A A Denemeleri EĞİTİMİN ASIL MECRASI

Ahmet Kemal
2073

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

A A Denemeleri EĞİTİMİN ASIL MECRASI

EĞİTİMİN ASIL MECRASI

,
Eğitimin asıl mecrasına akıtılmasının zamanı çoktan geldi de geçmekte bile. Yüzyıllardır bir türlü asıl mecrasına akıtılamayan eğitimden iyi bir sonuç almak mümkün değil. Bu mecrası değişen eğitim asıl mecrasına döndürülmeden yeni bir düzen kurmak, yeni ve ahlaki nesil yetiştirmek mümkün değil.
Bu mecra dinle eğitimin ayrılığına son vermekle olabilir ancak. Eğitimde laikliği uygulayalı beri ahlaklı, vatansever nesiller yetiştirmek hayal. İlk öğretici Allah.’ Rabbim beni terbiye etti ve ne güzel terbiye etti.’diyen Efendimiz ikinci büyük eğiticidir. Bu eğitim dini öğretiden hiçbir zaman ayrılmadı. ‘Dinsiz ilim kör ilimsiz din topladır ‘diyen anlayış bu gün nedense unutuldu.
Bu dindar eğitimin mekanı cami ve medreseler, tekke ve zaviyeler, dergahlar ve ribatlardı. Ama gün geldi eğitim mabetlerden dışlandı. Ne olduysa ondan sonra oldu. O günden sonra eğitim ruhunu kaybetti, maneviyatını kaybeden eğitim kurdu, salt ezbere dayalı öğretime dönüştü.
Bu ruhsuz eğitim git gide insanlık değerlerine yabancılaştı. Eğitim kadroları ahlaklı bireyler olmaktan çıktı. Sigara, içki ve kumar müptelası kadrolar kendileri gibi bir nesil yetiştirdi. Dahası inancını kaybeden eğitim ordusu inançlara savaş açtı.
Şimdi yapılması gereken bu yanlışların sil baştan ortadan kalkması, öncelikle eğitim ordusunun inançlı, ahlaklı ve manevi değerlere bağlı kimselerden oluşmasıdır. Eğitim kurumlarının ortasına halka açık mabetlerin yapılacağı güne kadar eğitimde bir arpa boyu yol alınması mümkün değildir.
Ayrıca mabetlerin de bir büyük eğitim ocağına dönüşeceği güne kadar eğitimin toplumu kucaklaması imkansızdır. O halde yeni eğitim kurumlarını buna göre dizayn etmeli, yeni eğitim kampüslerini, ki bunlara -Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi- külliyeleri inşa etmeli, bu külliyelerin her birinde İslam din mekteplerinin bulunması, ayrıca bu külliyelerin, ilk, orta, lise ve üniversite ölçeğinde türleri inşa edilmelidir.
Halkla eğitim camiasının barışması, halkın değerleriyle eğitimin değerlerinin örtüşmesi sağlanmalıdır. Böylece milli değerlerde süreklilik sağlanmalı, aydın halk ayrılığına son verilmelidir.
,

,

Ahmet Kemal
Kayıt Tarihi : 15.1.2015 11:22:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İsmail Karaosmanoğlu
  İsmail Karaosmanoğlu

  sağlık olsun görüşlerinize saygılıyım, var olun kaleminize sağlık

  Cevap Yaz
 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  vallahi fikrinize katılmak hiç mümkün değil. son on beş yıldır din adına yapılan çarpık hareketler yüzünden ahlaksızlık, hırsızlık, onursuzluk, fahişelik, çocuk istismarı, uyuşturcu çeteleri aldı başını gitti. bunları görmemek için kör olmak lazım.. en iyisi Cumhuriyet ilkelerine tam ve net şekilde bağlı kalmaktır. kesinlikle din ve devlet işleri ayrılmalıdır. Din ne bir zümrenin nede bir ya da bir kaç siyasi partinin oy toplama aracı değildir. Dinler evrenseldir. Allahta bütün kulların Allahıdır. İstyen istediği dinle Allaha yönelir.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (2)

Ahmet Kemal