Aksaray'ın Büyük Ozanı

Aşık Molla Mehmet Akça
152

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Aksaray'ın Büyük Ozanı

'sazına sözüne sahip çık' konulu kompozisyon yarışması 3.sü

AKSARAY'IN BÜYÜK OZANI
Sene 1923' te Aksaray' ımıza doğan güneşimiz Mehmet Akça... O, her ayrılığın ardından teselliyi bir tek şiirinde bulan, şiirleriyle bir ayna misali bizi yansıtan büyük bir ozandır. Güzel şiirleriyle kendi gönül bağını dökerken ortaya hepimizin gönül teline dokunmuştur, büyük şair.

Eşi Feride onu terk ederken söylediği türkü '' Hayelde gör, düşte gör, gidiyorum işte gör; kıymetimi bilemedin, bir kötüye düşte gör.'' dizeleri yüreğindeki büyük sevda ateşini anlatır. Saz çalmayı bir türlü başaramayan şairin türkülerindeki her kelime büyüleyici bir melodi gibi yüreklere sızmaktadır.

Şimdi dese bana gökyüzünün maviliğinde boğulmuş yıldızlar '' Bir şair şiirleriyle ıssız duvarları bile avaz avaz bağırtacak.''inanmam derdim. İnsan çalmayı insan çalmayı bir türlü beceremediği sazı bile böyle önemser mi veyahut verdiği sözün böyle arkasında durup en son ayrıntısına kadar ince ince işleyerek söyler mi? Yada vatan aşkından düşmana '' Tarihler diyarı bir misalim var, çirkef Yonan çekil vatanımdan...'' diye meydan okur mu böylesine? Çünkü o, bütün bunları söyleyip kağıda dökerken içinde büyük bir memleket aşkı ve coşkusu vardı.

> samimiyet, dürüstlük, cesaret, Allah aşkı... Bu dizelerde okuyucuyu büyülüyor. Bu sayede şiirleriyle ve türküleriyle günümüze taht kuran işte bu büyük ozanı memleketimiz hep sevgiyle ve saygıyla hatırlayacak. Şairimizin güzel dizeleriyle, ezgileriyle daima yüreğimizde yaşayacak ve Aksaray sazına sözüne sahip çıkacak...

AKSARAY MERKEZ ANADOLU LİSESİ
CANDAN KAYA

Aşık Molla Mehmet Akça
Kayıt Tarihi : 29.6.2019 11:55:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Aşık Molla Mehmet Akça