Anadolu Anadolu 1 - Milion Taşı

Recep Akıl
780

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Anadolu Anadolu 1 - Milion Taşı


Million Taşı, İstanbul’un Eminönü semtinde Sultanahmet - Ayasofya Meydanı'nda Divan Yolu’nun başlangıcındaki su terazisinin yanında küçük bir taşın ismidir.

Artık yıkılmış olan büyük bir anıtın köşe kısmını oluşturan Million Taşı günümüzde hâlâ ayakta duruyor olmasına rağmen bulunduğu yerde çevresinin açık olmaması sebebiyle fazla dikkat çekememekte ve neredeyse kaybolmuş bir haldedir.

Zamanında taşın bulunduğu anıtta Konstantinopolis'in imparatorluktaki önemli kentlere olan uzaklığının yazılı olduğu bir blok bulunmaktaymış. Bizanslılar, bütün ülkelerin uzaklıklarını bu taşa göre ölçerlermiş.

Bizans zamanında Roma'ya kadar giden yolun başlangıcı, yani sıfırıncı kilometreyi simgeleyen taş, İstanbul’un fethinden sonra da simgeselliğini korumuş ve dünyanın merkezi olarak kabul görmüştür.

2000 yıl boyunca İstanbul dünyanın merkezi olarak kabul edilmiş, bu merkez de Sultanahmet Meydan'ındaki Million Taşı'nın olduğu yer olarak bilinmiş.

İngiltere dünyadaki hâkimiyetini dolaylı olarak da olsa artırmak için, İstanbul’u işgalinden sonra dünyanın merkezini buradan İngiltere - Greenwich’e almıştır.

Bu arada söylemeden geçmemek lazımdır ki İstanbul'un önemini farklı bir açıdan kanıtlayan bu gerçeğin, Türkiye'de pek bilinmemesi ve bu olaya gereği gibi önem verilmemiş olması tek kelimeyle hazin bir durumdur. Ama ne yazık ki artık atı alan Üsküdar'ı geçmiş.

Öte yandan bu durumun değiştirilmesi ve bu taşın yeniden eski işlevini geri alabilmesi için çalışıp çabalamak gerektiği konusunun düşünülmesi ve hatta bir an önce harekete geçilmesi elzemdir. Çünkü sadece simgesel değil coğrafi olarak dünyanın sıfır noktası Greenwich’ten çok İstanbul’a yakışır.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 20.6.2021 03:05:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Recep Akıl