Adressiz Mektuplar 28 - 5 Öğüt

Recep Akıl
709

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Adressiz Mektuplar 28 - 5 Öğüt

Allahın sevgili kullarından biri bir rüya görür rüyasında kendisine şöyle denir:

-Sabah olunca, karşına ilk çıkanı ye, ikinci çıkanı sakla, üçüncü çıkanın dileğini kabul et, dördüncü geleni üzme, beşinciden de kaç.

Sabah olunca dışarı çıkıp yoluna koyuldu gitti. Bir süre sonra karşısına bir dağ çıktı. Bu koca dağı görünce şaşırdı. Kendi kendine,

-Rabbim bana bunu yememi emretti. Yaratan kullarına güçlerinin yetmeyeceği yükü yüklemez. Bana da gücümün yetmeyeceği bir şeyi emretmez. Dedi ve dağı yemeye karar verdi.

Dağa doğru yürüdü. Yaklaştıkça dağ küçüldü. Derken yaklaştığı zaman koca dağın bir lokmaya dönüştüğünü gördü. Onu yeden alıp yedi. Yediği şey baldan bile lezzetliydi. Allah’a hamd etti, yürüyüp gitti. Bu sefer karşısına altından bir leğen çıktı.

-Rabbim, bunu da saklamamı emretmişti, diye düşündü. Bir çukur kazdı, leğeni gömdü ve Yoluna gitti. Az gittikten sonra dönüp baktı ki leğen toprak yüzüne çıkmış. Geri dönüp, tekrar gömdü. İşini bitirip tekrar yoluna gitti ama bir kere daha geri dönüp bakınca leğenin yeniden ortalıkta olduğunu gördü. Kendi kendine,

- Ben emredileni yaptım diyerek bırakıp yürüdü. Bir süre sonra karşısına bir kuş çıktı. Kuşu bir şahin kovalıyordu. Kuş ona,

-Ey Allah’ın sevgili kulu, beni sakla, bana yardım et diye yalvardı. Derviş de onu alıp koynuna sakladı. Kuşun hemen ardından şahin geldi o da şöyle dedi:

- Ey Allah’ın sevgili kulu, ben açım. Sabahtan beri de bu kuşun peşindeyim. Onu yakalamak istiyorum. Kısmetime engel olma.

Kendi kendine şöyle dedi

-Üçüncünün dileğini yapmam emri verildi, yaptım. Dördüncüyü üzmemem emredildi. Şimdi ne yapacağım?

Kafası karıştı bu işe şaştı kaldı. Ama kendisini çabucak toparlayıp bıçağını aldı ve kendi uyluğundan bir parça et kesip şahine attı. Şahin de eti alıp uçtu gitti. Daha sonra da koynundaki kuşu saldı. Bundan sonra yeniden yoluna yürüyüp gitti. Bu sefer de karşısına kokmuş bir leş çıktı. O da kendisine rüyasında söylendiği gibi onu da bırakıp uzaklaştı.

Akşam olup da bir yerde mola verdiğinde şu duayı yaptı:

- Ya Rabbi, emirlerini yerine getirdim. Bu işlerin manası ne ise bana bildir.

Sonra yatıp uyudu. Rüyasında o gün yaşadıklarının hikmeti kendisine şöyle anlatıldı:

-Birincisi görüp yediğin öfkedir. Önce koca bir dağ gibi görülür, sabredilirse eğer insanoğlu yanlış bir işin içine girmemiş olur. Öfke yutulabilinirse baldan bile lezzetlidir.

İkincisi iyi ameldir. Ne kadar saklarsan sakla yine de meydana çıkar.

Üçüncüsü, kişiye bırakılan bir şey emanettir. Ona asla ihanet etmemelidir.

Dördüncüsü bir insanın sana bir dileği ulaşırsa, onu yerine getir. İsterse sana lâzım olan bir şey olsun.

Beşincisi ise gıybettir. Gıybet en büyük günahlardandır. Öyleyse insanların gıybetini edenlerden uzak durmak lazımdır. Şüphesiz her şeyi bilen Allah'tır

Alıntı Kısa Hikâye

__________________/

Asr Sure-i celilesinin meali

Rahman ve Rahim olan Allah'ın ismiyle.
1-Asra yemin olsun ki,
2-İnsan mutlaka ziyandadır.
3-Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine Hakk’ı ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 17.1.2021 09:13:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!