A A Anıları ANNEM İÇİN YENİ YAZI

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
Ahmet Kemal
2072

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

A A Anıları ANNEM İÇİN YENİ YAZI

ANNEM İÇİN YENİ YAZI

. Biz onun tam bir baş belası olduğunu düşünüyor, onun bu yaptıklarının bizim yaşama sevincimizi gideren bir kötü huyluluk olduğunda karar kılıyorduk.
Önce kardeşimle birlik olmuş, sonra onunla kavgalara başlayarak ayrılmıştı. Kardeşim altta o üstte yaşıyorlardı. Çatı katına çıkmıştı annem. Soba bacası tütüyor evin içine sarıyordu. Kardeşime kesin uyarı veriyor evden çıksın diyordu. Kardeşim bir ev bulup çıktı. Taşınırken yarı tatildi ben annemin etkisiyle taşınmada ona yardım etmemiştim ve bu davranışımın doğru olduğunu düşünüyordum.
Annem onun boşalttığım kata yerleşti. Biz yarıyıl tatilini onunla geçirdik. Tatil bitince onu da alarak Ankara’ya gittik. Ama orda durmadı. Kendini gelip alsın diye Abi’mi çağırdı. Kız kardeşim telefon etmiş annem de huysuzluklar baş göstermişti.
Beş yıl böyle geçti. Kah üst kata taşındı Annem, kah orta kata, bazen de alt katı tercih ediyordu. Biz tatilleri onun yanında geçiriyorduk. Kardeşimi yine çağırmıştı evine. Altlı üstlü oturmaya karar vermişlerdi. Sürekli problem çıkarıyordu. Ne yapsak olmuyor bir türlü rahata kavuştum demiyordu.
Tayini bir çıksa buraya diyordu sen bana bakarsın değil mi? Ama anne diyordum sen benim eşimle de geçinemiyorsun. Susuyordu o zaman. Derin bir suskunluğa gömülüyordu. Ananıza bakmayacaksınız değil mi diyordu. Ana hakkını biliyorsunuz. Anne hakkını helal etmezse cennete gidemezsiniz.
Böyle der dururdu hep. Hep kendisi için yapıyordu zannederdik. Onun yaptığı rolleri anlatır eğlence konusu yapardı. Ölüyorum, ölüyorum, ölemiyorum deyişini yeğenimin kızı diline dolamıştı.
Sonra benim tayinim çıktı. Beraber oturacaktık. Ne yaptı yaptı kardeşimle bir arada oturmaya başladılar. Ben biraz uzak bir yere taşındım. Aradan gelip bende kalıyordu.
Ne yapıp etti beni ona yakın bir yere taşıdı ama hiç rahat vermedi bana. Karnım ağrıyor, midem ağrıyor diyor, bizi ayağa dikiyordu. Sonra da komşulara oh yaptım onlara, hiç rahat vermedim diyordu.
Kardeşlerden her birinin evinde bir haftalığına kalıyor yapmadığını bırakmıyordu. Karnım midem deyişine aldanıyor

Ahmet KEMAL

Ahmet Kemal
Kayıt Tarihi : 21.4.2015 12:13:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Ahmet Kemal