2000 Yıllarda Atasözleri Şiiri - Cansın ...

Cansın Erol
338

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

2000 Yıllarda Atasözleri

Bizim zengin dil ve edebiyat kültürümüzün nesilden nesile geçen ne güzel atasözleri ve deyimleri vardır. Bugün bir çoğu işlevini yitirmiş görünse de.''Damlaya damlaya göl olur''atasözünü zamanımızın ekonomik ve iklimsel şartlarında nasıl anlatırız bilemiyorum. Ekmek parasını evine zorlukla götüren bir insana veya küçük yaşında çalışmak zorunda kalan bir çocuğa ''Ak akçe kara gün içindir''atasözü ne ifade eder dersiniz.

Eski zamanlarda da böyle olaylar olmasa ''Bal tutan parmağını yalar'' demezlerdi.Ama hemen cevabını bulmuşlar.''Rüşvet kapıdan girince, insanlık bacadan çıkar'' Bakmışlar ne deseler faydası yok, ''Karaya sabun, deliye öğüt neylesin'' diye hayıflanmışlar.

Osmanlı zamanından gelen bu atasözüde hep güncel kalmış ama, bugün nasıl algılanıyor bilemem.''Hacı hacı olmaz Mekke'ye gitmekle. Dede dede olmaz tekkeye gitmekle''

Eskiden eşimin ofisinde asılı benimde çok sevdiğim bir Atasözü vardı.''Baba koruk üzüm yerse, oğlunun dişi kamaşır.''Bireysel yaşamımızda bizler çocuklarımızın dişleri kamaşmasın diye çok uğraş verdik ama millet olarak bütün dişlerimiz döküldü neredeyse.''Zengin arabasını dağdan aşırır, züğürt düz ovada yolunu şaşırır.''olduk biraz.

Benim çok sevdiğim atasözlerinden biride şöyle der.''Merdivenleri çıkarken gördüğün herkese selam ver, çünki inerkende onlara rastlayabilirsin.''Normal olarak her insanda bulunması gereken iyilik, dürüstlük, hoşgörü, tevazu maalesef günümüz dünyasında eşi ender bulunan özellikler gibi algılanmaya başladı.Daha ileri gidenler ise saflık olarak bile tanımlayabiliyorlar.
Sevginin, saygının olduğu sorumluluğunu bilen toplumda bireyde''Bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın.'' deyiminin geçerliği olabilirmi.
''Gafile kelam, nafile kelam'' diyemiyorum tertemiz doğan çocuklarımız ve yarınları için.

Cansın Erol

Cansın Erol
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hasan Arif
  Hasan Arif

  düşünce dağarcığınızdan gelen yazı şiir olmuş düz yazı olmuş bir şeylere dikkat çekip etki ediyorsa başarılı olmuşsunuz demektir. bu düşünceyle tebriklerimi sunarım.

 • Mustafa Yılmaz İsmailoğlu
  Mustafa Yılmaz İsmailoğlu

  Güzel şiirsel sözler kullandıkça değerini bulur. Kutlarım. Selamlar...

 • Necmettin Çakır
  Necmettin Çakır

  Şiirden çok, düz yazı ağırlıklı ama, şiir gibi de okunabiliyor.

 • Cansın Erol
  Cansın Erol

  Bütün çok değerli şair arkadaşlarıma teşekkür ve sevgiler...

 • Fikret Yılmaz
  Fikret Yılmaz

  şiiri boş ver bu yüreği selamlıyorum.

 • Birol Hepgüler
  Birol Hepgüler

  Her birinin altına sayfalarca yorum yazılabilecek, geçmiş yaşamların süzgecinden süzüle süzüle gelen doğrulukları yaşamla sabit güzel sözler. Bana değmeyen yılan bin yaşasın dersek başkasına değer. Başkasına değmeyen yılan da bir gün bize. Yangın varsa bize de sıçrayabilir, vaktinde önlem almak lazım. Söynecek ve yazılacak çok şey varken, bu dumanlı, sisli kaos ortamında Allah çocuklarımızı gençlerimizi korusun diye dua etmetekten de geri kalmayacağız. Topluma sosyal mesajlar veren güzel bir çalışma olmuş, kutlarım, saygılar.

  Birol Hepgüler.

 • Abdullah Yaşar Erdoğan
  Abdullah Yaşar Erdoğan

  Bu güzel paylaşım için teşekkürler...

 • Mehmet Yusuflar
  Mehmet Yusuflar

  şİİR OKUMK GÜZELDİR. ama bazan mısraların yerine yalin kelimeler alabilir.

 • Erdoğan Vural
  Erdoğan Vural

  Dugularınızın inceliğini güzelleyen ilhamınızın günün gerçekci yüzünün projeksiyonunu dizeleyen
  sohbet yazınızın duygulayan paylaşımını içtenliyor,başarılarınızın devamını diliyorum.Sevgilerimle esen kalınız.Erdoğan Vural

TÜM YORUMLAR (9)