Bir Bağıştır Yaşamak Şiiri - Mine Kul

Mine Kul
9

ŞİİR


114

TAKİPÇİ

Bir Bağıştır Yaşamak

Zam/an

Bir göz kırpışı
bir kelebeğin salınışı
bir çocuğun gülüşü...

Sancılı bir bulutun yağışı
öfkeli bir rüzgarın esişi
dalından düşen bir yaprağın çığlığı
hepsi kısacık bir an'da saklıdır...

Eskiyen onca zamanı anlatırken
o "an" deriz
çünkü hafıza o an'ı kaydetmiştir...

O'nu gördüğünüz ilk an
işte o ilk an'a sığabilen koca bir ömür
belki de yaşamak...

Zamanın sürüklediği bir yaşam
kaç an biriktirir hafızasında
ya da kaç güne denk gelir tartıda...

Yani demem o ki
An' lar birer kelebektir
uçuşur karnımızda
her kanat çırpışı
birer duygu salımıdır ruhumuzda...

Bizleri biz yapan
bir bağıştır yaşamda
içinizdeki kelebekleri öldürmeyin...

Mine Kul
Kayıt Tarihi : 19.8.2020 08:48:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


https://youtu.be/pq1dDZ_-5rs

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İki Baharın Valsi
  İki Baharın Valsi

  'içinizdeki kelebekleri öldürmeyin...'
  belki de yıllardır profil fotoğrafım kelebeğimi öldürmemek adına gözbebeğim.

  bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber, develer tellal iken, ben ablamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken bir kelebek ve güve varmış.. birisinin adı an değerinin adı zamanmış. :)))

  iki gözüm, yaşama gelememiş olsaydım, nerede olurdum? ya da bu memlekette değil de durumu daha kritik bir ülkede yaşasaydım? ülkemizin durumu anbean zamanla geriliyor neler bizi bekliyor? içimizdeki kelebek ya güveyse?

  bir bağıştır soru sormak :)


  Cevap Yaz
 • Bülent Arkan
  Bülent Arkan

  Herşey şiirin başlığında evet hayat bize denenmek ve sınanmak için verilmiş bir bağış gibi armağan gibi ekilip ürün almak üzre geçici sınırlı bir süre için verilmiş bir toprak gibi. Yüreğinize sağlık.

  Cevap Yaz
 • Mahmut Mücahit Özdemir
  Mahmut Mücahit Özdemir

  O iki harfli minik bir kelimeye sığan kocaman bir ömür ve içine serpiştirdiğimiz sayısız anı ve anılar sinsilesi..Bazen buruşturup bir kenara bıraktığımız, bazen de yana yakıla anlatmaktan yad etmekten bıkmadığımız ''anı'lar..Şiir ne güzel anlatmış tane tane duymak istediklerimi..Okumaktan büyük haz aldığım güzel şiirinizi ve değerli şahsınızı gönülden kutluyorum Mine hanım..Sağlıcakla kalın..


  Selamlar..saygılar..

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Şiire tekrar dönüp baktığımda kast edilen mananın şiirin başlığındaki ifade olduğunu gördüm ve şiirinize yazdığım yorumun ilk bölümünün daha isabetli olduğu kanaatine vardım Mine hanım. Bizim yorumlarımız -biraz doğrucu Davut olduğumuz için- eleştiriden hoşlanmayan la-yühsa ve la- yüdallar-hata ve kusurdan beri olduğunu sananlar-ın pek hoşlarına gitmez ve birçoğu bizi engelleme yönüne giderek yanlışlarında ısrar ederler. Bazıları da ayetli ve hadisli yorumlardan asla hoşlanmazlar ve yorumlarımızda bu dini delilleri kullandığımız için de bizleri istenmeyen adam ilan ederler. İnşaallah siz de öyle bir davranış tarzına imza atmazsınız?

  Tekrar hayırlı çalışmalar dillerim.

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Bağış'ın manası; herhangi bir şeyi bir daha geri almamacasına ve bir daha onu gündeme getirmemecesine herhangi birisine karşılık beklemeden hibe edip vermektir. Hayat-yaşam- Hayy-ı Kayyum olan Allah'ın bizleri bir çok konuda denemek ve sınamak için verdiği bir nimetidir ki sınama müddeti dolduğunda hayat emanetini verdiği kişileri huzuruna alıp hesabını sorar ve sergiledikleri tarzların dokümanlarını ortaya koyup onların mahiyetlerine göre kendilerine muamele eder.Yani; son durakları olan ahirette onları sonsuza kadar ya cehennemine layık görür ya da cennetine ki bunu Kur'anın birçok ayeti gayet net bir şekilde ifade eder. Bunlardan bir tanesi "MÜLK " suresindeki şu mealdeki ayettir; "BİZ HANGİNİZ DAHA GÜZEL AMEL YAPACAK GÖRELİM DİYE ÖLÜMÜ VE HAYATI YARATTIK!" Bir başka ayetinde de aynen şöyle söyler; " BEN CİNLERİ VE İNSANLARI ANCAK BANA KULLUK-İBADET- ETSİNLER DİYE YARATTIM...!" Şiirin son mısralarındaki ifadeye bakarak bunları yazdım ama oradaki mana şöyle de olabilir; " BİZLERİ GERÇEK İNSANLIK SEVİYESİNE VE MÜ'MİNLİK MERTEBESİNE ÇIKARACAK ŞEYLER HAYATIMIZ BOYUNCA İNSANLARA VE DİĞER MAHLUKATA YAPTIĞIMIZ KARŞILIKSIZ YARDIMLARDIR." Şayet şaire hanım bunu kast etmişlerse bu mana da gayet hoş ve güzeldir.

  Hayırlı çalışmalar.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (13)

Mine Kul