Ahmet Alptekin: Hayatı, Biyografisi, Ese ...

42

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

AHMET ALPTEKİN HAYATI

Ahmet Alptekin Ahmet Alptekin

1964 yılında Ahlat’ta doğdu.
1986’da Sınıf Öğretmeni olarak göreve başlayan Ahmet Alptekin Kars, Kırıkkale, Erzurum, Ankara ve Bakü’de çalıştı. Çeşitli gazete ve dergilerde, şiir, hikâye ve makaleler yazdı.
Ahmet Alptekin, şiirlerinde:Fedakârlığın kahrını çekerken ah etmeyen, garipliğine bakmadan ekmeğini ona bölen, dürüstlük sevdalısı, zengin toprakların fakir bekçilerinin gizemli duygularını “Köylüm” de anlattı.

Tarihin derinliklerinde Akif in ölümsüzleştirdiği kahramanlarla yol alırken, Kostantin de fetihlerin Fatihinin kılıç seslerini; Malazgirt'teki aslan neferlerinin at kişnemelerini, Orta Asya da destanlaşan atalarının ruhunda uyandırdığı âli duygularla “Kafkasyam” diye haykırdı.

Vatan, bayrak, toplum ve tabiat duygularının yoğunlaştığı fikir dünyasından sıyrılıp bamteli gibi sızlayan duygu perdeleri arasında yalnızlığını buldu. Sevdasına uçurduğu güvercinleri, derinliklerdeki sızıyı, cam kırıkları hüzünlerini gecenin gizemi ile bütünleştirirken, “ Yalnız Geceler “ de yalnız olmadığını gösterdi.

Yüreğinde filizlenen hissiyatı zemheri ayazında gül bahçesine dönüştürürken “Sevda”sının sevdasına “ Çiçeğim” de yandı.

Varlığın yok olduğu, ümitsizliğin kol gezdiği kuş uçmaz, kervan geçmez yerlerde ilim susuzluğu ile kıvranan minik yürekler için fedakârlıkta destanlaşırken “ Ben Ahmet Öğretmenim.” dedi.

Yaşadığı sürece yüreğine kök salan, sevda, özlem ve ümit çiçekleri; onun satırlarıyla Menderes sakinliğine, dörtlükleriyle Fırat coşkusuna, şiirleriyle Erciyes görkemine ulaşıp ebedileşti.
(Adem Gül, Azerbaycan Bakü Türk Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni)

Eserleri


1.Garip Köylüm (Roman)

2.Büyük Şehir (Hikâye)

3.Ahlatlı Şairler (Şiir-Biyografi)

4.Bizim Kervan (Şiir)

5. Sevgi Pınarı (Şiir)

6. Ahlat Şiir Antolojisi (Antoloji)