Allah'ı Kim Yarattı Diye Soranlara Cevap

Rıza Akbulut
81

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Allah'ı Kim Yarattı Diye Soranlara Cevap

NOT: Kur’an-ı Kerim hariç hiç bir kaynak kullanılmamış ve alıntı yapılmamıştır.
Bu soruya cevap vermeden önce, konuyu anlamak için bir kaç hususu kısaca açıklamakta fayda görüyorum.
Şu ikisini karıştırmamak gerekir:
1. Eğer tek bir ilah varsa, bu ilah’ı kim yarattı sorusunun cevabı başka,
‘’Birbirinden bağımsız ilahlar var mıdır?’’ sorusunun cevabı başka olup, bunun cevabı Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz tarafından verilmiştir.
Bu soruya cevap en son verilecektir.
• 2- Alimlerimizin çoğunluğu, eğer tek bir ilah varsa, bu ilah’ı kim yarattı sorusu sorulamaz diyor. Biz de, henüz iman etmemiş birinin, yada bir arayışta olanların bu soruyu sorduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu soru artık sorulmuştur ve bunun cevabı beklenmektedir. Ben de bu soru sorulur görüşündeyim. Zaten bu soruya şu ana kadar cevap verilememesinin nedeni, bu soru sorulmaz deyip, üzerinde düşünemiyor olmamızdır.
Bu yüzden bu cevap sadece bana ait olup aşağıda cevap yazan koyu renkli paragrafta hiçbir yerden alıntı yoktur.
CEVAP: Bir kimse Allah’ı kim yarattı diye sorarsa, bir başka biri de ‘’Bu ikisini kim yarattı?’’ sorusunu sorar. Yine bir başkası da ‘’Bu üçünü kim yarattı?’’ diye sorar. Yine bir başkası da ‘’Bu dördünü kim yarattı?’’ diye sorar. Böylece bu sorular sonsuza kadar sürerdi. Dolayısıyla bir ilah, kainat yaratılsın, insan yaratılsın, insanlar imtihan edilsin, cennet ve cehennem yaratılsın diye hüküm verdiğinde, sonsuz sayıdaki diğer ilahların, belki de fikri alınmaya çalışıldığında, kendi aralarında anlaşsalar bile, fikir beyan etme işi ve aralarında anlaşma süresi, yukarıdaki mantığa göre sonsuz tane ilah olduğundan, sonsuza kadar sürecekti ve bir hüküm çıkmayacaktı.
Sakın bir yerde kesmemiz gerekir demeyin. Çünkü bunu soran kişi, bir ilah varsa illaki onu yaratan biri olacakmış mantığını taşıyor. Zaten bu mantıkla sonsuza kadar gidiyorsun. Sonra da bundan vazgeçip bir yerde duramazsın. Durursan eğer tek bir ilahta da durabilirsin.
Yani zaten bu mantıkla düşünülürse, en güçlü olan hakiki ilah olacak, diğerleri zaten ilah olmayacaktı. Yaratılan bir varlık nasıl ilah olur? En son yaratılan en zayıf ilah olup, kendisini yaratandan, bir şey yaratmak için izin alacaktı. Kendisinden izin istenilen ilahın da kendisi yaratıldığı için, o da kendisini yaratandan izin isteyecekti.
Bu izinler en tepeye kadar çıkacak, sonuçta yine hakiki olan ilah hüküm verecekti. Yani biri diğerine üstün olacaktı. ( MU’MİNUN SURESİ 91. AYET: ”ALLAH, ÇOCUK EDİNMEMİŞTİR. O’NUNLA BERABER HERHANGİ BİR İLAH DA YOKTUR. EĞER BÖYLE OLSAYDI, HER İLAH KENDİ YARATTIĞINI YOK EDERDİ VE MUTLAKA BİRİ ÖTEKİNE ÜSTÜN OLURDU. ALLAH’IN ŞANI ONLARIN NİTELENDİRMELERİNDEN UZAKTIR.’’ )
Dahası öyle bir ilah düşünün ki, kendisi bir ilah yaratacak, bu yarattığı ilah da bir ilah yaratacak. Bu böyle uzayıp gidecek. Yani bu bir şaka mı yoksa eğlence mi diye düşünüyor insan. Allah, böyle yapar mı? Elbette yapmaz. Allah da zaten yukarıdaki ayetin içinde ”HER İLAH KENDİ YARATTIĞINI YOK EDERDİ” diyor. Dikkat ediniz! Bir ilahın en başta yok edeceği şey, izin almadan iş yapan kendi yaratmış olduğu ilah olurdu. Halbuki ayette geçtiği gibi ”ALLAH’IN ŞANI ONLARIN NİTELENDİRMELERİNDEN UZAKTIR.’’ İşte O hakiki ilah dediğimiz Yüce Rabbimiz Allah’tır. Siz O’nun yerde ve gökte boş işlerle uğraştığını, hikmetsiz bir iş yaptığını veya eğlence edindiğini gördünüz mü? Aşağıdaki ayette de Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:
ENBİYA 17: ”EĞER BİR EĞLENCE EDİNMEK İSTESEYDİK, ONU KENDİ KATIMIZDAN EDİNİRDİK. YAPACAK OLSAYDIK BÖYLE YAPARDIK.”
Şimdi soruyorum: Allah’ın kendi katında olanlar nasıl davranır? Allah’tan izin alırlar ve öyle iş yaparlar. ÂL-İ İMRÂN SURESİ 83: ALLAH’IN DİNİNDEN BAŞKA BİR DİN Mİ ARZU EDİYORLAR? OYSA GÖKLERDE VE YERDE KİM VARSA, İSTER İSTEMEZ O’NA TESLİM OLMUŞTUR, O’NA DÖNECEKLERDİR.
Zaten Yüce Rabbimiz de bir ortak istemediğini anlayabilmemiz için, kendimizden bize bir örnek vererek şöyle belirtiyor:
RUM SURESİ 28: “ALLAH, SİZE KENDİNİZDEN BİR MİSÂL VERDİ: HİÇ SİZE RIZIK OLARAK VERDİĞİMİZ ŞEYLERDE ELLERİNİZ ALTINDAKİ KÖLELERİNİZDEN ORTAKLARINIZ BULUNUR DA ONLARLA SİZ EŞİT OLUR, ARANIZDA BİRBİRİNİZİ SAYDIĞINIZ GİBİ, ONLARI DA SAYAR MISINIZ? İŞTE BİZ, DÜŞÜNECEK BİR KAVİM İÇİN ÂYETLERİ BÖYLE AÇIKLIYORUZ.”
Kısaca özetlersek bütün hükümler Allah’tan çıkmıştır. Çünkü elimizde böyle bir sonuç var. Allah, Kur’an-ı Kerim-i, daha önceki kitapları , son resul (Hz. Muhammed (s.a.v) ve önceki resulleri göndererek böylece hükümdarlığını ilan etmiştir. Yani Allah, hükmünü vermiş, kendisinden başka ilah olmadığına kendisi şahit olduğu gibi, gönderdiği kitap ve peygamberlerle insanları da şahit tutmuştur.
Dikkat ediniz birden fazla ilah olsaydı yukarıdaki anlatılan sebeplerden dolayı hüküm çıkmayacağı gibi, böyle bir durumda zaten çok büyük bir fesat çıkacağını Rabbimiz şöyle bildiriyor:
(ENBİYA 22 : “EĞER YERDE VE GÖKTE, ALLAH’TAN BAŞKA İLÂHLAR OLSAYDI, FESAT ÇIKAR, YERDE VE GÖKTE DÜZEN BOZULURDU. ARŞIN RABBİ ALLAH, ONLARIN VASIFLANDIRDIĞI ŞEYLERDEN UZAKTIR.)’’
Fesadın olduğu yerde böyle mükemmel bir imtihan ortamı yaratılamazdı.
Zaten aşağıdaki ayette hükmün yalnızca Allah’a ait olduğu bildiriliyor. Başka bir ilahın varlığına ve hükmüne delil yoktur.
YUSUF SURESİ-40: ‘’ALLAH’I BIRAKIP TAPTIĞINIZ, SİZİN VE BABALARINIZIN ADLANDIRDIĞI PUTLARDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. ALLAH ONLARIN DOĞRU OLDUĞUNA DAİR BİR DELİL İNDİRMEMİŞTİR. HÜKÜM VERMEK ANCAK ALLAH’A AİTTİR; KENDİSİNDEN BAŞKASINA DEĞİL, O’NA TAPMANIZI EMRETMİŞTİR. BU, DOSDOĞRU DİNDİR, FAKAT İNSANLARIN ÇOĞU BİLMEZLER”.
Bu ayetlerde Yüce Rabbimiz kendinden bağımsız bir ilah olmadığını hem haber veriyor, hem de böyle bir delilin olmadığını bildiriyor. Biz biliriz ki delilsiz bir şeyin hükmü yoktur.
SEBE’ SURESİ – 22: ‘’DE Kİ: “ALLAH’TAN BAŞKA İLÂH OLDUĞUNU SANDIĞINIZ VARLIKLARI ÇAĞIRIN BAKALIM! ONLAR GÖKLERDE VE YERDE ZERRE MİKTARI BİR ŞEYE SAHİP OLMADIKLARI GİBİ BURALARDA HERHANGİ BİR ORTAKLIKLARI DA YOKTUR; ALLAH’IN ONLARDAN BİR YARDIMCIYA DA İHTİYACI BULUNMAMAKTADIR.”
Aslında yukarıdaki her iki soruya da Kur’an-ı Kerim ışığında cevap vermiş olduk.

KAYNAKÇA: KUR'AN-I KERİM

Rıza Akbulut
Kayıt Tarihi : 10.5.2021 07:24:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!