Adressiz Mektuplar 27 - Kurşun Kalem

Recep Akıl
708

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Adressiz Mektuplar 27 - Kurşun Kalem

Dede kurşun kalem ile yazı yazmaktadır. Torununun kendisini seyrettiğini fark eder ve yaptığı işe ara verip torununa döner ve gülümseyerek elindeki kurşun kalemi göstererek "Bak evlâdım, insan isterse her şeyden kendisine bir ders çıkartır. Elimde gördüğün şu kurşun kalem basit bir yazma aracıdır değil mi? Ama işte bu kalemde bile insan evlâdının öğrenmesi gereken 5 ders vardır" der ve devam eder:

“1- Bu kalem bir insanın elinde ne kadar harikalar meydana getirse de, o insanı yöneten de bir el vardır. O el bilinen bilinmeyen bütün kâinatta her ne varsa yoktan var eden ve var etmeye her an devam eden Allah'tır! (Azze ve Celle)

2- Arada yazmayı bırakır, kalemimin kütleşen, kalınlaşan ucunu sivriltirim. Kalem canlı bir varlık değil bu yüzden canı yanmaz. Var sayalım ki canı yandı ama işe yarar hale de gelmiş olur. Hayattaki acılar da işte böyledir. İnsanın hayatın karşısında daha bir sağlam durmasını sağlar, çektiği tüm bu acılar sebebiyle daha dayanıklı bir hale gelir.

3- Kurşun kalemin bir başka güzel özelliği de yazısının silinebilmesidir. Bu özelliği sayesinde yaptığım yanlışı silme imkânım olur. İnsan da kurşun kalemin bu özelliğini kendisine örnek almalı ve hayatın içinde yürüyüp giderken yaptığı yanlışlardan geri dönmeyi bilmeli bu yanlışları bir daha yapmayarak hayatından çıkarmaya çalışmalıdır.

4- Kalemi değerli kılan, dışındaki boyanıp süslenmiş cicili bicili tahta değil, o tahtanın içindeki kurşundur. Çünkü ortaya güzel bir şeyler çıkaran kurşundur. İnsan da dışını değil kendisine asıl lazım olacak olan, onu asıl değerli kılacak olan içini güzelleştirmeli ve başkalarının onu süsüyle dış güzelliğiyle değil iç güzelliğiyle tanımasını sağlamalıdır.

5-Kurşun kalem her kullanıldığında sonradan silinse bile ardında bir iz bırakır. İnsan da tıpkı ucu açıla açıla biten kurşun kalem gibi bu dünyadaki hayatı bitip öteler âlemine gittiğinde ardında onu iyi hatırlatacak güze izler bırakmalıdır.

Alıntı Kısa Hikâye

_______________/

Kıssadan Hisse: İnsan mükemmel yaratılmış bir varlıktır. Bugün eksik kalmışsa kendi hataları yüzündendir. Öte yandan bu hatalarından kurtulup yine o mükemmel haline dönebilmesi çok zor da olsa hepten imkânsız değildir. Recep Akıl

Recep Akıl
Kayıt Tarihi : 17.1.2021 08:54:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!