Ayaklı Mani–5 (Yollar) Şiiri - Sebat Mercek

Sebat Mercek
35

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Ayaklı Mani–5 (Yollar)

Yollar
İniş – çıkışlarla dolu,
Gidiyoruz kaygan yollar.
Hasretliğim beni bekler,
Her gün bana selam yollar.
Bazen çıkmaza girsem de,
Yine de bulunur yollar.

23.01.2007 Salı

Sebat Mercek
Kayıt Tarihi : 24.1.2007 13:41:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Arabamla Tokat’tan Erbaa”ya gelirken yolumuzu ömrümüze benzeterek şaka - şamata konuşuyorduk. Çıkılan kıvrımlı yokuşları çocukluk çağlarına, düzlüğe gelince 17 yaş akıl bir karış havada delilik çağları, tekrar yokuşa gelince askerlik, iş bulma ve evlenme derdi. Yokuşlar bitince çocukların en küçüğünün yürüyebilme ve konuşabilme çağları. Niksar’ın ve Kelkit Ovasının uçaktan bakıyormuş gibi göründüğü piknik yeri ailecek en rahat ve mutlu günler. Aşağıya doğru inişin bittiği yerde alt – üst geçidin olduğu yer çocukların yetişkin ve evlenme çağları. Önemli kararlar alınma zamanı. Erbaa’ ya doğru gelirken yolun iniş – çıkışları aile büyüdükçe meydana gelen olumlu – olumsuz olaylar, dertler, düşünceler. Karanlık Dere Köprüsüne inerken de ömrümüzün son günleri gibi benzetmelerle arkadaşlar arasında konuşarak gülüşüyorduk. Karanlık Dere Köprüsünü geçerken de birisi: “Aha! Sırat Köprüsünü geçtik! ” demesiyle esprilerle Erbaa’ya geldik. Karanlık Dere Köprüsü deyince biraz düşünmek lâzım. Orada yabancı plaka ve hızlı şoförlerden kaza yapanların ve ölenlerin sayısı çok kabarık. Bu cinaslı maniyi isteyen gerçek isteyen mecaz anamda kullanabilir.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Fesih Aktaş
  Fesih Aktaş

  Sebat Bey,
  Şiirinize ve hikayesine bayıldım doğrusu. Malumunuz ben de Taşova'dayım. Dolayısıyla anlattığınız yerleri çok iyi biliyorum.
  Kelkit Çayının süzüldüğü o vadi manzara açısından muhteşem. Espirileriniz daha muhteşem olmuş.
  Saygılar efendim.

  Cevap Yaz
 • Ayfer Gönay
  Ayfer Gönay

  Gerçekten çok hoştu benzetmeleriniz Sebat bey.İnanın o yollardan geçtiğimi düşündüm kısa şiirinizi okurken,gözümün önüne geldi.Çok eğlenceli bir yolculuk olmuştur eminim.Yüreğinize,emeğinize sağlık.

  Cevap Yaz
 • Serafettin Hansu
  Serafettin Hansu

  Mevlam cümlemizi dogruluktan ve dogru yoldan ayırmasın insaallah...

  mesaj yerindeydi abi kutlarım..

  gurbetten sılaya

  selam ve dua ile

  Cevap Yaz
 • Bilal Özcan
  Bilal Özcan

  Gayet hoş olmuş.Saygılarımla.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (4)

Sebat Mercek