Bozkırda Bir Umut Şiiri - Osman Bahtiyar

Osman Bahtiyar
6

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Bozkırda Bir Umut

Kızılırmak'ın kurumayıp taştığı, zamanın su gibi akıp geçtiği, bozkırda umutların yeşerdiği vakitlerdi...
Öyle vakitlerdi ki; çiçekler kayalıkların arasından bile açmaya çalışırdı.
Büyüklerimizin anlattıklarına göre maddiyatın değil; sevginin, saygının, değerin ve samimiyetlerin hakim olduğu bir akıl çağı, bir inanç devriymiş.
Tecer Dağının eteklerinde bulunan bir köyde Oğuz Kağan'ın soylu torunları yaşamaktaydı. Bir atanın 7 evladı ve onların evlatları bu güzel vakitlerden nasiplenmişlerdi. Şairler aşık atar, gençler güreşirdi. Çocuklar sanki dünyanın en büyük lunaparklarında gibi eğlenirlerdi. Bu bozkır topraklarında nice alimler, bürokratlar, doktorlar ve askerler yetiştirilmişti. Öyle bir asker yetiştirildi ki bu bozkırda; yüzbaşı üniforması giyen bir çocuğa, o asker 'senin rütben benden daha yüksek' diyerek askerliği sevdirmişti. Öyle bir doktor yetiştirildi ki başkalarının canına can katmak için kendisini bile feda etmeye hazırdı. Öyle bir öğretmen yetiştirildi ki; o öğretmen bozkırın onuru, öğrencilerin umudu oldu. Öyle tüccarlar yetişti ki 'sizler için varız' diyerek nice yollar katettiler. Lakin yavaş yavaş insanlara bu topraklar dar geldi ve bozkırdan uzaklaşmaya başladılar. Herkes şehirlere göç etmekteydi. Güneş batmakta, çağ kapanmaktaydı...

Yıllar yıllar sonra yeni bir çağ başladı. Tecer Dağı yalnız kaldı, Karahisar'a giden kara tren artık yüklerini taşıyamadı. Kızılırmak neredeyse kurudu. Bozkır insanlara küstü, bu yüzden renksiz çiçeksiz kaldı. Bu topraklardan uzaklaşanlar , gittikleri yerlerde nice zorluklarla mücadele ettiler. Kimilerinin hikayesi yarım kaldı, kimilerinin hikayesi başlayamadan bitti. Lakin umutlar yitirilmemeli. Yusuf'u kuyuda, zindanda bırakmayan Allah'tan umut kesilmemeli. Herkesin sabırlı olması lazım. Belki bir gün bozkırda yeniden çiçekler açar, belki umutlar yeniden yeşerir.

Osman Bahtiyar
Kayıt Tarihi : 17.1.2021 03:15:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!