Ara Sıra - Çaya Kaç Şeker?

Elif Şebnem Akal
108

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Ara Sıra - Çaya Kaç Şeker?

Yalnızlığa dayanırım da, birbaşınalığa asla..
Yaşlanmak hoş değil duvarlara baka baka..
Bir dost göz arayışıyla.
Saat tıkırtısıyla.....

Korkmam
Geçinip gideriz biz mutluluğumla,
ama
'Günün aydın, akşamın iyi olsun' diyen biri olmalı..
Bir telefon sesi çalmalı arasıra kulağımda...
yoksa
Zor değil, hiç zor değil,
demli çayı bardakta
karıştırıp bir başına
yudumlamak doyasıya....
Ama
'çaya kaç şeker alırsın? '
Diye soran bir ses
olmalı ya ara sıra......

22.11.2002

Elif Şebnem Akal
Kayıt Tarihi : 23.11.2002 08:35:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Tarih: 22.11.2002; Doğum günüm. Ellerimden kayıp giden bir yılın daha hüznüyle, yaşlanma korkusuyla, o güne özel hiç susmayan tebrik telefonlarının verdiği buruk hazla, bir buçuk sayfa post-it’ e karalanmış bir şiirin de doğum günü oldu o gün. Ara Sıra... Aslında her sene yaptığım gibi kendime bir şiir hediye etmek istemiştim. Tek fark bu şiirimi öncekilerden çok daha güzel bulup, birkaç arkadaşıma ve mail gruplarına e-posta olarak göndermemdi. Sonradan başıma gelecekleri bilseydim aynı şeyi yapar mıydım? Bilmiyorum. Ertesi gün, dostlarımdan aldığım tebrik mesajlarının yanısıra, Türkiye’nin en büyük şiir sitesi nin yetkilisinden de bir e-posta aldım.Şiirimi tesadüf olarak okuduğunu ve çok beğenerek ilgili siteye kaydettiğini bildiriyor, başka şiirlerim varsa mutlaka kendilerine göndermemi rica ediyordu. İnsanın sadece kendisini mutlu etmek adına yaptığı bir işin, o işe gerçek anlamda emek veren çevrelerce de kabul görmesi tarif edilemez bir mutluluk, ben o gün tattım. O günden sonra şiir çalışmalarıma önem verdim, şiirlerimi yerel basın ve internet ortamında paylaştım. Hatta bu konuya gönül veren insanlarla tanışarak bir edebiyat derneğinin de kurucu üyesi oldum. Kısacası, ARA SIRA, 2004 yılı başlarında bir arkadaşımdan bana e-posta ile gelene dek bütün gelişmeler çok güzeldi. E- posta belli ki çok beğenilerek benimle paylaşılmak üzere gönderilmişti ama okuyunca beynimden aşağı kaynar sular döküldü...Şiirimin altında “Can Yücel” adı yazıyordu. O an çok karışık duygulara kapıldım. Hem büyük bir ustanın adı ile bana gelen kendi şiirim ve bunun buruk gururu, hem emeğimin başkasına mal edilmiş olduğunu görmenin incitici kızgınlığı... Arkadaşımla görüştüğümde, “bu şiirin kendisine de bu şekilde geldiğini ancak bir çok internet sitesinde de şiirin Can Yücel ismiyle kayıtlı olduğuna şahit olduğunu” söyledi. Gerçekten de web’de yaptığım bir arama sonucunda, kendisinin vefatından tam 4 sene sonra yazdığım şiirimin onlarca sitede “Can Yücel” adı ile yayınlanmakta olduğunu gördüm. Bir süre sonra Sabah Gazetesi yazarı “Hıncal Uluç” kendisine internet kanalıyla ulaşan “Ara Sıra”yı köşesinde “Can Yücel” ismiyle ve Ustaya binbir övgüyle yayınladı. Kişisel girişimlerim sonucu birkaç gün içinde Hıncal Bey şiirime köşesinde ismimle birlikte tekrar yer verdi ve okurlarından özür diledi. Daha önce iki kitap, Milliyet ile Sabah gazetelerinde ismimle yayımlanmasına rağmen,şiir hala bir çok sitede kontrolüm dışında “Can Yücel” ismiyle kayıtlı.Nihai nokta ise, bir dostumun, İş Sanat’da yapılan cAN Yücel şiir dinletisinde” bazı dinleyicilerin “Ara Sıra” şiirinin okunmaması hakkında tepkili konuşmalarına şahit oluşu... Bu gösteriyor ki, şiirimin büyük bir ustaya mal ediliyor olması gurur verici olsa da, bir süre sonra, tamamen O’na ait ya da anonim gibi kabul edilme ihtimali var. Keşke Can Yücel hayatta olsaydı, eminim bu haksızlığa, o keskin diliyle en büyük tepkiyi kendisi gösterirdi.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Arif Yurysever
  Arif Yurysever

  Okuyunca gözlerimin yaşardığı birkaç şiirden biri bu oldu. Bir arkadaş bana Can Yücel’de diye göndermiş. Her güzel şiiri Can üstada yakıştırırlar, bir araştırayım deyip bu siteyi buldum. Elif Hanımın eline ve yüreğine sağlık.

  Cevap Yaz
 • ŞMŞinasi Sevinç
  ŞMŞinasi Sevinç

  İlk duyduğumda "Can Yücel'in olabilir" dedim.
  Onun şiirlerinin tadını, yalnızlığını duydum içimde. Ne mutlu size. Böyle bir konuda bu dizeler çok güzel, hatta mükemmel. Cahit Beye de çok teşekkürler. Müziğiyle, şiirin temasını ne güzel mayalamış. Şarkı olarak çalıp söyleyen bir emekli öğretmen olarak, adınızı gruplarımla da paylaşacağım. Saygılarımla.

  Cevap Yaz
 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur

  Duygu yüklü şiirinizi
  beğeniyle okudum

  Cevap Yaz
 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur

  Duygu yüklü şiirinizi
  beğeniyle okudum

  Cevap Yaz
 • Berker Pandır
  Berker Pandır

  Yalnızlık sık yaşanan ama pek betimlenemeyen bir olgu. Bu şiirde ise o sıkıntının güzel bir şekilde betimlenebildiğini görüyoruz. Bu açıdan tebrik ediyorum.

  Ben şiirinizin tamamına değil, son bölümüne aşinâydım. Ama tamamına aşinâ olsaydım -maalesef- muhtemelen ben de Can Yücel diyenlerden olurdum. Tam bir dezenformasyon çağı bireyiyiz zirâ.

  Esenlikler dilerim.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (119)

Elif Şebnem Akal