Cumhuriyet ve demokrasi

İbrahim Yılmaz
292

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

Cumhuriyet ve demokrasi

CUMHURİYET VE DEMOKRASİ

Cumhuriyet teoride bir halk yönetimidir
Pratikte ise uygulanış biçimi demokrasidir
Ama bazı zevat
Pek ağzına almaz demokrasiyi
Çünkü;
Bu halk yetersizdir onlara göre
Bunlar karışık işler
Demokrasi lükstür
Halksız cumhuriyet bize yeterlidir
Yani seçilmişlerin elinde değil
Hep atanmışların elinde olmalıdır ipler.

Günlerdir seyrediyorum
Fasit daire etrafındaki manzarayı
Yani gardını almış ekâbir zevatın
Hep sancılı geçer Çankaya savaşları.

Şu kâmil cumhuriyetimiz
Tavana mı yoksa tabana mı dayanıyor?
Bunu bunca yıldır anlamış değilim
Taçsız kraliçe
Demokrasisiz cumhuriyet olur mu beyler?
Bunu bütün dünya biliyor
Ama bizim ekâbirler
Halksız bir cumhuriyet istiyor.

Salt bir cumhuriyet
Boş bir çerçeveye benzer
İçine ne koyarsan onu görürsün
Ya manzara ya tank veya apoletli bir adam
Ben ise;
İçine insani normları ve halkı koyuyorum
Onurum için demokrasi istiyorum.

Kuşkusuz evrende
Ve yeryüzünde
Devasa güç Allah tır
Onu karıştırma oyununa
O zaten tektir.
Sonra,yeryüzünde
Sarsılmaz güç halktır.

Şu akar kalır çakıllar
Krallar ve despotlar gider
Geriye kalır yine halklar.

Hani devri âlemlerinde
Vazgeçilmez zannedilen
Hitler,Stalinler ve Saddamlar
Hepsi de fani oldular
Ezelden ebede akan
Yine geride kalan halklar.

Ey erbabı ekâbir
Egemenliğin sembolü reisi cumhuru
Halkın seçmesinden niçin korkuyorsunuz?
Ben söyleyeyim;
Seçilmeden keyfi yönetimin
Biteceğini biliyorsunuz
Bin bir yalanla
Halka on yılda bir balyoz gibi ineceksiniz
Çalsın ihtilal marşlarını radyolar,
Halka hesap vermeyenler
Yaşadığım kadar saltanat
Saltanatım kadar yaşarım diyorlar.

Halka dayanmayan sözde kafalar
Sadece teferruattır
Ne kızıl ordu korudu saltanatlarını
Ne de gestapolar.

Yoksa erbabı cumhuriyet
Seçkinlere tahsis edilmiş
Bir Truva atımıdır ki içinden hiç çıkmıyorlar
İşte cumhuru reisi halk seçerse
O Truva atına bir daha
Hiç giremeyeceklerinden korkuyorlar.

AKÇAY – MAYIS – 2007

İBRAHİM YILMAZ

İbrahim Yılmaz
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


CUMHURİYET VE DEMOKRASİ

Bugün yeryüzünde adı cumhuriyet olan bir çok ülke vardır.Ama içi bomboştur.Örneğin; Suriye,Irak,Mısır,Pakistan.Küba,Libya,Çin,Kuzey Korede olduğu gibi,Afrika,Asya ve Amerika kıtalarında bir çok ülkenin adı hep cumhuriyettir.Ama bunların hiç birisinde demokrasi yoktur. Ülkeyi yöneten baştakiler ya darbelerle iş başına gelmiştir veya göstermelik tek parti yönetimleridir.

Halbuki Avrupa’nın bir çok ülkesi monarşik krallıklarla yönetilir.(adları cumhuriyet bile değildir) Örneğin İngiltere,İspanya,İsveç,Hollanda ve Belçika gibi veya dünyanın ikinci ekonomik gücü olan Japonya’nın imparatorlukla yönetilmesi gibi.Ama hepsinin de içi halk iradesi olan demokrasi,kişi hak ve özgürlükleri,hukukun üstünlüğü ile,sağlık,kaliteli eğitim,refah,kişi başına düşen milli gelirin yüksekliği gibi çağdaş değerlerle doldurulmuştur.Demek bir ülkenin adının kuru kuruya cumhuriyet olması bir şey ifade etmiyor..

Bizler de cumhuriyetimizin içini bu çağdaş değerlerle doldurup,cumhuriyet yönetiminin pratikte uygulanış biçimi olan,halk iradesine dayalı gerçek demokrasiyi bir’an önce kurmalıyız ve yaşatmalıyız.Atatürk’ün ifade ettiği gibi; EGEMENLİK KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETE AİT OLMALIDIR..Atanmışların değil..Çünkü atanmışlar halka seçim yoluyla hesap vermezler..Çok partili sistem içinde seçimle iş başına gelip ülkeyi yönetenler ise belli aralıklarla seçimle halkın önünde ve sandıkta halka hesap verirler.Biz buna demokrasi diyoruz..Bundan dolayı demokrasiz cumhuriyet olamaz..Çanakkale geçilmez diyen ve istiklal savaşında Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde,yüce meclisimizin aldığı tarihi kararlarla, düşmanları denize döken bu aziz millettir. Tüm şehit ve gazilerimizin ruhları şad olsun..

Bu şiiri yazmama sebep olan Cumhur Başkanımızın halk tarafında seçilsin mi seçilmesin mi tartışması ve buna bağlı olarak refarandum sürecindeki olaylara bir bakışın ifadesir.Hem Cumhur Başkanımızın halk tarafından seçilmesinin ne mahsuru olabilir ki? Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz daha da güçlenir..Darbecilik bu memlekette tarihe karışır. Eğer bu ülke gerçek cumhuriyetle yönetilecek ise haklımıza sonuna kadar güvenmek mecburiyetindeyiz.Bu yüce halk olmasa TC Devletinin hiçbir kurumu olamaz.Hatta TC Devleti olamaz…Bundan dolayı cumhuriyet ve halk iradesinin tecellisi olan demokrasi birbirinden ayrılmaz bir bütündür.Darbelerle ve darbe anayasaları ile anılmak ve idare edilmek bu ülkeye çok zarar vermiştir..Darbeleri savunmak ve darbecilerle işbirliği yapmak tüm dünyada demokrasi ile idare edilen ülkelerde bir anayasa suçu olduğu gibi ayrıca vatan hainliğidir.Yüce Türk milletinin hür iradesine bir hakarettir.

YAŞASIN DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRILMIŞ CUMHURİYET

Saygılarımla

İbrahim Yılmaz

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Talat Semiz
  Talat Semiz

  Halk !.. Toplum... Bir ülkede yaşayan insanların tamamı.. bunlar saygı değer kavramlar.

  Sn. Şair,
  Hindistan dünyanın en yoğun insan kalabalığına sahip bir ülkedir. Sizler biliyorsuzun ki, batılı sömürgeciler toplumları afyon yemiş gibi uyutarak sömürülerini devam ettirmişlerdir... Demokrasiler
  Sürekli özürlüdür.. teokrasiler, totaliter rejimler, despotizmler ve faşistler.. dünya üzerinde tüm yöneten rejimler geröekte tabana yani halka dayanması gerektiği halde kesinlikle halklar ıska geçiliyor. Bernhard Russel'ın 'Power' ( Güç ve İktidar) konulu kitabu bu konuyu gündeme getiriyor.

  Toplumların kendilerini eşit ölçülerde yönetebilmesi içi tüm bireylerin eşit ölçülerde ütopik bir yüklem kazanması gerekir ki buna olanak yoktur. Platones'in 'Devlet'isimli yapıtında söz konusu edilen demokrasi sadece köllelerin, kadınların, şehir dışında oturan kısalın insanlarının haricinde tutulmuş ve şu görüşe yer verilmiştir. ' Devlet yönetiminde bulunanlar ekonomik değer olarak varlıklı kişiler olmalı ki. devlete zarar verdiklerinde bu zararı karşılayacak varlıkları olsun' Demekki bu sadece varlıklılara verilen bir uydurma demokrasidir.

  Cumhuriyet 'demokrasinin' arap dilindeki karşıtıdır... Arap ulusunun cumhuriyeti sözde kullandığı, kesinlikle topluma yansımayan bir yönetim anlayışı dikkat çeker. Bize gelince.. Cumhuriyetin kurulıuş aşamasından günğümüze değin buna karşı koymak isteyenler olmuştur. Bu Zihniyet halkçı, toplumcu değil ümmetçi, sadece inananları dikkate alan bir zihniyerttir... Bu aşamada şunu kesinlikle belirtmeliyim ki, değil bizde dünya üzerinde demokrasiyi tam olarak uygulayan toplumlar yoktur.. Özellikle pederşahi yaşamı gelenekleştiren.. demokrasşiye katılım için verilen oyları topluca soy ve aşiret eylemlerine dönüştüren halkların kaderi birazcık seçilmişlerden yana değil gücünü ortaya koyanlarla ilgilidir. Bizim cumhuriyetimizi söz konusu ederken toplumsal yapımızı dikkatten kaçırmamanızı dilerdim.

  Sevgilerimle..

 • Mustafa Öztürk
  Mustafa Öztürk

  Çok beğendim. Tebrikler. Bazılarının yaptığı gibi Cumhuriyet ahlaksızlığa fırsat veren, hile ve yalan dolanı gizleyen maske değildir. Yüreğinize sağlık.

 • Nazlı Başar
  Nazlı Başar

  Böyle hassas bir dönemde Cumhuriyet'i en güzel biçimde anlatan şiiriniz için teşekkürler.Umarım daha çok kişi okur ve kendine pay çıkarır. Tabii ki bizim gibi düşünenler değil bu düşüncelere karşı olanlar okur ve belki şiir tadında anlar artık gerçekleri...Sonsuz teşekkürler bu şiiri bizlere kazandırdığınız için.Ben şiiri sadece aşk şiiri sevgi şiiri( her türlü sevgi şiiri ama..) olunca severim.. ama böylesine önemli günlerde ilaç gibi bir şiir zevkle okudum...

 • İlyas Kılınçarslan
  İlyas Kılınçarslan

  Demokrası dediler Halkı ham ham yediler
  Halimize gülüyor köpeklerle kediler
  İnsan hakları rafta kafeste Özgürlükler
  Soyanlar Soyduranlar Aslan misali kükrer....
  Yüeğine sağlık kardeş tebriklr

 • Abdul Vahap Altay
  Abdul Vahap Altay

  doğru söze ne denir,,,,yazdıklarınızın tamamına katılıyorum,,tebrikler yüreğinize ve engin düşüncenize

 • Safure Kalafat
  Safure Kalafat

  Doğrularla dolu çok güzel yazılmış bir şiir...
  Hikayesindeki tespitlere parmak basıyorum...
  Duyarlı yüreğinize,kâleminize sağlık...
  Kutluyorum çok....Tam puan.
  ...saygılar.

 • Mehmet Sıddık Yalçın
  Mehmet Sıddık Yalçın

  tebrikler...

 • Ayşe Nur
  Ayşe Nur

  Tebrikler duyarlı şaire,yüreğe...
  Merkezde insan olmayan hiçbir yönetim yada zihniyet baki kalmayacak burası açık,Cumhuriyetimizin ve denokrasinin temelinde de insan olmasına karşılık gelen gidenler bazen de kalanlar kendi diktikleri kılıfa göre bu değerleri uydurdukları ve ya uydurmaya çalıştıkları için Türkiye bir türlü kaostan kurtulamıyor ne yazık ki...
  Tekrar teşekkürler...
  Saygılarımla

 • Pınar Önalan
  Pınar Önalan

  'yeryüzünde devasa güç 'ALLAH'tır'çok güzel söylemişsiniz.
  Saygılar...

 • Birsen Budak
  Birsen Budak

  iyi anlatılamadı yaşatılamadı bundan sonrakilere yaşatarak anlatmalı yüreğinize sağlık

TÜM YORUMLAR (19)