Bizim Evin Balkonu / anı Şiiri - Kâmuran ...

Kâmuran Esen
146

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Bizim Evin Balkonu / anı

Köy ilkokulundan, şehir merkezindeki bir okula atanmıştım. Kalabalık bir sınıf bölündü ve bana, daha önce en az bir kez sınıfta kalmış, başka okullardan gelmiş öğrenciler verildi. Hemen hepsi, öğretmenlerinden ayrıldıkları için üzgünlerdi, bazıları ağlıyordu.Öğrencilerimden biri, öğretmen arkadaşımın çocuğuydu. Aynı mahallede oturuyorduk. Evlerimiz karşı karşıyaydı. Bir tek bu öğrencim mutlu görünüyordu. Beni mahalleden tanıdığı için ona yabancı gelmemiştim sanıyorum.

Bir gün tenefüsteydik. Ama ben sınıftaydım. Masamda bir şeylerle meşgul oluyor gibi görünüyor, aslında öğrencileri gözlüyordum, konuşmalarını dinliyordum. Yaptığım bu gözlemler çocukları ruhsal yönden daha iyi tanımama yardımcı oluyordu. Çünkü çocuklar gerçek karakterlerini, kontrolsuz oldukları tenefüs zamanlarında gösteriyorlardı.

Benimle komşu olan öğrencim bir arkadaşına; “Biz öğretmenimle aynı mahallede oturuyoruz. Komşuyuz. Geçen akşam annemle öğretmenimize oturmaya bile gittik,” dedi böbürlenerek. Arkadaşlarını kıskandırmak ister gibiydi. Ulaş’tı bu öğrencimin adı. Bu sözleri duyan Ergül önce inanmadı. “Yalan söylüyorsun,' dedi Ulaş’a. Ulaş da “İnanmazsan öğretmenimize sor,” deyince, Ergül yanıma geldi. Ulaş’ın söylediklerinin doğru olup olmadığını sordu bana. Ben de “ Evet doğru. Ulaşlar’la komşuyuz. Annesiyle bize geldiği de doğru. İstersen sen de gelebilirsin. “ dedim.

Ergül, Ulaş’ın söylediklerini doğrulayan bu sözlerimden hiç hoşlanmadı. Yüzünü ekşiterek Ulaş’a baktı. Ulaş’ı kıskanmıştı bana komşu olduğu için. Hele hele bana misafirliğe gelmiş olmasına da eminim çok bozulmuştu. Ergül’ün bu kıskançlığı işlerin yoluna girmekte olduğunun bir göstergesiydi. Demek ki öğrenciler beni sevmeye başlamışlardı. Yoksa Ergül, Ulaş’ı neden kıskansındı.

Bu konuşmaların üzerinden birkaç gün geçmişti ki, Ergül tenefüste masama geldi. Gözleri parlıyordu. Çok mutlu bir ifadeyle; “Öğretmenim! Biz sizinle komşu değiliz ama, olsun. Bizim evin balkonundan bakınca, sizin evin tavanı görünüyor,” dedi.

Kâmuran Esen
Kayıt Tarihi : 18.6.2004 07:34:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Nisan Serap
    Nisan Serap

    :) zevkle okurken o küçük yürekleri düşledim..Teşekkür ve sevgilerimle..

  • Barış Pınar Tümer
    Barış Pınar Tümer

    Çok sevimli ve hoş...Sevgilerimle...Sabah sıcaklığı verdi yazınız. Barış Pınar..

TÜM YORUMLAR (2)