Abdurrahim Karakoc ve ''Mihriban''

Sabiha Rana
22

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Abdurrahim Karakoc ve ''Mihriban''

'Yâr' deyince, kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor
Lâmbamda titreyen alev üşüyor
Aşk, kağıda yazılmıyor Mihriban.

Şiir mi dediniz?
Şiiri kim yazar mı dediniz?

Her gün birileri birilerine türlü vesilelerle şiirler yazarlar öyle değil mi?

San ki dünya şiir üzerine kurulmuştur ve öylesine herkesin elinde ve dilinde şiirler gezinir..
Aslında bizlerin bildiği kadar, çok değildir şiirler.. Yazanı da yok değildir ama şiiri şiir gibi yazanı da tespihteki tane gibidir şu dünyada.

İşte öyle bir usta Abdurrahim Karakoç.

Herkesin yazdığı şiiri yazmayan!

O öyle bir şiir yazdı ki aşk kokan, hemde buram buram..

O lambadaki alevin titrerken üşüdüğünü hisseden ve onu kalemiyle, yüreğiyle delen, dile getiren bir insan, bir şair'dir o!

İşte!

KENDİ DİLİNDEN, KENDİ TARİFİ

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti.

Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıstım.

Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan, yardımsızlıktan dökülüp gittiler.

Bana gelince:
Sağolsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, 'bilimsel' cüppeliler, entellektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkağıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum.

Dinsizlerin değil, din düşmanlarının, yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular.

En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim. Allah (cc) kısmet ederse...'

Evli ve 3 çocuk babasıdır. 1984 Ekim ayından bu yana Ankara'da ikamet ediyor. Şu anda hiç bir siyasi kuruluş, hiçbir mesleki dernek üyesi değildir. Hakkın yanında olanları sözleriyle desteklese de, şahısları övmek, beğenmeyince sövmek gibi basitliği kabul etmemektedir.

Yemini var, yazabildiği müddetçe yazacak. Kim bilir nereye ve ne zamana kadar... Demiş..

Yüreklerdeki aşkı, tek titreten adam, şair diyorum ben ona.. Ve bu arada, onun yaşadığı ve yaşayacağı heryere bitimsiz sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum hemi de meleklerle sağ yanına..

Bu çingene için de nasıl oldu da utanmadan sıkılmadan birde kelam etmiş, gem vurmuş, Abdurrahim Karakoç gibi bir şairin, yüreğinden, kaleminden çıkmış o şiirin, o ateşin kokusuna ve de ustaların hasına desinler..

Onun şiirleri, bu yalan durdukça, dillerdeki gönüllerdeki aşklara daima yarenlik edecek.. İşte bunun için diyorum ki şair mi dediniz?

İşte şair!

Mihriban(Aşk)

Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamışlar, çözülmüyor Mihriban.
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor Mihriban.

'Yâr' deyince, kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor
Lâmbamda titreyen alev üşüyor
Aşk, kağıda yazılmıyor Mihriban.

Önce naz, sonra söz ve sonra hile...
Sevilen, seveni düşürür dile
Seneler, asırlar değişse bile
Eski töre bozulmuyor Mihriban.

Tabiplerde ilâç yoktur yarama
Aşk deyince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut cizilmiyor Mihriban.

Boşa bağlanmamış bülbül, gülüne
Kar koysan köz olur aşkın külüne...
Şaştım kara bahtın tahammülüne
Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban.

Tarife sığmıyor aşkın anlamı
Ancak çeken bilir bu derdi, gamı
Bir kördüğüm baştan sona tamamı...
Çözemedim... Çözülmüyor Mihriban.

Vur Emri(sh.80)

Abdurrahim Karakoç

Ve devam edip soruyorum!

Şiir mi dediniz?
İşte şiir!

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Kaynak: Abdurrahim Karakoç ''Mihriban''
http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

Sabiha Rana
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Gönül notum:
Çok Sevgili Alev Meisel Hanımefendiden ''Lambada titreyen ALEV üşüyor! '' adlı yazısından,
https://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx? BlogNo=107384 aldığım o ruhla, Sayın Abdurrahim Karakoç ve yazdıkları ''Mihriban'' şiiri için, haddim olmaz dile gelişimdir..
Saygılarımla efendim.
Sabiha Rana

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mustafa Benkli
  Mustafa Benkli

  Bu takdim ve şiiri şiir listeme alırken mutlaka bir kayıt düşmüşümdür; şu anda, bir vesileyle kontrol ettiğim şiir listemde hususen tıklama ihtiyacı duyuşumla karşıma çıktığında, Antoloji'nin, gün be gün inkişaf ve yenilikler getirmesi sürecinde yorum formatındaki yeni mükemmeliyet arzında son bir kaç yorumla karşımıza çıkan düşünce paylaşım hanesine, tekrar da olsa, Saygıdeğer Sabiha Rana'nın insana şevk bahşeden Hanımefendilik ve zerafet esintileriyle her seferinde yeni bir ilham hasıl eden şahsında ve eserlerinde dile getirdikleri riyasız kanaat, ifade, yorum ve takdimlerde; onların dışında insanın kendine dair bir şeyler ilavesi zâit olacağı ve bahusus benim nâçiz görüşümü ilâve haddim olmadığı teslimiyetimle bu melekler kanadında gezinen gönül ehline saygıyla birlikte, sanatı, şahsiyeti Türk milleti ve sanat ehlinin gönlünde mâkes bulmuş ulvî şair Abdurrahman KARAKOÇ Beyefendiyi de bir daha bir farklı büyüleyen eseriyle selâmlamak ayrı bir haz ve sürûr vesilesi olup, selam, muhabbet sevgi ve saygılarımı arzrdiyorum efendim...

 • Necmi Uçar
  Necmi Uçar

  Emeğinize sağlık A.Karakoçu okumak zevkti teşekkür ederim. Ancak sayfada birşey dikkatimi çekti 4 kişi puan vermiş ortalama 3.2 işte biz insanların nekadar hain istememezlik kaplamış yürekleri olduğunun göstergesidir. Bu şiiri bu puanı verenlerin yazdıklarını görmek isterdim doğrusu. Yapamıyorsan yapanı taktir etmek insanlık gereği değil midir. Saygılarımla.

 • Mustafa Doğan
  Mustafa Doğan

  yazmak ayrı şeydir yazmaya çalışmak ayrı zaten iyi ve kötünün safları çok uzaktır ve malesef şiir üvey evlattır bu üstadı sayfamıza kadar getiren yürege teşekürlerimi sunarım

  Tabiplerde ilâç yoktur yarama
  Aşk deyince ötesini arama
  Her nesnenin bir bitimi var ama
  Aşka hudut cizilmiyor Mihriban.

  buda benim en sevdiğim bölümüydü

TÜM YORUMLAR (3)