Bir Çağırsan Gelirim

Mehmet Akif Ardıç
53

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Bir Çağırsan Gelirim

Bir çağırsan gelirim. Bir kere yazsan toprağa adımı. Bir kere günahı tatmışsan, dönüşü yoktur bilirim. Kimdir ölü: toprağa veren mi, toprağa karışan mı?

Bir çağırsan gelirim. Köpek gibi sadığım ölüme. Tutunmuyorum artık sensiz bir hayata ve denize tuzlu bir köpük gibi. Bir çağırsan, tüm göktekilerin hedefiyim. Tüm lânetlerin sâhibiyim suskun ve bağıra bağıra. Söyle kimdir gerçek ölü: ölüp giden mi, ardında kalan mı? Söyle kimdir gerçek ölü, rûhunu teslim eden mi, yoksa ümidini ölüme bağlayan mı?

Artık tutunmuyorum hayata ve denize… Bir çağırsan gelirim…. Bir hatırlatsan seninle kim olduğumu… Gençliğimi hatırlatsan… Koşa koşa gelirim, belki de eğik eğik. Ya sen göklerden eğilirsin bana ya ben yetişirim bir uçurumdan dimdik. Bir hatırlatsan nasıl öptüğünü, bir çağırsan gelirim. Sana bir sır gibi yakalanışımdır suya düşen kesik yüzlerim.

Beni böyle bir harâbede tek hatırlayan ey sen! Ey gökyüzünü gece aysız bırakan. Ey geçip giden saatlere beni sabırsız bırakan. Bir yan bakışı beni bensiz, yokluğu beni nefessiz bırakan. Kalbimin toplardamarlarında senden gelecek bir çığlığı besliyorum. Sürgünün bitti, artık gel diyecek olan. Zaten biliyorum, hatırlatma sensiz kim olduğumu. Bugün sana sarılmadığım sensiz bir gün olduğunu. Bülbülün hep kaybeden, kaybettiğinin hep gül olduğunu. Sen ey gül bahçelerinde beni güçsüz bırakan. Çağır beni sürgünümden sebep ey! Kalbimin toplardamarlarında senden gelecek bir çığlığı besliyorum…

Mehmet Akif Ardıç
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • İbrahim Değerli
    İbrahim Değerli

    Sular gibi akıp giden duygu seline kaptırıp bir solukta okudum şiirinizi,tebrik eder şiir dolu günler dilerim. ++..

  • Fatih Keleşoğlu
    Fatih Keleşoğlu

    Hemşerim şiirlerin genelde çok güzel tebriklerimi sunuyorum..başarı dileklerimle..

TÜM YORUMLAR (2)