Çanakkale - 18 Mart 1915

Uzungemici Cevat Çeştepe
868

ŞİİR


94

TAKİPÇİ

Çanakkale - 18 Mart 1915

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
bakmadık, soylarına nereden geldiklerine, bakmadık....
her birini birer sınır nişanı gibi tam bağrımıza gömdük
ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük.....

bugün ne tartışılıyorsa o günden kalan emanetler adına
önce bu kahramanlara sormak gerek, önce bunlara...
izin verirlerse bırakalım değişsin sil baştan bütün sınırlar
gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar.

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık.
bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan
ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan

Uzungemici Cevat Çeştepe
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


bu ülkede çok uzun yıllardan beri beni en çok etkileyen manzaralardan biri belki en başta geleni ne orman, ne deniz ne anıtsal yapılar ne de o muhteşem siyasetçi profilleridir. yıllardan beri önünden her geçişimde çanakkale sırtlarına yazılmış 18 mart 1915 yazısı benim içimi titretir, bir başka etkiler. bu bir başka duygudur ve kolayda anlatılmaz.
o güne ve bu kahramanlara saygıyla.......

şiirimin esin kaynağı; o günlere ait; Çanakkale hava savaşlarını anlatan bir kitaptan alınmış belki bir düşman uçağı ya da havalanamayan bir başka uçak önünde çocuk suratları ile ve üzerlerinden dökülen, eskimiş savaş giysileri içinde nöbet tutan iki güzel asker fotoğrafıdır. sanırım bugünlerde sıkça bir yerlerde karşımıza çıkacaklar ve sonra gene unutulacaklardır.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Filiz Kalkışım Çolak
  Filiz Kalkışım Çolak

  böylesi bir konuyu kaleme alışınızı kutluyorum...bu muhteşem çalışmanıza 10 puan veriyorum saygılarımla..

 • Osman Aktaş
  Osman Aktaş

  Canları pahasına üzerinde yaşadığımız vatanı bize miras bırakarak gittiler. Bizler onların sonsuzluğa yattığı toprakların üzerinde onların kanlarını; geride kalabilen analarının, sevgililerinin, dedelerinin, ninelerinin gözyaşlarını çiğneyerek yürüyoruz. İşte bu nedenle onların torunları olarak atalara saygının, vatana sevdanın anlamını bir başka duyumsamalıyız içimizde. Bu konuda söylenecek her söz eksik kalacak olmasına rağmen birilerinin üstlendikleri “misyon” gereğince ahde vefa gösterenlere, saldırmaya; onların saygı ve sevdalarını küçümsemeye devam ettiğini; bu tuhaf yaratıkların “cin mısırı” gibi hemen her sosyal paylaşım alanlarında pıtır pıtır patladıklarını görüyoruz. “biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. /onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık.” Cumhuriyetin temellerine giden yol Çanakkale’de 1915’te bir yıldız gibi parlayan; Gelibolu Yarımadasına, Anafartalara, Conk bayırına ve buralardan 30 Ağustos’a yürüyen Mustafa Kemal ile atılacaktı.

  Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun, Çanakkale ruhunun ne demek olduğunu bizlere sunan Sayın Cevat Çeştepe’ye teşekkürlerim ve saygılarımla.

 • Bekir Özcan
  Bekir Özcan

  Milli ve manevi duyguların zirvesindeki hissiyatın şiir diliyle en güzel anlatımı Sayın Çeştepe tebrikler... kutluyorum...Eline, diline hisseden kahraman yüreğine duyguların en yüksek tepesi olan ruh ve kalbinize sağlık...

 • Meltem Ege
  Meltem Ege

  ruhu şad olsun aziz şehitlerimizin

 • Muzaffer Kalaba
  Muzaffer Kalaba

  cevat bey,
  çanakkale savaşında gösterilen üstün kahramanlıklar tarihimize altın harflerle yazılmıştır....bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu yeniden yaratmaktır...yüreğinize emeğinize sağlık....değerli çalışmanızı ve sizi içtenlikle kutlarım.... kaleminiz tükenmez olsun....nicelerine.....

  selam saygı şaire ve şiirinedir ....

 • Yusuf Değirmenci
  Yusuf Değirmenci

  sevgili hocam şiirokuyunca o kahramanları yüreğime kazımak istedim onların yaptığı fedakaarlıklar ve kahramanlıklar sayesinde bu günlerde huzurlu yaşıyoruz bu borşne kadar çok yazılsa ödenemez kutlarım

 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu

  Yüreğinize sağlık Söz konusu vatansa gerisi teferuattır çanakkale geçilemedi bundan sonrada asla geçilemez her birimiz çanakkale oluruz bu topraklarımız için beğenerek okudum anlamlı şiirinizle kaleminizi ve yüreğinizi kutlarım sizi ve şiirinizi canı gönülden kutlarım.Saygı ve sevgilerimle.

 • İrfan Çelik
  İrfan Çelik

  Söz konusu vatan olunca etkilenmemek mümkün değil.Kahramanlık nasıl bir şeydir onu o savaştaki ölenler en iyi bileceklerdi yaşasalardı.Beni de şu 15 liler türküsü ve o yıl mezun veremeyen Balıkesir Lisesi çok etkiler.Söz konusu vatan olunca.Kutlarım Cevat Bey.Saygılarımla.

 • İbrahim Kavas
  İbrahim Kavas

  Adım atmaya korktuğumuz Gelibolu Yarımadası adeta kanla yıkandı, derelerinden kan aktı. Tüm zorluklara rağmen dünyaya boyun eğmedi, savaşmadı öldü. Gözünü kırpmadan siperlerden siperlere fırladı, bir tek sigarasını düşmanıyla paylaştı. Bize bu güzel vatanı emanet bıraktı. Unutulur mu asla unutulmaz. Unutanlar olur derseniz eğer, vardır onların içinde bir hinlik, derim. Bu memleket o yüce şehitlerimizin aziz ruhları ve kutsal kanlarının üzerinde dimdik durmaktadır ve ebediyen böyle kalacaktır.

 • İsmail Sağır
  İsmail Sağır

  yüreğinize sağlık cevat bey, bu güzel eser için tebrikler

TÜM YORUMLAR (50)