24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Mürsel Adıgüzel
1946'Kars-Arpaçay-Koçköyü'nde doğdum,yaşıyorum
130

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Değerli şair dostlarım. 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle,İstanbul İl Genel Meclisi'nde Yapmış olduğum konuşmamı sizlerle paylaşmayı görev saymaktayım.Bu günüm hepimize kutlu olması diliyorum.
Sayın başkan, Sayın meclis üyeleri, Değerli bürokratlar.
Bugün 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle, şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Sözlerime başlamadan, hepinize saygılarımı sunarım.
Hepinizin bildiği gibi, insanın dünyaya gelişi ve hayata merhaba değişinde, ilk gözünü açar açmaz etrafındakileri algılar. Sürekli olarak çevresinde olup bitenleri kavramaya çalışır. İhtiyaç duygularını çeşitli ses ve davranışlarla belirtir ve annesinden, aile içinde bulunanlardan yardım ister. Bu yıllar içinde yemek yemeği, emeklemeği yürümeği ve konuşmayı öğrenir. Yedi yaşına kadar, kişilik ve karakter gelişimini tamamlar. Ailenin çocuğa verecekleri de bunlardan ibarettir. Daha fazla öğrenme çağı geldiğinden, çağa okul çağı ve ya okul yaşı denilmektedir.
Sayın Başkan, Değerli meclisini üyeleri.
İnsanın, donanımlı bir öğrenmeğe sahip olması için okula ve okulda da öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır. Öğretmen, kişinin sağlıklı bilgilere sahip olması açısından; sosyal, ekonomik ve demokratik haklarının yanında, teknik donanımlı olması için çalışır.
Öğretmenler, insani eğitmeği ve öğretmeği meslek edinen kimselerdir. İnsanın her türlü davranış biçimine yön veren, yaşadığı toplumda birinci derecede faydalı kişiliğe sahip olmasını sağlayan ve kavratandır.
Bu bakımdan bizlere düşen görev, değerli öğretmenlerimize hakkettiği saygıyı göstermemiz gerekmektedir. Mesleğe yeni başlayanlara da gerektiği gibi yardımcı olmamız ve emekli olanlarına gerekli saygıda kusur göstermemeliyiz.
Öğretmene güzel sözleri 24 Kasımlar da söylemenin dışında, her zaman o değerin insanı olarak söylemeli ve elerini öpmeliyiz.
Çünkü: Atatürk’ün öğretmenden istediği “Muallimler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” Sözüyle, insanını her alandaki başarısında öğretmenin payı ve yeri büyüktür.
Sayın Başkan ve meclisimizin değerli üyeleri.
29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetimizin kuruluşunu takiben, bir çok alanda yenilikler ve devrimler yapılmasına başlandı. Bu Devrimlerden en önemlilerinden birisi de 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla harf devrimi yapılmış ve 24 Kasım 1928 tarihinde de millet mektepleri seferberliği başlatılmıştır. Her yaştaki insanlarımız okur ve yazar edilmiştir.
Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Baş Öğretmenliği kabul ettiği 24 Kasım nedeniyle, doğum yılı olan 1981 tarihinde öğretmenler günü olarak kabul edilmiştir.
Bu günün bütün öğretmenlerimize ve emekli olanlarımıza kutlu olsun. Aramızdan ebediyete göç eden, başta Büyük Atatürk olmak üzere, aziz hatıraları önünde saygı eğiliyorum.
Bu anlamlı gün nedeniyle bütün öğretmenler günü kutlu osun diyor,saygılar sunuyorum.
.
Mürsel Adıgüzel

Mürsel Adıgüzel
Kayıt Tarihi : 24.11.2006 12:14:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlama yazımdır.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kerime Kaya
  Kerime Kaya  teşekkürler.

  öğretmenler günümüzü söze dökmeniz nede hoş.

  hoşluk kattı....

 • Esel Arslan
  Esel Arslan


  Sevgili şairim, yaptığınız konuşmayı bizlerle paylaştığınız için yürekten teşekkürler.her satırına katılır imzamı atarım.Mustafa Kamal'in çağdaş bir ülke kurmaya çalışmasının en büyük itici gücü Cumhuriyet öğretmenleriydi..her ne kadar bu ülkülerden uzaklaştırılmaya çalışıldıysada ekonomik şartların zorluğunda vede siyasal çekişmelerin göbeğinde canla başla eğitim veren Türk öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum önlerinde saygıyla eğiliyorum. Kutlu olsun öğretmenler günümüz. sevgi ve saygılarımla efendim.

 • İrfan Yılmaz
  İrfan Yılmaz  Swevgili Ağabeyim Mürsel Adıgüzel,

  Sizin klasına yakışan nefis bir yazı olmuş.

  Şahsınızda bütün öğretmenlerin bu özel gününü kutlarım.

  Duyarlı kalbinize sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

  Her şey gönlünüzce olsun.

  Sevgi ve saygılarımla İlk Tam Puan Tekirdağ'dan geliyor.

  Dr. İrfan Yılmaz.


 • Saadet Ün
  Saadet Ün

  Öğretmenler, insani eğitmeği ve öğretmeği meslek edinen kimselerdir. İnsanın her türlü davranış biçimine yön veren, yaşadığı toplumda birinci derecede faydalı kişiliğe sahip olmasını sağlayan ve kavratandır.
  Bu bakımdan bizlere düşen görev, değerli öğretmenlerimize hakkettiği saygıyı göstermemiz gerekmektedir. ..........................

  Ama... Maalesef... Artık gereken saygıyı öğretmenlerimize gösteremiyor gençliğimiz...

  Bizler saygıyla, sevgiyle eğilirdik öğretmenlerimizin önünde...

  Yazınızı okurken içimden bir anda bunlar geçti ve yazdım...

  Öğretmenlerimizi kutluyorum.
  Güzeldi.Tebrikler

  Saygımla

 • Şadan Hızır
  Şadan Hızır

  Tebrikler sayın Mürsel Adıgüzel.Duygulara tercüman olmuşsunuz.Saygılar

TÜM YORUMLAR (5)