Didâr Olur Şiiri - Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim
7

ŞİİR


81

TAKİPÇİ

Didâr Olur

Sanma şâhım...herkesi sen....sâdıkane...... yâr olur
Herkesi sen.. dostun mu sandın..belki ol... ağyâr olur
Sadıkâne........belki ol.....âlemde bir.......... serdar olur
Yâr olur... ağyâr olur...... serdar olur....... dildâr olur

Yavuz Sultan Selim
Kayıt Tarihi : 11.5.2001 11:35:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Cem Ak
  Cem Ak

  Eski Türkçe ile latin harfleri olmadan nasıl soldan sağa ve yukarından aşağı doğru aynı okunan bir şiir yazılmış merak ettim. Orijinal halini bile var mı?

 • Eda Demir
  Eda Demir

  küpe konusuna değinecek olursak köle düzenine karşı yapılan eylemdir efendim. zira o dönemde köleler küpe takarlarmış, yavuz sultan selim de allah'ın bir kölesi olduğu için o küpeyi takmış.

 • KAYININ kutlu torunları
  KAYININ kutlu torunları

  3 Kıtaya hükmetmiş FATİHİN torunu BEYAZITIN oğlu KANUNİNİN babası YAVUZ SULTAN SELİM HAN nice devletlerin başını kesen nice devletler yıkan osmanlının gücüne güç katan şair padişah bu şiiri safevi devleti kurucusu şah ismaile yazarken gönderir bunlar yine hediyeleşirken şah ismail terbiyesizlik yapıp yavuza insan dışkılarını bir kutuya koyarak gönderir. Hediye yavuza ulaştıktan sonra yavuz hediyayi açtırır odayı pis kokular sarar ve yavuz altında kalırmı kalmaz hemen kutuyu temizletip içine lokum ve güzel koular sürdürerek vede bir not yazarak şöyle demiştir.Bıre ismail her hükümdar kendi yediğimi ve kendi süründüğü kokuları gönderir. Diyerek şah ismaili güzelce susuturur.sana ALLATAN rahmet dilerim .

 • NACAROĞLU
  NACAROĞLU

  KEMİKLEİN SIZLAMASIN OSMANLININ GÖZ BEBEĞİ KUTLU EMANETİNİZ DAİMA PAYİDAR KALACAKTIR. CİHANA DİZ ÇÖKTÜREN İMPARATORLUĞUN SULTANLARI
  SİZE ALLATAN RAHMET DİLERİM...

 • Emirhan Eder
  Emirhan Eder

  Yurdun Uçmağ olsun kut'lu Atam.

 • garib
  garib

  omhake, şah ismail büyük bir sünni katliamcısı ve şiidir.halvetilik ise sünni bir tarikattır. bu durumda şah ismail halveti olamaz.belki oralarda şiiliğin etkisi ile halvetilik bozulmuşsa, küpe de takarlar şah ismail de halveti olur.orasını bilemem. resim meselesine gelince sultan selim elbette küpe de takmaz başına tac da.bunlar ekleme.fakat yüz olarak büyük oranda benziyor sultanın yüz tarifine.sarkık bıyık köse bir yüz.yuvarlak kafa.

 • Omhake
  Omhake

  Mustafa Akgünlü doğru söylüyor. Bu fotoğraf Halveti olan Şah İsmail'e aittir. Halveti tarikatına mensup olanlar küpe takarlardı. Şah İsmail de Halveti olduğu için küpe takardı. Bunu Murat Bardakçı geçmiş yıllarda ispat etti. Küçük bir google araştırması ile bulabilirsiniz.

 • Mustafa Akgünlü
  Mustafa Akgünlü

  Kardeşim Yavuz Sultan Selim Hazretlerinin profilini oluşturmakla çok iyi yapmışsın.Lakin Selim Han küpe takmazdı.Bu fotoğraf da kendisine ait değildir. Çoğu kişi bunu yanlış biliyor. Ben de bu konuda çok hassasım.Lütfen profil fotoğrafını değiştirir misin?

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  Ne yuce bir hissedis

TÜM YORUMLAR (118)