Adressiz Mektuplar 29 - Hademenin Adı

Recep Akıl
709

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Adressiz Mektuplar 29 - Hademenin Adı

Okuldaki ikinci ayımda, hocamız test sorularını dağıttı. Ben okulun en iyi öğrencilerinden biriydim. Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım. Son soru şöyleydi:

- Her gün okulu temizleyen hademe kadının ilk adı nedir?

Bu her halde bir çeşit şaka olmalıydı. Kadını, yerleri silerken, hemen her gün görüyordum. Uzun boylu, siyah saçlı bir kadındı. 50'lerinde falan olmalıydı. Ama adını nereden bilecektim ki?

Son soruyu yanıtsız bırakıp kâğıdı teslim ettim. Bir öğrenci, son sorunun test sonuçlarına dâhil olup olmadığını sordu.

- Tabii dâhil, dedi, hocamız. İş yaşamınız boyunca pek çok insanla karsılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı insanlar... Ama yine hepsi de sizin ilginiz ve dikkatinizi hak etmiş kişiler olacak bunlar. Size hizmet eden, sizinle ilişki içinde olan herkesin ismini daima hatırlayın. Onlara sadece gülümsemeniz ve "Merhaba" demeniz gerekse bile...

Bu gerçekten çok büyük bir dersti. Tabi ki zaman içinde anladım bunu. Ve hayatım boyunca hiç unutmadım. Hademenin adını da... Adı Dorothy’ydi.

Alıntı Kısa Hikâye
_____________________/

Kıssadan Hisse: Hatırlarsan hatırlanırsın Bir başka deyişle davranışlar belirleyicidirler kişiyi başkalarının gözünde bir yerler taşırlar. 14. 01. 2021 Recep Akıl

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 17.1.2021 09:25:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!