Demokles'in Kılıcı Şiiri - Ramazan Yaşar

Ramazan Yaşar
48

ŞİİR


13

TAKİPÇİ

Demokles'in Kılıcı

Ülkemiz AB'ye
Ha girdi ha girecek

Mecnun Leyla'sına
Ha erdi ha erecek

Dünya telaşesi
Bir türlü bitmeyecek...

Simli Resim

Sessizlik senfonisi
Ha çaldı ha çalacak

Çocuğumuz sınıfta
Ha kaldı ha kalacak

Yok mu şu dünyada
Bizi bir anlayacak....

Simli Resim

X partisi barajı
Ha aştı ha aşacak

Gönlüm yeni bir aşka
Ha koştu ha koşacak

Bunların ötesinde
Demokles'in kılıcı

Başımızda sallanır
Ha düştü ha düşecek....

Ramazan Yaşar
Kayıt Tarihi : 30.8.2007 11:49:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


bir varmis bir yokmus, evvel zaman icinde kalbur saman icinde develer tellal iken pireler berber iken ben babamin besigini tingir mingir sallar iken sirakuza krali olan dionizios adinda bir muhterem sahis varmis. fakir bir aileden gelmis, gozu gonlu tok bir ademmis ama tokluk onun sozlugunde farkli anlamlar ihtiva ettigi icin kral olmus bir gun her nasilsa. bu gozu tok, gonlu her daim tok kralin bir yardimcisi varmis. yardimcisi ise kraldan cok kralci oldugu icin medyatik olmus demokles'mis. demokles hafta yedi gun sekiz hep kralligin nimetlerinden bahseder, bu isin ne kadar guzel ve rahat bir is oldugunu vurgularmis. bu tur laflardan gına gelen sirakuza krali dionizios bir gun demokles'e 'gel yerime gec de gor' demis. demokles bir sevinmis bir sevinmis anlatilir gibi degil. tam bir hafta boyunca oturmayi kabul ettigi koltuga kurulmus hemen. ama oturur oturmaz bir de ne gorsun, tam tepesinde ruzgar esip yel vurdukca sallanan ve bir kilin tuttugu kocaman bir kilic tepesinde fink atiyor. soguk terler dokmeye baslamis koltukta oturdugu her saniye. bunun uzerine anlamis ki, buyuk mevkinin stresi de buyuk. hikaye bu... makamda mevkide gözümüz yok çok şükür de.... gel gelelim bu sallanan kılıç niye?

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Muzaffer Cura
  Muzaffer Cura

  hoş,güzel şiir..düşünen beyninize sağlık..insanca,,biraz umutsuzca ama...

 • Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum
  Türkiye Cumhuriyeti Yukselakcum

  ha oldu ha olacak Ülkem güzel ülkem AB ye girse nolacak hay anam hay boza pişiriyorlar tepemizde ha pişti ha pişecek .SAYGILAR ŞİİR DOSTU BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM.

 • Melih Baki
  Melih Baki

  anlam yüklü dizeler..güzedi..kutlarım şair....

 • Umut Çakır
  Umut Çakır

  kılıç düşerse olmuyor düşmese olmuyor. yerinde durunca da batıyor. sanırım kılıç durmalı düşenler kılıcın altındakiler olmalı. hoş bir şiir teşekkü ederim. sen de şiirlerimi okur ve düşüncelerini paylaşırsan memnun kalırım..

 • Hayat Beşiktaş
  Hayat Beşiktaş

  vicdan muhasebesi yapan herkes için büyük mevkii büyük strestir.insanın vicdanı kılıç gibi sallanır..ama artık nerdeee o kılıcı gören adamlar..mevkiyi bulan gömülüp kalıyor içine..kılıç mılıç hak getire..
  çok eğlenceli ve anlamlı bi şiir olmuş..tebrikler..

TÜM YORUMLAR (90)