Bir kuş beyinli olarak, iktidar kavgalar ...

Mehmet Halil
1192

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Bir kuş beyinli olarak, iktidar kavgalarına bir kuşbakışı… düz yazı

Çağatay Ulusu ise Moğolistanın tersine, şiddeti hoş görmeyen bir gelenekten gelen, dengeye dayalı bir toplumdu. Timur bu geleneğe muhalefet etmeyi göze alamazdı. Bu nedenle ortadan kaldırmadan çok sindirmesi, inşa etmekten çok dengelemesi gerekiyordu. Onu bütün yaşamı boyunca terk etmeyen güvensizliğin nedeni buydu.
Timur’a karşı ayaklana...n Sultan Hüseyin başaramadı, Şahruh’a sığındı. Şahruh Hüseyin Sultan’ı idam ettirdi. Pir Muhammed Cihangir Şahruhtan yardım istedi.
Pir Ali, Maveraünnehir’de Pir Muhammedi öldürttü. Pir Aliyi kendi yandaşları öldürdü. Hudaydait Halil Sultan’ı esir aldı. Hudaydait Moğol emirleri tarafından öldürüldü.
Pir Padişah, Rüstemdar’da (Cavur-i Kurban) askerleri arasında sıkışıp öldü.
Ali Sebzevari isyanını bastıran Sait Hoca, Pir Muhammed Ömer Şeyh tarafından Şahruh’a teslim edilip idam edildi. Şahruh Cihanmelik ve Sedat b. Timurtaş’ı Herat’ta Çıktıktan sonra yakalatıp idam ettirdi.
Sultan Ali de Şahruh tarafından Horasan’da idam ettirildi.
Hasar devam ediyor… Ediyor olsa da sizi bu kıyımlara daha fazla alıştırmamak ve ruhların kalan hassasiyetine de darbe vurmamak için ‘’dur! ’’ diyeceğiz.
Küçük bir reklam arası… Hassas duyguların kireçlenmemesi için, KALGON birebirdir
Yarabbim sen bizi ‘’şiddeti hoş görmeyen yönetimlerden esirge…
Yarabbim sen ruhları şahlandırma, ordunun sadakatini sağlamak için Şahruh’un da paraya ihtiyacı vardı. Sadakat iksiri o sıralarda Şahruh’ta yoktu. Birbirine sadık kavimler, iksir olmayınca birbirini yediler… Yiyecekler… Yiyorlar… Halil Sultan Şahruh’u öldürtüyor…
Yüzyıllarca egemenlik sağlamak için birbirini yok eden, doğal selesyonla (mı bu?) birbirini traşlayan ve insan ormanını yenilemek için kan ter içinde mücadele veren şeyhler, emirler, padişahlar ve bu gün bunların modern versiyonu olan yönetici güçler, soytıraş akıltıraş egemenliklerini sürdürüyorlar.
Bizler gelişen teknolojinin hayranlığıyla ağzımız açık bakakalıyoruz…
Gülmeyin… Gülmeyin…
Küçük ailelerdeki ebeynlerin emekli maaşlarını paylaşmak için verilen mücadelelerin büyük ailelerdeki görüntüsü bu.
Her şey giriş ve çıkış borusunun çapıyla, ve o borunun ihtiyacını karşılamakla görevli kafanın içindeki akılla orantılı...

Mehmet Halil
Kayıt Tarihi : 27.2.2012 18:25:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!