Buselik Şiiri - Ahmet Arık

Ahmet Arık
56

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Buselik

BUSELİK

yaprak bilseydi
sonbaharda toprağa düşeceğini,
sever miydi hiç
daldaki tatarcık sineğini
yahut
bilseydi tatarcık sineği
ömrünün bir mevsimlik olduğunu
sanar mıydı
sadece kendisinin
böylesine güzel uçtuğunu

Ahmet Arık
13 mayıs 2011

Ahmet Arık
Kayıt Tarihi : 13.5.2011 23:31:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


yok

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Arap Naci Kasapoğlu
  Arap Naci Kasapoğlu

  bu kadar derin bir konuyu siz de tatarcık sineğine sığdırmışsınız Ahmet hocam...helal olsun..


  Tatarcık kanatlı bir haşere olup sinek türleri içinde incelenir. Tatarcıkların boyları 1 - 3mm kadardır. Tatarcıklar çift kanatlı hayvanlar olup vücudu üzerinde ince tüyler vardır. Tatarcık bu özelliği ile sivrisineklerden ayrılır. Genel olarak tatarcıklar sarımtırak bir renge sahiptir ve renkleri mattır.
  Tatarcık beslenmesinde meyve ve sebzelerin sularını kullanırlar aynı zamanda insan ve hayvanlardan oldukça fazla miktarda kan içerler.
  Tatarcık sinekleri geceleri çok aktif olurlar ve gece insanlara çok saldırırlar. Geceleri ise tatarcık sinekleri çok pasif olurlar ve kenar kuytu

  bölgelerde saklanırlar.
  Tatarcık en çok hayvan kümeslerinde, hayvan ağıllarda, hayvan atıkları üzerinde, bataklıkta, lağım sularında, pis su akıntılarında, sulak ve nemli olan yerlerde ve mağaralarda çokça bulunurlar.
  Tatarcık sineği diğer haşerelerde olduğu gibi yumurta ile çoğalır. Tatarcıklar yumurtasını hayvan gübreliğine, çöplüklere, nemli ve sulak alanlara bırakır. Dişi tatarcık yumurta bırakmak için insan ve hayvandan çokça kan emer. Tatarcık kan emerken o canlıda ki tüm mikropları ve hastalıkları kendi bünyesinde toplar bir sonraki kan emdiği canlıya bu mikropları bulaştırır.
  Tatarcık sineği mikrop kaptığında aynı mikrobu yumurtasına da bulaştırır ve çıkan tatarcık yavruları da aynı mikrobu taşır. Böylece bir ortamdaki hastalık çok çabuk yayılmış olur.

  Tatarcık sineğinin bulaştırdığı hastalıklardan bazıları şunlardır,
  Tatarcık humması
  Şark çibanı
  Bağırsak hastalıkları
  Viral hastalıklar
  Tavuk hastalığı
  Ateşli hastalıklar
  Tatarcıkla mücadelede ancak ilaçlama ile olur. Evlerde tatarcığa karşı birçok tedbir alınmakta, fakat bunlar asla kesin çözüm sağlamaz. Tatarcıktan kurtulmanın en etkili yolu önce tatarcık sineğinin ürediği ve çoğaldığı alanları ilaçlamak ve daha sonra evler ilaçlanmalı.

TÜM YORUMLAR (1)