Sağlık Olsun ( Her kişinin doğal hakkıdır.)

Zeki Çelik
4059

ŞİİR


23

TAKİPÇİ

Sağlık Olsun ( Her kişinin doğal hakkıdır.)

SAĞLIK OLSUN ( Her kişinin doğal hakkıdır.) ÖN SÖZÜM

Merhaba : Her kişinin doğal hakkı olan sağlığımızın ne kadar önemli olduğunu ön sözümle özetlemeye çalıştım. Dünyaya teşrif etmeden, henüz anne karnındayken bizleri yoktan var eden Rabbımız bizi dokuz ay on gün gibi bir süreçle canım annemize emanet etmiştir. Bu zaman içinde annemizden aldığımız gıdalarla gelişiyorduk. Kapalı alan içerisinde ne kadar sevimli, bir o kadar da özgürdük.

Annemizin hareketlerinden dolayı ufak tefek sıkışmalar olsa bile dışarıdaki bize olan şefkati,sevgiyi hissedebildik. Dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibarende annemizin sadece karnında ki yükü hafiflettik ama bakım sürecinde ona zaman zaman daha fazla ağırlıklar yaşatmak zorunda kaldık. Gündüzleri bir çok işinden alıkoyduğumuz gibi, geceleri de uykusunun en tatlı anını böldük bizimle ilgilenmesini sağladık. Şimdi de ana baba hakkını nasıl ödeyebiliriz diye düşünürüz..

Abalayıp, çabalayıp yürümeye başladığımızda, kekemeleri düzeltip konuşmaya gayret ettiğimizde mini inci süt dişlerimizle bize sevgi gösterisi sunan yakınlara cevaben gülücükler saçarak bebeklik çağımızı biraz çocuklaşarak geri planda koymaya çalışıyorduk. Anne ve babamızın bizden övgüyle söz etmesiyle şımarıp aile içinde de laubali olmaya çalışırken de çocukluktan gençliğe adım adım ilerliyorduk. Evdeki aldığımız küçük eğitim bizlere çok şey öğretse de daha fazlasını almak için eğitim ve öğrenim yılımızı elbette iple çekiyorduk.

İşte okul hayatımızın başlamasıyla sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzu hissettirerek okulumuzda bize öğretmenlerimiz tarafından verilen ödevleri yapmaya çalışıyorduk. Çevremizdeki iyi ve kötü arkadaşları çok rahat fark edebiliyorduk. Küçük yaşında sağlığını hiçe sayıp sigara içenleri gördükçe iğren sek bile acaba tadı nasıl ki diye meraka kapılıyorduk. Onların sağlığının bozulduğunu, öksürük seslerinden algılaya biliyorduk.

Gençlik yolunda ilerlerken diplomaları da artırırken daha akılcı davranmak yerine sağlığımız açısından da çok yanlışlar yapıyorduk. Arkadaşlarımızın özel günleri, yani doğum günlerini kutlarken evimize verdiğimiz mesaj yerinde olsa bile o gün ve gecede aldığımız sigaranın ötesi alkolde sağlığımız için zararının tehlike boyutlarının içeriğini ortaya koyuyordu. Eve huzur içinde dönmemizi bekleyen anne ve babamız, fazla kaçırdığımız içkinin etkisi ile sanki şuurunu kaybetmiş bir vaziyette karşılaşmanın üzüntüsünü yaşıyordu.

Henüz tahsilimiz devam ederken de hayat sürmek için karşı cinsten bir arkadaşa ihtiyaç duyuyorduk. Ulu orta foyamız meydana çıkınca da evlenerek yuvamızı oluşturduk. Bundan sonra aile büyüklerimiz bizleri özgür bırakınca da kimimiz doğru yolda ilerlerken kimi arkadaşlarımızda sağlığını hiçe sayarak her türlü zararlı maddeleri de kullanarak kendini bataklığa adım adım sürüklüyordu. Oysa hayat güzel ve yaşamaya değerdi.

Sağlık olsun diyorum. Çünkü sağlık olmadan, varlık olmaz, dirlik olmaz, birlik olmaz. Hepside sağlığa endeksli. Enerji kaynağımızı boşa giderme meliyiz. Kötü alışkanlıklara bağımlı olmamalıyız. Benim içki, sigara vs gibi kötü alışkanlıklarım olmadığı halde üzüntüden kanser dahil bir çok hastalığa yakalandım ve yenmek için tedavilerimi sürdürmekteyim. Sözün özü olarak diyorum ki hiç kötü alışkanlığım olmadığı halde ben bir çok dertlerle boğuşurken, acaba sağlığını hiçe sayıp, doktorlarını da dinlemeyenlerin hali nice olur.

Sağlık konusunda bu benim dördüncü kitabımdır. İlk kitabımın adı ( Kanseri yenmezsek o bizi yener. ) Bu kitapta kanserle nasıl mücadele edişimi şiir ve köşe yazılarımla anlattım. İkinci kitabımın adı: ( Kanser sana güle güle. ) Bu kitapta amansız hastalığın erken tanı sayesinde fazla bedenimizde kalmaması gerektiğini düşünerek uğurlamaya çalıştım.Üçüncü kitabım ise ( Pembe düşler hikayeleri.) Yönetim kurulu üyesi olduğum ( KANSEV ) Kanser hastalıkları yardımlaşma derneği üyelerinin yaşadığı hikayelerinin önemli olan bölümlerini sıraladım. Amacım farkın dalık yaratmaktır.
Bu kitap derneğimizin yararına satışa sunulmuştur.

Sağlık olsun kitabımı yazmaya ihtiyaç duyduğumun bir sebebi de, her hastanın tedavi sürecinde doktorun emri ile hemşire ve asistanlar tarafından sorguya çekildiğinde.. İlk sorulardan biri bu hastalığa nasıl yakalandın, ne zaman fark ettin, şimdiki durumun nasıl? . Kolon kanserinden ameliyatım sırasında 64 cm kalın bağırsağın kesildi, altı köpür kemoterapi aldım. Safra kesem tamamen alındı, guatr ameliyatı oldum, burun ameliyatı oldum. Başka rahatsızlıklarımı da ilaç tedavisi ile yenmeye çalışıyorum.. Çok şükür halime.

Yukarıda ki özetle anlattığım rahatsızlıkları yaşarken kalem ve defter her zaman elimdeydi. Fırsat bulunca içimdeki yaşadığım her türlü atmosferi köşe yazılarımla, şiirlerimle kayda geçerek doktorların sorusuna da birebir cevap vermiş oluyorum. Bu kitaptan profesör dahil diğer doktor ve asistanların, hemşirelerin, hasta bakıcıların, rahatsızlık duyan veya duymayan tüm vatandaşlarımızın istifade edeceğine inanıyorum. Sağlık konusunda diğer yayımlamış olduğum kitaplarda ki eksikliklerimi SAĞLIK OLSUN eserimle tamamladım. Doktorlarımıza başarılar dilerken, tüm hastalara da acil şifalar diliyorum, okurlarıma selamlar iletiyorum.

Ispartalı Zeki Çelik İLESAM il temsilcisi,
GBYŞD, Zekice kültür ve sanat evi kurucusu.

Zeki Çelik
Kayıt Tarihi : 11.2.2020 17:24:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!