Babamdan Bir Anım Şiiri - Senem Aygül 2

Senem Aygül 2
1 Ocak 1948'de Tunceli -Nazımiye 'de doğmuşum.
103

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Babamdan Bir Anım

Nur içinde yatsın,babacığım derdi ki ; sağ omuzda melek sol omuzda şeytan olur.Biri iyiliğe,diğeri kötüye teşvik eder.Bir işe karar vermeden önce çok düşünün bir doğruyu yapın.Okuduğum tüm din bilgisi ve ahlak kitaplarında okuduklarımla babam hep haklı çıkıyordu.

İyiye doğruya,güzele azda olsa yetinmek gerekiyordu,tamahkar olmamak ,gözü tok,paylaşmayı bilmek lazımdı.Babacığım bir noktayı unutmuştu,dünya malı çok tatlıydı,gözleri karartıyor,ruha kin ve kıskançlık ekiyordu.Hep bana bana diye sahip çıkıyordu hakkı olmayana,kin ve nefret üretiyor arkasından gelene sadece bu kalıyordu.

Bakıyorum da bir hafta denizde avlanan deniz aslanları geri dönünce binlerce yavru arasında sesiyle meleyerek yavrusunu bulabiliyor.

Deniz kıyısına sürüklenen ölü deniz analarını yemek için deniz salyangozları ayaklarını yelken gibi kullanarak kıyıya gidip onu yiyebiliyorlar.Sıcakta susuz kalmamak için kuma gömülüyor,deniz suyunun geri gelmesini bekliyorlar.

Timsah yumurtasına dadanan varan,çevredeki kuşların ötmesiyle son anda yem olmaktan kurtulmayı başarıyor.

Yumurtadan çıkan timsah yavruları yönleri bilmeden suya doğru gidiyorlar.

Sudan çıkan kurbağa yakındaki kulübeye sığınmak isterken yılana yem oluyor.

Afrika yerlileri dans ederken aralarında beliren kobra üç metre uzağa zehir fırlatırken insanlar tehlikeye maruz kalmadan kurtuluyorlar.

Filler yaşamak için çevrelerindeki genç fidanları devirip yaprağını yer,yavruları korumak için aralarına alırlar.Fil ailesi dişi fil tarafında yönlendirir,yavruları sağlıklı bir şekilde suya götürür.Timsahlara yem etmemek için gölün etrafını dolanırlar.

Savana yağmur aldığı vakit her taraftan hayat fışkırır,balık yumurtaları Savana ortasında balık sürüsüne döner..

Bir buçuk kilo ağırlığındaki öküz kurbağaları Afrika'ya aittir.Yaşlı kurbağa yavrularını kuraklıktan korumak için bütün kuvvetiyle arka bacakları ve ayaklarıyla göle kanal açar.

Leopard gözüne kestirdiği ceylanın peşine düşer,gergedan yavrusu aslanlara iyi yem olur.

Savana yağmurdan sonra yemyeşil olurken,yaban hayvanları geri döner,bilinmeyen hayvanların cenneti olur ,ölümle dans eden bir hayat fışkırır topraktan,Afrika'da savana hayata kucak açar...

Neden yazdım bunları ?

Doğa kendini yeniliyor,mevsimler dönerken canlılar doğuyor,büyüyor,yaşlanıyor ölüyor.Kuvvetli zayıfı,sağlam hastayı,büyükler küçük hayvanları yiyiyor.Böylece doğada sağlıklı ve normal bir yaşam hijyen devam eder.

Sadece özgür bir yaşam var,hapis yok,zincir yok,pranga yok.Biri yer,diğeri kendini savunmazsa yem olur.Boya posa,kuvvete ve cüsseye bakmaz.

Doğa kanunudur ,''BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTAR!''

Fakat doğada korunmak sadece beyin taşıyanlarda
ve akıl denen hazineyi kullabilen canlılar başarılı olur.

Biz buna insan deriz....görüşürüz!

Senem Aygül 2
Kayıt Tarihi : 14.9.2019 01:47:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!