Ahmet Rıza Korkut: Hayatı, Biyografisi, ...

86

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

AHMET RIZA KORKUT HAYATI

Ahmet Rıza Korkut Sıcak bir yaz günü dünyaya geldi; 13 Ağustos 1979...

Çocukluğu; doğup büyüdüğü Amasya’nın Aydınca Kasabasında geçti. İlkokulu aynı kasabada suskun bir çocuk olarak okudu. Suskunluğu kadar da vazgeçilmez bir tiyatrocu, konuşmacı ve şiir yorumcusuydu.

O yılların suskun ve başı eğik çocuğu yavaş yavaş büyümüş ve başını artık kimseye eğmemiştir. O yüzdendir ki, ilk yediği dayak lise yıllarına denk gelir. Hayatı, kavgayı ve sevdayı öğrendiği gün; ilk şiirini yazar.

Eğitimci ve yazar bir babanın evladı olmak ve ömrünü kendisine adayan bir annenin biricik yavrusu olmaktır en büyük gururu. Babasını da kaybettiğinden beri, hiçbir şey bükememiştir artık boynunu..

Çeşitli tiyatro guruplarında görev almış ve tek kişilik gösteriler yapmıştır. Ortaokul yıllarında yazdığı bir yazısıyla Türkiye derecesi kazanmış, aynı yıllarda yazdığı bir çocuk hikayesiyle TRT tarafından ödüllendirilmiştir. Çeşitli ulusal-yerel gazete ve dergilerde yazıları ve şiirleri yayınlanmıştır. Pek çok radyo programı hazırlayıp sunmuştur. Çeşitli ulusal ve yerel televizyonlarda şiirlerini seslendirmiştir. Bir özel radyo kurucu başkanlığı yapmıştır. Elektronikçi ve bilgisayar programcısıdır. 19 Mayıs Üniversitesi-Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunudur. Aktif olan yaşamına, dizi oyunculuğu, senaristlik ve yönetmenlik tecrübelerini de eklemiştir. Uzun yıllar, Bilgi Teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir şirketin genel müdürlüğünü yapmıştır.

Ve şuan, bir aşk olarak gördüğü öğretmenlik mesleğine devam etmektedir.

Not: Bu sayfada bulunan içeriğin Vikipedi'de kullanılmasına Creative Commons lisansı çerçevesinde izin verilmiştir.

Eserleri


Avucumda Sevda Var - 2005 (şiir)
Aşkın Elif Hali - 2011 (şiir)

Filmografi
-
Son Yaprak (TRT 1)
Tamu
Son Ağaç