2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı

Nazır Çiftçi
460

ŞİİR


68

TAKİPÇİ

2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı

2015 - 2016 Eğitim-Öğretim Yılı
Kıymetli Öğretmenler
Sevgili Öğrenciler
Sayın Veliler….
***** Hiçbir insan yavrusu yapısı gereği yalnız yaşayamaz ve eğitilemez. İnsanlar ruh yönüyle mükemmel, nefis ve his yönüyle çok zayıftırlar.
Yüce Allah, akıl, ilim, şuur, sevgi, saygı ve hafıza ve ilahi sevgilerle çok çeşitli cihazlarla donattığını biliriz. Bu bakımdan hayatın çeşitli zorluklarını birlik olgusuyla giderebilirler. Nasıl giderilir?
Devletimiz bu gerçeği çok iyi bildiğinden öğretmenleri yetiştirerek, öğrencilerimize ikram ederler.
Öğretmenlerimiz; öğrencilerine rehberlik yapacaktır. Öğretmenlerimiz yetiştirilmeseydi öğrencilerimiz azaba ve hüsrana uğrayacaklardı. Öğretmenler; yetiştirdiği veya yetiştireceği çocukları veya gençleri memleketinde görmekten huzur duyandır. Bir milletim mutluluğunda milli birlik ve bütünlüğü koruma da azimli ve kararlıdır.
***** Eğitim _ Öğretim kavramını ekonomi ölçüleriyle de değerlendirebilenlerdir. Bu bakımdan üretici olabilenlerdir. Dününün ki bir çocuğa bir anne kaç bin defa tekrar ederek, sabırla kaşık tutmayı, bardakla su içmeyi öğretebiliyor… Öğretmenler de binlerce tekrarlarla çocuklara okuma, yazmayı öğreterek kişilik kazandırıyorlar.
***** Mevla’mın omuzlarına yüklediği en ağır yükü ıkınmadan, sıkılmadan taşıyarak seve seve Bu Yüce Milletimin, çocuklarının içine girerler. Böylece öğrendiklerini öğretebilirler. İyi öğretmen; görevini nazari değil, tatbiki yapandır. Öğrendiğini en iyi uygulayandır.. Hakiki eğiticidir. Hakikati bilendir. İyi bir öğretmen; Olgunluğu ve kişiliyle örnek insandır. Aksi ise; toplumdan bela, musibet fitnelik ve ayrılık, şer noksan olmaz. Toplumun ve okulun yaşama bağlarını tahrip ederler.
***** Öğretmenler; çevre bilincine sahiptir. Üretici ve tüketici haklarına saygılıdır. İnsanları dinlemekte sabırlıdır. O0lumludur.Güleç yüzlüdür. Sağlıklı yaşamanın değerini çok iyi bilendir
Görev aldığı yerlerde çocuğundan büyüğüne kadar her birinin ellerinden tutup en güzeli, en doğruyu, en iyiyi en değerliği verebilendir.Yapıcı bir liderliğe sahiptir.Gönüllere sevgi veren, kendisini çevresinde sevdirebilendir..Öğretmen için; eğitim – öğretim kavramı bir övünç kaynağı olmalıdır.Çünkü sevgiyi, bilgiyi görgüyü, kültürü, edebi, terbiyeyi genç çocuklara taşımaktadır.
***** Eğitim- Öğretimde Atatürk ve Cumhuriyetçilik bir Bayrak Yarışıdır. Güvenilir öğretmenlerle elden ele bu bayrak yarışı gerçekleşecektir. Atatürk; Cumhuriyet demektir. Cumhuriyet, Türkiye demektir. Öğretmenler; Atatürk’ü tanıdıkça, tanıdıkça huzurlu mutlu olarak insanca yaşayacak ve yaşatacaklardır.
***** Milli Eğitim Bakanlığımız ve öğretmenler; öğrenci ve öğrenci velileriyle bu yüce emaneti milli bir onur olarak kabul etmelidirler. Umutsuz değil, umutlu olmalıdırlar. Görev sorumluluklarını çok iyi bilmelidirler.
***** Vatan, millet, bayrak, sancak, Milli marş, evlat sevgisi, görev aşkıyla dolup taşmalıdır. Ana, baba, kardeş, komşu gururuyla yaşamalıdırlar. Ülkkemizi 53 seneden beri bölmeye çalışan iç ve dış düşmanlarımız vardır. Bu bakımdan ülkemiz içinde hiçbir türlü etnik köken veya üstünlüğüne yer verilmemelidir. Ayırım yapılmamalıdır. Çünkü bir şeye öfkelenen ve kızan insan; önce kendi lambasını söndürür. O lambaları söndürmeden İlim, bilim, Eğitim- Öğretimle sağlıklı nesiller yetiştirilmelidir
***** Hayatın ve yaşamanın görünen gerçek yüzü bu. Gerçekleri görerek ve bilerek bütün imkânlardan yararlanmak gerekir. Niçin Eğitim- Öğretim yapıyoruz? Çok iyi anlamamız gerekir ki dünyaya karşı bakış ve görüş açılarımızı9, duygu ve düşüncelerimizi yenilememiz şarttır.
***** Öğretmenlik mesleği en zor meslektir. İşiniz çok zor! Çocukları, gençleri eğitenlersiniz. İyi ayna olursanız; çocuklarımız o aynada kendilerini göreceklerdir. Hem kendi dünyalarını hem öğretmenlerin dünyalarını hem de dünyayı görüp seveceklerdir. Bu bakımdan yeniliği seven, kitap okuyan, araştıran, yapıcı olan, sabırlı, bilgili, yenilikçi, cesur, gözü kara öğretmenlerine çok ihtiyacımız vardır.
Bilgili, kültürlü olunuz. Yol bilmeyenlere mizah dolu bir metotla Eğitim- Öğretim de yol gösterici olunuz. Sizlere emanet edilen çocuklarımız; sizlerdeki gizli sevgilerle büyüyeceklerdir. Öğretmen kalbiniz sevgi dolu, öğretmen zihniniz akıl dolu, Öğretmen gönlünüz hoşgörülü olmalıdır.
***** Öğrencilerim; Bu öğretmenlere güvenirken çok iyi çalışınız.Çok iyi dinleyiniz.Dinlediklerimizi, öğrendiklerimizi ana, baba, kardeşlerinizle, arkadaşlarınızla paylaşınız.
Öğretmen de olsa, yanlışları ve yanılgıları olabilir. Nefislerine kapılmış olabilirler. Aklınız eriyorsa uyarınız. Az biliyorsanız yanlış bilgileri ve davranışları ailenizle paylaşınız. Unutmayınız ki; Her şeyin bir ölçüsü vardır. Ölçüleri kaçırmayınız, Terzi değilsiniz ki her bireye göre ölçüp, biçip dikiş yapasınız.
Bu Sunu yazımla da olsa, hakkın rahmetine kavuşmuş olanlara rahmet diliyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlık diliyorum. Çalışan ve çalışkan olan öğretmenlerimize; barışçı yarınlar, sağlıklı, huzurlu gelecekler temenni ediyorum. Yazdığım şiirimle sizleri tekrar tekrar selamlıyorum.
Öğretmenim Diyorum
Cehalet batağını ilmin gülüyle donat
İlim, irfan dolsunlar, büyüsün nice evlat!
Uygarlıkla özgürlük birer kardeş olsunlar,
Bizim için çalışın öğretmenim, diyorum.
*
Vatanın öğretmeni ilmi verir her gence
Oğlu kızı birlikte sınıfta birleşince
Baş başsa vererek akıl fikir derince
Bizim için koşuşun öğretmenim, diyorum.
*
Şefkat sevgi dopdolu her öğretmen yüreği
Karanlığa güneştir, insanlığın gereği
Yolu Atatürk yolu! Sönmez ışık ereği
Bizim için karışın öğretmenim, diyorum.
*
Gözlerinde ışıltı toprağımı beklersin
Gözyaşımı dindirip insanlığı eklersin
Bu vatanım uğrunda ızdırabı çekersin
Bizim için yarışın öğretmenim, diyorum.
*
Nazır’ım ilkelerim, Bayrağımı taç yapmak
Bu kutsal memlekette öğretmeni baş yapmak
Hiç pişmanlık duymadan, cehaletti tuş yapmak
Bizim için barışın öğretmenim, diyorum.
Nazır Çiftçi
Emekli Öğretmen- şair. 18 // 09 // 2015 // Kırşehir

Nazır Çiftçi
Kayıt Tarihi : 18.9.2015 13:19:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hümeyra Gün
  Hümeyra Gün

  Ne güzel bir seslenişti Değerli Öğretmenim. Yüreğinize,kaleminize sağlık.

  Öğretmenlik yaşam boyu süren bir meslek.Nerde düzeltilmesi gereken birşey varsa, uzanıverir öğretmenin ,yapan , onaran elleri.Teşekkür ediyorum yürek sesinize, bu ilk ders zilinin çaldığı günden.
  Yeni öğretim yılı tüm öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olsun diyerek.
  Ben bu paylaşımdan :

  ****
  Nazır’ım ilkelerim, Bayrağımı taç yapmak
  Bu kutsal memlekette öğretmeni baş yapmak
  Hiç pişmanlık duymadan, cehaletti tuş yapmak
  Bizim için barışın öğretmenim, diyorum.****

  Bu güzel dizleri aldım kendime.Kulağımıza küpe olsun anlamında.Unutalım ayrıştıran dilleri , verelim elele ,hedefimiz olsun CEHALET diyerek...

  Kutluyorum kaleminizi. Sağlık sıhhat dileğimle.Saygımla ,selamımla...

  (Sabah ben de çok duygusaldım...Sokaklar bugün cıvıl cıvıldı. Okul çocukları yollara, umut, yaşama sevinci , sevgi, ekeleye ekeleye geçip gittiler.
  Yolunuz açık olsun derken onlara;
  Düşündüm savaş ortamında okulsuz , öğretmensiz kalan , yaşam savaşı veren çocukları.

  Ben bunları düşünürken yakındaki okulda ilk ders zili çaldı.
  'Yeni Egitim ve Öğretim Yılı ' hayırlı olsun tüm öğretmen ve öğrenilere diye fısıldadım.

  Biraz buruk,biraz özlemle...Çokça iyilik , güzellik dileyerek....)

  Tekrar kutlarım sizi canı gönülden. Yolunuz hep açık olsun.

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Şu ana kadar okuyup selam ileten ARKADAŞLARIMA ve okuyacak olan kardeşlerime sonsuz müteşekkirim.Sizlerin güzel ve anlamlı mesajları , beni daha güzel şiirler yazmaya yönlendiriyor.Aklımın erdiği dilimin döndüğünce yazıyorum.Sizlerin yüreği benim yüreğim oluyor. bir bütünlük içinde sayfalara geliyor ve selamlaşıyoruz. Hepinize sonsuz teşekkür ederim. sağ olun.Saygılarımla.

 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu

  Yüreğinize sağlık değerli şair arkadaşım bu güzel şiiriniz insanı yüreğinden yakalıyor çocuklarımızın başarısı için uğraşan öğretmenlerimize daima minnet ve saygı duyulmalı bu kadar güzel kaleme aldığınız için sizi canı gönülden kutluyorum başarılarınızın devamını dilerim kaleminiz daima kılıçtan keskin sizi ve şiirinizi canı gönülden kutlarım.Saygı ve sevgilerimle.+.+

 • İbrahim Kavas
  İbrahim Kavas

  Bir çocuğu eğitip topluma kazandırmak, hayatına yön vermek, iyi insanı yaratmak, büyük bir yükümlülüktür. Bu yükün altına ancak öğretmenler girebilir. Eğitim tabiki ailede başlar ama okulda şekillenir. hep göz önünde olandır öğretmen, hep iyiye, güzele örnek olmak zorundadır. Kutsallığı buradan gelmektedir bu yüce mesleğin. Tüm öğretmen, öğrenci ve velilerin yeni eğitim- öğretim yılın ı kutlar sonsuz başarılar dilerim. Yüreğinize sağlık değerli meslektaşım.

 • Naime Özeren
  Naime Özeren

  Benim idolüm köy enstitüsü öğretmenleriydi değerli Nazır hocam....Arkadan bizler yetiştik. Asla onların ellerine su dökemedik... Eğri oturup doğru konuşalım: İstisnalar kaideyi bozmaz. Kötü de asla örnek alınmamalı. Fakat yeni nesil öğretmenler öyle baskıyla, ve öyle bir ön yargıyla yetiştirildi ki, onlar da değil ellerine, ayaklarım
  na bile su dökemezler köy enstitüsünün cefakar, vefakar, nesli tükenmiş öğretmenlerinin.

  Yeni nesil için üzülüyorum. Verilen ders kitaplarının içleri boşaltıldı. Öğretmenlerin notuna, davranışlarına ve daha pek çok şeyine sınır koyuldu. Kısacası eğitim yozlaştırıldı. Açık söylemek gerekirse, elinde cep telefonuyla oynamaktan başka bir şey bilmeyen bir nesil yetişiyor...

  ÖYLE GÜZEL DİLEKLERDİ Kİ YAZDIKLARINIZ... SAHİ...SİZİN ORADAN BAKINCA ÖYLE Mİ GÖZÜKÜYOR...

  Ben bazen olanı değil, olmasını istediğim şeyleri yazarım. sanıyorum, olması gerekenleri sıralamışdınız dilek ve temennilerinizle. Gönülden, gerçekleşmesini dilerim. Yanılmış olmamı dilerim....

  BU DEĞERLİ MAKALENİZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER...TAM DA BİR EĞİTİMCİYE YAKIŞAN DİL, TAVIR, EDA VARDI YAZIDA. SAĞLIKLI, HUZURLU, MUTLU DERS YILLARI DİLERİM...GERÇEKLEŞMESİ UMUDUM VE SAYGIMLA...NİCELERİNE...

TÜM YORUMLAR (14)