet şuurunda büyük kayıplar olsa da, bir ucundan başlayıp Osmanlıyı anlamak ve tanımak noktasında emek sarfeden insanlara maddi ve manevi destek vermenin en büyük hizmetlerden birisi olduğu şuurundayım.
  Keza tevsir bilmeyen, dini bilgisi yetersiz kişilerin Kur'andan bir ayet seçip oradaki manayı işlerine gelen konulara emsal göstermeye kalkışmaları hezeyandan öteye gitmez. Bilen kişiler tarafından ne kadar komik bulunduğunu asla tahmin edemezsiniz. Cemaat, tarikat kelimelerini hiç yeri yokken kullanmanız ise tamamen bilinç altı bir refleks. Varsa kendinize ait ilginç ve doğru bir tesbitiniz, buyrun yazın. Okur ve sebepleniriz. Gardlı ve hücumlu cümlelerden bu köşeye, hiçbir olguya ve hiçbir kavrama fayda gelmez. Gına bize geldi efendim. Sayenizde.

 • Yıldızlar Kuşandık
  Yıldızlar Kuşandık

  secici kurulu cok zekice tasarlanarak buraya tasidiklari siirler ile bu sayfayi malum kavgalarla ust citalara tasimalarindan dolayi kutluyorum acikcasi:)

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Biliyordum bizimkilerden olmadığını! Çünkü ikiye bir bizim şanlı atalarımıza şeni iftiralar atacak kadar denileşen birisinin bizden olması söz konusu olamazdı! Demek bu kadar gizli, gizemli bir soy ağacın var ha? rif olanlar anlamıştır senin diliinin altında saklanan baklanın ne menem bir şey olduğunu!
  Kulübeye senin gibi had ve cet bilmezler layıktır!
  Bu fakirin sayfasında;'ÜÇ TÜRLÜ KAFA' isimli şiirimdeki tavsiflerden birisine senin kafa yapın çok uygun! Birini seç ve tak omuzunun üstüne! sana bundan sonra o vasfınla hitap edelim!

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  şiir yavuzundur veya değildir..yavuzun küpesi vardır veya yoktur...resim şah ismailindir veya değildir..Bu kısımlar elbet şiirin magazin yönü açısından önemli olabilir..sözüm yok..Ama ben şiir hakkında duru ve öz bir görüş bildirmek isterim

  Bu şiiri askerlik yaparken bir arkadaşım anlatmıştı bana..okumuştu demiyorum..anlatmıştı..satır sütun matrix şeklinde yazıldığından söz etmişti..Esasen osmanlı padişahları, şehzadelik dönemlere disiplinli bir eğitimden geçmeleri nedeniyle o devrin revaçta sanatlarından olan şiirle de genelde ilgilenmişlerdir..bu şiir yavuzun olmasa dahi yavuzun bir çok şiiri vardır.mesela 2. bayezitin kardeşi cem sultanla atışma şeklinde yazdığı bir şiirini hatırlıyorum gayet güzeldi..Ayrıca bir çok osmanlı sultanının divanı olduğu bilinmektedir

  Bu şiir akıl verici,kıssadan hisse çıkarmaya dönük, şark anlayışına uygun, emek verilmiş, işçiliği duygusundan ziyade olan ve emek verilmişliği duygusuna galebe çalan bir hava taşıyor bana göre..

  Tekerleme tadında, fantastik ve zekanın göz kırpmasıyla paylaşılan mutluluklardan bir enstantane görünümünde..

  Saygılarımla

 • Mehmet Türkoğlu
  Mehmet Türkoğlu

  cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler
  ol mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Naci Kasapoğlu Arap denen zat! Senin atan kimdir ki sır gibi saklayıp ifşa etmekten korkup, ürküyorsun? Gocunduğun bir şeymi var? Açıkla gitsin!
  Hadi bizi merakta koma, herkesler merak ediyor kimin ahfadısın kimin evladısın?

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Celallenen sensin Erohan bey!
  Biz sadece yersiz ithamlarına, haksız iftiralarına ve yanlış telkinlerine ilmi, dini, tarihii makul cevaplar verdik! Sözlerimde bir hilaf varsa, delil ve bürhanla karşılık verip beni ilzam etmeniz gerekir di! Ama siz acziyet gösterip, mesnetsiz iddialarınıza yinelemekten ve muhatabının bu konulardaki dirayet ve ehliyetini bilmeden ona hakaratamiz ifadelerle saldırmaktan başka bir marifet sergilemediniz ki bu edebiyatçılara ve şairlere yakışan bir üslup değildir! Bu ifade tarzı militanca bir tazdır ki bu sayfaya asla ve kat'a yakışmıyor!
  İnsanlar atalarının meziyet ve faziletleriyle müstefid olup, onlarla iftihar ederler, hata ve günahlarından da muzdarip olup esef duyarlar! Biz size atalarımızın sevapları inşaallah günahlarından çoktur hatırlatmasında bulunduk! Kaldıki; 'ÖLÜLERİNİZİ HAYIRLA YAD EDİN!' Diyen yine İslam dinidir.
  Resul-ü Kibriya(sav) Atası İbrahim ve İsmail Aleyhisselamlardan hayırla ve sitayişle bahiste bulunurdu! Teşehhüte oturan her mümin, Resulullahın o, muazzez atalarına ve aline selat ve selam okur! Bunu bilmeniz lazımdır.
  Hangi insanın hatası yoktur ki? Beşer şaşar diyen atalarımız değilmi? Peygamberlerin bile zelle denen küçük hatalara düştüklerini bilmiyormusun?
  İnsanların (mü'minlerin)sevapları, günahlarını geçtiği zaman sorgusuz, sualsiz cennete gireceklerini kur'an ayetleri sarahatle ve dafaetle haber veriyor!
  Demek ki atalarımızın faziletleri, hatalarından ziyade ise onlar rahmet okumamız iktiza ediyor! Yoksa bazı nadanların iftiralarıyla ve haksız ithamlarla onları yargılayıp, mahkum etmek hayırlı ve bilgili hiç bir toruna yakışmaz ve fayda temin etmez!
  Biz burada şiirle alakalı görüşümüzü her zaman beyan etmişisiz ve edeceğiz de inaşaallah! Ama bu bazılarının hoşuna gitsin tarzında bir yorum olmayacak! Her zaman objektif ve insaflı olacak! Çünkü bizler müslüman şairleriz! Şuursuzca va insafsızca yapılan iftiralara karşı çıkmak ta boynumuzun borcudur Erohan efendi!
  Müslüman amelini, fiiliyatını ve kelamını sadece rabbinin Rızasına muvafık tarzda yapmaya mecburdur! Hak takdir ettikten sonra halkların da takdir etmesini asla beklemez! Bütün dünya ona muhalefet etse bile o, hak bildiği yoldan taviz vermez! Bunu da böylece bilesin!

 • Osman Tuğlu
  Osman Tuğlu

  Ecdadımız denileni ne kadar tanıyoruz?

  Ne Osmanlı ne Türkiye Cumhuriyeti döneminde Yavuz'un şiirlerini basabildik.

  Bir kez basıldı, o da Almanya tarafından.

 • Osman Tuğlu
  Osman Tuğlu

  Yukardaki resim de onun değil.

  Şah İsmai'in resmi.


  :)

TÜM YORUMLAR (104)