Bir Başkadır Benim Memleketim Aydın Öldü ...

Yusuf Ter
775

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Bir Başkadır Benim Memleketim Aydın Öldürmekte….

Bir başkadır benim memleketim

Çok farklı başkadır dünyanın hiçbir yerinde olmayan başkalılıklarla, başkadır memleketim.
Sorgu odasına götürülüyor sorgulanıyor içerde bir takım fermanlar, ezberlettiriliyor.
Ağır ceza mahkemesine getirilirken ağzından çirkin sözler dökülüyor tehdit tehditlere başlıyor, okullara resmi dairelere fatihin fermanını asınlar gençlere güzel örnek olurlar.
Demokratik haklar fikir özgürlüğü denince anlamıyor, padişah fermanı okununca 'bilseydim yapmazdım' diyor ve öldür türüyor. yine karşımıza eğitim çıkıyor çağdan uzak eğitim verirseniz çocuklara karşılaşacakları bunlardır ocaklarda örgütlenip kim Türk’e hakaret etti
onunla uyuyup onla kalkıyorlar

hepimiz Ermeniyiz var mı ötesi, hepimiz Aleviyiz, hepimiz Kürtüz, hepimiz Türküz
yüz binlerce kişi tek yürek tek ses oldu. Milliyetçilik değil demokrasi ve özgürlüğe sahip çıkıldı. Türkiye de yaşıyorsanız sadece Türklüğü savunursunuz, başka ne din ne ırk nede etnik grupları içinize sindiremezsiniz deniyor. Türkiye de dengeler değişiyor. Türkiye bundan sonra farklı, Türkiye olmak zorunda kökten milliyetçiliği dinciliğe Musa de etmeyecek, demokrasiye inana, demokrasi düşüncesine sahip olan halk artık meydanlara iniyor, sessiz çığlık dediğimiz çığlığımız bunlar,
parti başkanın biri şöyle diyor ‘’ hepimiz Ermeniyiz izaha muhtaç garabet,,
yüz binlerce kişiye bir göz dağı vermektir bunu söylemekle.

Oy uğruna cenazeye katılmayan sözde Türkiye Cumhuriyetinin başkanları, devletin üst kademeli yetkilileri, azınlıkta olan milliyetçi kesimden korktuğunuzdan mı katılmadınız, mazeretleriniz bir birinden farklı değildi. Unutmayınız ki özgürlükçü kesim çoğunlukta, çoğalmakta aydınlanmakta 301 kaldırmamakla en büyük ihaneti ve hainliği kimler yapıyor
çağdaşlığı yakalamak istiyorsanız bu kafalarınızı değiştirmeniz gerek, temel eğitimi baştan aşağı çocuklarınıza gericiliği değil hoş görüyü, bütün insanları seveceğim duygusunu aşılamanız gerektirir, yoksa Türkiye yi nereye sürüklediğiniz açıkça beli oluyor
bir başkadır benim memleketim aydın öldürmekte….

Aydınlarımızı öldürüp faili meçül saymakta! .. bir başkadır benim memleketim, Cuma namazından çıkıp aydın yakmakta! .. Bir başkadır benim memleketim bir başka, Hortumcu, vurguncu, ve yalancı siyasetçisi ile, kısacası bir başkadır benim memleketim kendine yakışmayan yüzü ile.

Yusuf Ter 25.01.2007
Saat 19:56 İsviçre

Yusuf Ter
Kayıt Tarihi : 25.1.2007 21:04:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mehmet Çoban
  Mehmet Çoban

  'hepimiz Ermeniyiz var mı ötesi, hepimiz Aleviyiz, hepimiz Kürtüz, hepimiz Türküz
  yüz binlerce kişi tek yürek tek ses oldu. '

  Bu tür gerçek dışı sloganlar atıldıkça insanlar birbirini anlamamış, dinlememiş, düşüncelerini paylaşmamış olur.

  Ben insanım.. İnsanlık için varım özünde durmalı insan ve insanların etnik kökenlerine, düşüncelerine, dinlerine saygı duyulmalıdır.

  Değilse, yok saymak, karşıtı silmek, saygıyı ortadan kaldırmak daha çok cinayetlere neden olur.

  Ben ermeni değilim. Ben kürt değilim. Ben alevi değilim. Deme özgürlüğünü yitirten saçma sapan sloganlarla nereye varılabilinir ki?

  Ben insanım, kendi düşüncelerim var. Belirli bir etnik kökene sahibim. İnsan kendi düşüncesini ve etnik kökenini özgürce söyleyebilmelidir.

  Düşünce ve insan özgürlüğünü savunan insanlarda, insanların düşünce, etnik ve toplumsal varlıklarını yok sayma düşünceleri olmamalıdır.

  Acı, şiddet, cinayetler insanlık suçudur. Hangi düşünceden gelirse gelsin. Hangi kökenden gelirse gelsin.

  Bu gün batıdan gelen şiddet ve cinayetlere susanlar, olayları istismar ederek, içlerindeki kinleri sağa sola sıçratma yolunu seçmemelidirler.

  Böyle bir tutum, iddial edilegelen hepimiz insanız, idealimiz düşünce ve özgürlüklere baskıları kaldırmaktır, özüne aykırı düşer.

  Benim ülkemde, batının emperyalist amaçlarını gerçekleştirmek üzere, sağdan, soldan, dinden, din dışıdan bir çok insan öldürüldü. Ülkemin karıştırılması için yıllar boyu türlü oyunlar oynandı.

  Gerçekten insan ve insana ait bireysel ve toplumsal düşünce ve özgürlüklerden yana olanlar bunları iyi görmelidir.

  Her gün değişik nedenlerden onlarca insan ülkemde ölmektedir. Ülkemin insanları açlık ve safaletin içinde sürüklenmektedir. Bir avuç mutlu azınlık, batılı bir yaşam biçimini seçerek, ülke insanların çoğunun sırtından geçinmekte, ülkemin insanlarını hor görmektedir.

  Düşünce ve amaçlarımıza uygun düştü diyerek Hrant Dink'in canice öldürülmesini fırsat bilerek, insanların ideolojik kinleri pompalanmamalıdır.

  Yarın, bir başka görüşten, hemde özgürlükçü düşünceye ait görüşten biri gider cinayet işler.

  Bir toplum bu tür kısır döngüleri yaşamaya başladığında, aralarındaki meseleleri uygun bir şekilde konuşmadığında, baskı ve terör insanların kafalarına vurulduğunda, bireysel ve toplumsal özgürlük asla gelmez.

  Madem ki barıştan ve insanlıktan yanayız. O zaman barışcı ve insanlıkçı yanımız ortaya çıkmalıdır.

  Bu yol, karşı düşüncelere kin duyarak olmaz. Bu yol, karşı düşünceleri ve toplumsal yapıları yok sayarak olmaz. Bu yol karşı düşüncelere ve toplumsal yapılara hakaret ederek olmaz.

  İstismar ideolojik kavgaların içine girerse, hiç kimsenin kimseye güveni kalmaz.

  Ve maalesef benim Hrant Dink cinayeti ile gördüğüm, olayların sadece ideolojik istismarı yapılmaktadır.

  Ve birileri bu istismarları büyüterek ülkem üzerinde oyun oynamak istemektedir.

  Gerçekten ülkesini sevenler bu oyunlara girmemelidir.

  Bir haftaya yakın medyası ve televizyonları bu olaylara kitlenirken, ülkemde her türlü çarpık hadise, açlık ve sefalet diz boyu sürmektedir.

  Bu kadar güçlü, medya, basın kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, söyledikleri kadar insancıl ve özgürlüklerden yana iseler, aynı gücü, sokak çocuklarını kurtarmaya, açlık ve sefalet içinde sürünen insanları kurtarmaya seferber olsunlar.

  Ama bütün bu konular reyting yapmıyor diye kimse uğramıyor biliyorsunuz.

  Ama batı tarzı bir yaşam, yozlaştırılmış, sululaştırılmış bir yaşam ve ideolojiler söz konusu olduğunda, reytingler tavana vurduruluyor. Sayıları 50'yi geçmeyen bazı grupların aşk, aldatma, ihanet dedikoduları ülkenin gerçek sorunlarından daha çok bu kuruluşların gündeminde yer alıyor.

  Ben burada bir ciddiyet görmüyorum. Sadece istismar görüyorum.

  Cevap Yaz
 • Fatma Farrow
  Fatma Farrow

  'Ne doğru demişsin Yusuf Kardeş.Yolu yok başka,hepimizin bu memleket,yuzumuzu aydınlığa dönmeliyiz.Teşekkürler.'
  'ARKADAŞ DÖKÜMÜ
  Bu canım dünyanın orta yerinde
  hayvanlar kadar bağlanamamışız birbirimize
  yalan mı?gözünü sevdiğim karıncalar
  işte hamsiler sürü sürü
  arılar bölük bölük geçer
  leylekler tabur tabur
  ya bizler eşrefi mahlukat
  bağrımıza kadar kendi mundar karanlığımıza gömülmüşüz
  bizler bölük bölük,bizler tabur tabur
  bizler sürü sepet
  yalnız birbirimizi öldürmüşüz.B.R.Eyüboğlu'

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Yusuf Ter