Birlikte Yaşama Kültürü

Osman Demircan
647

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Birlikte Yaşama Kültürü

PKK dinci bir örgüt olsaydı ne olurdu acaba.Abdullah Öcalan da bir tarikat şeyhi olsaydı ve gidip İmralı’da hapis yatsaydı ne olurdu.PKK’lılar Avrupa’dan, Amerika’dan ve İsrail’den değil de; İran’dan destek alsaydı acaba Türkiye’deki Müslümanların durumu ne olurdu?
İslam’ın terörle ilişkilendirildiği bir dünyada ve sürekli iftiraların Müslümanların üzerine boca edildiği bir siyaset arenasında kabak yine dindar insanların başında patlayacaktı.Oysa ki Türkiye’deki ellerin kimlerin cebinde olduğu pek net değil.İnsanlar çıkarları doğrultusunda politikalar belirlemektedirler.Yani istenirse Türkiye’de yeni bir örgüt ortaya çıkarılabilir.Bu örgüt Türkiye içinden ve dışından beslenebilir.Adına da şu laik örgüt, dinci örgüt, sol örgüt denilebilir.Amaç istismarsa, Türkiye’yi bölmekse her türlü düşünce yapısı illegal bir örgüt yapısına dönüştürülebilir.Eğer birlikte yaşama kültürü bir toplumda oluşturulmamışsa, o toplum yapısı her an dağılabilir.
Eğer bir ülke kendini yönetme kudretinde değilse, başkalarının emrine amade olması muhtemeldir. Sürekli borçlanan, kendi silahını kendi üretemeyen, kendi düşünce sistemini kuramayıp Avrupalı gibi düşünme sürecini benimseyen bir ülkeden ne beklenebilir.
Öyle bir ülke ki kimin eli kimin cebinde belli değil.PKK istenirse bitirilebilir.Şu dünyada istenirse her şey yapılabilir.Demek ki birileri bu meseleyi bitirmek istemiyor.Çünkü birlikte yaşama kültürünü birileri Türkiye’ye çok görüyor.
PKK dinci bir örgüt olsaydı ne olurdu? Gidip Danıştay’ı mı bombalardı yoksa Cumhuriyet gazetesini mi havaya uçururdu?
Şöyle düşünün bir ülkede azınlık mı güç kullanır çoğunluk mu? Çoğunluk herhangi bir şey isteme temayülünde olmayacağı için şiddet kullanmaya teşebbüs etmeyecektir.Azınlık ise çoğunluğun hegemonyasından kurtulmak için güç kullanacaktır, gerekirse dış ülkelerden destek alacaktır. Türkiye’de Kürtler azınlık değildir.PKK bu yüzden Kürtlerin değildir.
Türkiye’de kimlerin ben Alevilerle yaşayamam, ben Kürtlerle yaşayamam, ben laiklerle yaşayamam, ben Müslümanlarla yaşayamam dediğine iyi bakmak lazım.Toplumu dinamitleyen bunlardır. Ve ülkeye ihanet edenler de bunlardır.
Sadede gelirsek bu ülkede vatanını seven herkesle yaşanabilir.Bu topraklardan kimsenin kimseyi kovmaya hakkı yoktur.Adı ne olursa olsun ve ne amaçla olursa olsun kimsenin kimseyi öldürmeye de hakkı yoktur.

Osman Demircan
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!