Bu Gün Bana Yarın Sana Şiiri - Rengin Adar

Rengin Adar
55

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Bu Gün Bana Yarın Sana


Bu Gün Bana Yarın Sana
Makale
************
Bu gün insanların bakış açıları ile içsel dünyalara bir yolculuk yapalım.Örneğin Kadın ile Erkeğin farkı varoluştan beri konuşulur, ama nedense hep galip gelen erkektir. Cinsiyet ayrımı olmadan kalplerimize adalet tohumları ekilse idi belkide çok farklı bir çağa uyanacaktık.
Kadının hak ettiği değeri ve saygıyı gördüğü
Erkeğin, kutsal kitabımızda geçtiği gibi tam manası ile kadını bir burç(kale) gibi görüp koruyup kolladığı sahiplendiği bir çağ.
Zahire bakıldığında herkes iyi, herkes kusursuz.
Peki bunca kusuru işleyen kim diye hiç soruyormuyuz. Örneğin katil neden katildir, yada doğarken zaten katilmiydi?
Hırsız, alkolik, madde bağımlısı, kötü adam veya kadın. Herkes bu kadar iyi iken bu kötülüklerin sebebi veya sorumlusu kim peki.
Kadın düşmanlarını da kadın doğurmadı mı, anne demedilermi, onlara baba diyenler gökten mi indi. İç güdüsel bir yara ile karşıkarşıya kalan bir devirdeyiz aslında. Bilinç altı paramparça çocukların eli kanlı geleceğinde yaşıyoruz. Anne karnında başlayan şiddet eğitimi bütün hayatlarına mal olmuş bir erkek toplumu. Doğuştan katil değil ama kodlama şiddet içerikli.
Kin ile nefret ile korku ile geçen dokuz ayın sonunda, doğan küçük bir can, anne kanı ile beslenmiş, annenin her zerresini, ve hissini öğrenmiş, kalbi ile kalbi ni ritimlendirmiş.
Bu kadar negatif kodlama ile doğan bir çocuk Tan hayırlı evlat olması beklenir, olmadımı, tek sorumlu annedir.
En basit örneği bir bilgisayar, teneke parçalarının toplamı olan, insan zekası ile üretilmiş bir cihaz sınırsız veri kaydedebiliyorsa, Yaradanın en barizmucizesi ve sayısız mükrmmelliyet ile donatılmış bir varlık olan insan kaydetmezmi herşeyi.
Bir çok hadiste de çocuk eğitiminin anne karnında başladığı deliler ile sabittir. Öyleyse biz, yeni neslin ebeveynleri olarak daha doğru adımlar atabiliriz, daha bilinçli, sevgi ve saygı ile donatılmış, şiddetten öfkeden, ayrımcılıktan uzak bir dünya yî mümkün kılabliriz. Kötü neslin baş göstermesi toplumsal bir suçtur, Tu kaka dediğimiz, kendimiz gibi yaratılmış olanları dışlamakla, ötekileştirmek ile, hor görmek ile başlıyoruz, sonra biz masum onlar suçlu, peki bunu düzeltmenin yokmu bir yolu?
Var arkadaşlar, hoşgörü ile, anlamak ve dinlemek ile başlayabiliriz. Doğarken melek diyoruz, öyleyse neden tükürdüğümüzü yalıyoruz.
Bana ne demê hem sana hem bana hem ona sonrada evlatlarımıza, kadar uzar gider bu mesele. Kısacası Bugün Bana Yarın Sana
Gelin Hep Beraber Sahip Çıkalım Gelecek Yarınlara..

Rengin Adar
Kayıt Tarihi : 17.6.2019 08:21:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Kanayan bir yaradır kadına şiddet, ve çarpık eğitim.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Zeynep Kırmızı
  Zeynep Kırmızı

  Mükemmel bir yazı dizisi
  Kanayan dindirilemeyen bir yara toplumumuzda
  Maalesef önüne geçilmiyor
  Yüreğine emeğine sağlık Rengin hanım
  Saygılarımla

  Rengin Adar

  Aynen öyle Zeynep hanım, bu yüzden her bireye düşen görevler var, çözümsüz değil, psikolojisi çözülemeyen bir toplum haline geldik ve kesinlikle bir dur demenin vaktidir. Çok teşekkür ederim saygılar benden

TÜM YORUMLAR (1)