BGG 102 Sıla hasretini Gazianteplilerin ...

Fevzi Günenç
551

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

BGG 102 Sıla hasretini Gazianteplilerin kulağına ezgileriyle uzaktan fısıldayan besteci Erol Güngör (Benim Güzel Gazianteplilerim)

BGG 102 Sıla hasretini Gazianteplilerin kulağına ezgileriyle uzaktan fısıldayan besteci Erol Güngör
Sizin anneniz Atatürk'ün elini öptü mü?

İnternet ne güzel şey! Yürek dostlarını tanıştırmada, buluşturmada, insanlara yeni yürek dostları kazandırmada üstüne yok. Bana da yeni bir düşün akrabası kazandırdı bugünlerde internet. Erol Güngör onun adı. Emekli bir SSK Müfettişi, aynı zamanda bestekâr.
Güngör’den önce şöyle bir ileti aldım: “Benim Güzel Gazianteplilerim: 1 / En Büyük Gaziantepli Kemal Atatürk… Çok haklısın değerli şair, yazar hemşerim Fevzi Günenç bey. Evet en büyük Gaziantepli Mustafa Kemal Atatürk''tür.
HOŞGELDİNİZ PAŞAM ANTEP’E
26 Ocak 1933 tarihinde Atatürk ilk defa Gaziantep''e geldiği gün törende, öğretmen okulu son sınıf öğrencisi olan ve halen 93 yaşında bir emekli öğretmen olarak hayatta olan annem Hayriye Güngör, o gün Atatürke en içten bir heyecanla:
‘Hoş geldiniz paşam Antep''e…’ diyerek çiçek vermiş ve ellerinden öpmüş, bu bahtiyarlığı yaşamış. Değerli yazınız için sizi tebrik ederim Fevzi bey.”
Bu iletiye şu yanıtı vermiştim: ‘Sevgili Erol Güngör Dost, yazım hakkındaki düşünceleriniz beni onurlandırdı. Teşekkür ederim.
Ayrıca Gaziantep'e geldiği gün Atatürk'e çiçek veren anneniz Hayriye Güngör'ün halen yaşamakta olduğunu öğrenmenin sevincini yaşıyorum.
Sözünü ettiğiniz yazı, bugüne kadar Gaziantep'teki yerel gazetelerde 300 kadarı yayınlanmış olan 'Benim Güzel Gazianteplilerim' isimli dizi yazımın ilkidir. Bu diziyi 'Gaziantep'in İnsan Tarihi' başlığı altında yakında kitaplaştıracağım. Bu diziyle kitapta 'Atatürk'e çiçek veren kadın'ın bulunmasını da çok isterim.
Lütfen annenizle ilgili, yayınlanmayı değer gördüğünüz bilgileri adresime iletiyle gönderirseniz çok sevinirim. Sizi tanıdığım için ayrıca çok sevinçliyim.
Aradan çok zaman geçmeden bire bir tanışmayı arzu ederim. Sevgiyle sizin gözlerinizden, annemizin Ata'mıza çiçek veren ellerinden öperim. Sevgiler...’
HER YIL GELMEK İSTİYORLAR
Atam’a Gaziantep’te Çiçek veren öpülesi ellerin sahibinin oğlundan bu iletime şu yanıt geldi:
“Çok değerli Fevzi bey, besteciliğimle ilgili değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. İki yılda bir Gaziantep'te ‘Gaziantepli Besteciler Özel Konseri’ yapılıyor. Koro Şefi Sayın Muhtar Küçükkömürcü, benim bestelerime de yer veriyor, sağolsun.
Bu yıl Gaziantepli besteciler özel konseri yok. Geçen yıl vardı. Her yıl Mayıs ayında periyodik olarak bu konserler devam etse, Gaziantep hiç bir şey kaybetmez, bilakis Antep'te sanata verilen değer daha da iyi anlaşılır.
Sizin gibi değerli fikir adamlarının, şair ve yazarların bu konuda yazdıkları ve yazacakları yazılar, Kültür Müdürlüğü çalışmalarına daha da aktiflik kazandıracaktır. (……) Selam, sevgi ve saygılarımla, hoşça kalın. Erol Güngör..
İstanbul’daki Gazianteplilerin sanat etkinlikleriyle ilgili bir de not var iletinin altında. Şöyle:
“İstanbul Gaziantepliler Derneğinde şiir-söyleşi-müzik günleri Yöneten: Erol Güngör – Saliha Gülenler 26.04.2008 Didaktik (öğretici) şiirler- Söyleşi konusu: Özdeyişler 31.05.2008 Bahar şiirleri- Söyleşi konusu: Tabiat ve yaşam sevgisi (13 - 17 saatleri arasında) Her ayın son cumartesi günü Adres: Şişli Mecidiyeköy Büyükdere cad.65/4 Saadet Apt..İstanbul Ali Sami Yen Stadı karşısı”
BESTECİ GÜNGÖR ANLATIYOR
Bu iletiyi teşekkür yanıtımdan sonra aldığım yeni yazısı ise şöyle Gaziantepli değerli Bestekar Müfettiş Erol Güngör’ün:
“Sevgili Fevzi Günenç dost, cevabınıza ve ilginize çok teşekkür ederim. Birkaç gün içinde annem Hayriye Güngör’e ait, gerçekten yakında çıkartmayı düşündüğünüz değerli kitabınızda yer almaya lâyık, bazı doküman bilgileri size göndereceğim.
Önce kısaca kendimden ve annemden size biraz bahsedeyim, ön bilgi olarak. Bendeniz 1941 yılında Gaziantep’te doğdum. Yani sizinle aramızda bir yaş var.
1959 yılında ben ve kardeşlerimin yüksek tahsili için ailece İstanbul’a göç ettik. Lise son sınıfa kadar Antep’te okumuştum, son sınıfı İstanbul Vefa Lisesinde okuyup o liseden mezun oldum.
Daha sonra İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulunu bitirdim ve sınav kazanarak SSK Müfettişi oldum. 30 yıl Müfettiş olarak çalışıp emekli oldum.
Şiir ve beste uğraşılarım ve diğer biyografik bilgilerim, az sonra size göndereceğim e-mail de daha tafsilatlı olarak var. Gaziantep Olay gazetesinde, birkaç yıl öncesine kadar iki yıl ben de köşe yazıları yazmıştım.
Hatta sizin yazılarınızı da okuyordum zaman zaman. Yazılarınız arasında yer alan Nadir Gül benim dayımdır. Şakir Sabri Yener de anne tarafımdan akrabamız olur ve annemin de öğretmeni idi. Sizin yazı diziniz de çok değerli bir arşiv ve kaynak kitap niteliğinde idi. Sizi tebrik ederim.
Çıkacak kitabınızı da şimdiden kutlarım. 2004 yılında Nisan ayında Antep’te Olay TV ye de çıkmıştım. Bilahare Gaziantep 27 gazetesinde üç yıl kadar köşe yazısı yazdım.
Benim yazılarımın konusu 50 yıl önceki Gaziantep hakkında bazı nostaljik yazılar ile mesleğim olan SSK mevzuatı ve sanatla ilgili yazılardı. Son yazım Gaziantep 27 gazetesinin internet sayfasında hâlâ durmaktadır. Fakat 6 aydan beri Gazeteye yeni yazı gönderemedim.
93 YAŞINDAKİ BİR GENÇ KIZ
Annem Hayriye Güngör ve rahmetli babam Kadir Güngör, İstanbul’a göç ettiğimizde 30 yıllık öğretmendiler, yani Gaziantep’te yaklaşık 30 yıl öğretmenlik yapmışlardı.
Birkaç yıl da İstanbul’da görev yapıp emekli oldular. Annem 1961 yılında açmış oldukları Anadolu Yüksek Tahsil Kız Talebe Yurdu’nun, (o yıldan beri hâlâ devam etmektedir) sahibidir ve talebe yurdunun başındadır.
1915 doğumlu olup, maşallah 93 yaşında çalışmaya devam ediyor. Bir çok dergi ve gazeteye annem de zaman zaman eğitim ve öğretim hakkında ve Gaziantep’le ilgili yazılar göndermiştir. Bir süre önce Adil Dai bey, annemle röportaj yapması için Gaziantep’ten TV ekbi göndermiş ve çekim yapmışlar. Adil bey annemin ilk öğretmenlik yıllarında talebesi imiş.
Ne tesadüf benim de Türkçe hocamdı Adil bey. Şimdilik hoşça kalın Fevzi bey. Selam, sevgi ve saygılarımla. Gaziantep’e selam. 22. 3. 2008 Erol Güngör”
Bu yazımı bugünlük burada sonlarken, benim de ekleyecek bir sözüm daha var: Başlayan bu dostluk Gaziantep’imiz için, Gazianteplilerimiz için çok güzel kazanımlar sağlayacak. Buna inanıyorum.
Hayriye Güngör öğretmenimizle ilgili bilgiler geldiğinde, onları da ayrı bir yazıda sizlere ulaştıracağım.

Fevzi Günenç
Kayıt Tarihi : 16.5.2008 18:22:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mevlüde Demir
  Mevlüde Demir

  Gaziantepli bestecimizle ne kadar övünsek azdır...
  şairlerimizle ,bestecilerimizle ilgili verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
  saygıdeğer hemşerime...selam ve saygılarımı
  gönderiyorum

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Fevzi Günenç