Ardahan Mektubu Şiiri - Mevlani Ulusoy

Mevlani Ulusoy
158

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Ardahan Mektubu

19.01.1999
Tarsus

Sayın Ayhan NASUHBEYOĞLU
Ardahan Valisi

Yurdumuzun değişik yörelerinde çalışmış yirmi yıllık bir öğretmenim. Şu anda, Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapmaktayım. Atatürk ilkeleri ve devrimlerine yürekten bağlı Kuva-yı Milliyeciyim. Atatürk’ü, yurdumu ve ulusumu çok seviyorum. Sizin gibi Türkiye sevdalısıyım.
Kurtuluş Savaşımız, Türk halkının var olma mücadelesidir. Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı, bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Yurduma ve ulusuma düşman, Atatürk ve Cumhuriyet karşıtı unsurlarla mücadele etmeyi görev bilirim.
Ayhan Bey, bu güzel yurt ve ulus için ne kadar hizmet etsek azdır. Aşımızı, ekmeğimizi ve suyumuzu bu topraklar sağlıyor, bizleri bu çilekeş ulus besliyor. Hangi görevde olursak olalım; ister vali, ister kaymakam ve isterse öğretmen, hepimize düşen görev ve sorumluluklar vardır. Bu görev ve sorumlulukların bilincinde hareket etmeliyiz. Aklın ve bilimin ışığında her gün kendimize şu soruyu sormalıyız: “Bu gün yurdum ve ulusum için ne yaptım? ” Sanıyorum bu soru bizleri doğru bir temelde buluşturacaktır.
Basından “Ardahan’ın Yardım Çığlığı” adlı haberi okudum. Okuduğum zaman hem çok duygulandım hemde çok üzüldüm. Bunun üzerine Ardahan Valiliğini arayarak basında çıkan haberin doğru olup olmadığını sordum. Aldığım bilgi bağlamında haberin doğru olduğunu öğrendim. Hemen yöremiz şairlerinden Mecit GÜR ile görüşüp, onu Ardahan konusunda bilgilendirdim. Bunun üzerine şairimiz “Çığlık” şiirini yazdı. Yazılan bu şiir birçok kişi tarafından çok beğenildi. Daha sonra eşim ve çocuğum ile Ardahan için neler yapabileceğimizi tartıştık. Yaptığımız tartışmadan çıkan sonuca göre ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinin dikkatini çekmeye ve bağış toplamaya karar verdik. Basında çıkan haberi fotokopi ile çoğaltarak sivil toplum örgütlerine dağıttık. Kendim de ilçemizdeki esnafları, öğretmenleri ve dostları dolaşarak bağışlar topladım.
3 Ocak’tan itibaren başladığım çalışma sürecinde olumlu ve olumsuz birtakım tepkiler aldım. Kimi zaman kırıldığım oldu ama yılmadım. Hedefim 100.000.000 (yüz milyon) liralık bağışa ulaşmaktı. Hedefime ulaştığım ve Ardahan’a yönelik bir şeyler yapabildiğim için çok mutluyum.
Yapılan bağışların yerinde ve doğru amaçlar için kullanılması çok önemlidir. Sizin de bu konuda duyarlı olduğunuzu biliyorum. Ardahan’ın kalkınmasına yönelik olarak geliştirdiğiniz ve uygulamaya koyduğunuz projelerin, Ardahan’ı ileriye taşıyacağına inanıyorum. Gösterdiğiniz ulusçu ve halkçı çabayı takdir ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.
En içten duygularımla Ramazan Bayramınızı kutlar, size ve ailenize mutluluklar, çalışmalarınızda üstün başarılar dilerim.
Ardahan’a sevgilerimle… Hoşça kalınız! Saygılar.

Mevlani ULUSOY
Tarsus İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Mevlani Ulusoy
Kayıt Tarihi : 17.9.2016 23:34:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


3 Ocak 1999 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan "Ardahan'ın Yardım Çığlığı/İşsizlik ve yoksulluk nedeniyle kent boşalıyor, vali yurt çapında kampanya başlattı" adlı yazıdan yola çıkarak yapmaya çalıştığım projeyle alakalı olarak yazdığım bir mektuptur.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!