Antoloji.com

Yıldızların Altında Şiiri - Ömer Bedrettin Uşaklı

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ömer Bedrettin Uşaklı Ömer Bedrettin Uşaklı Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirÖmer Bedrettin Uşaklı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yıldızların Altında

Benim gönlüm sarhoştur
Yıldızların altında
Sevişmek ah ne hoştur
Yıldızların Altında

Sular rüzgarı dinler
Aşıklar hep serinler
Çoban yolları inler
Yıldızların altında

Yanmam gönlüm yansa da
Ecel beni ansa da
Gözlerim kapansa da
Yıldızların altında

Mavi nurdan bir ırmak
Gölgede bir salıncak
Bir de ikimiz kalsak
Yıldızların altında

Ne keder ne yas olur
Çakıllar elmas olur
Bir kadeh bir tas olur
Yıldızların altında

Ettiğim ah değildir
Bahtım siyah değildir
Buse günah değildir
Yıldızların altında
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
9.2 10
(236 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirÖmer Bedrettin Uşaklı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yıldızların Altında Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Zübeyr Tuğcubaşı: Şairimizin bu şiirini tebrik ederken aklıma çok güzel bir şiiri geldi: BURSA'DA AKŞAM Bu gün de sonbahardan süzülüp doğdu akşam Dağların yere indi koyu serin gölgesi. Uludağ etekleri al ipekten bu akşam Düştü yeşil ovaya kubbelerin gölgesi. Ufuklarda bu akşam ne sis var, ne bulut var Selvilerin içinde bir alev Emir Sultan. İçten dualar gibi geçiyor sanki rüzgar Bir ilahi adaya benzeyen Yıldırım'dan. Orada ince yollar gölgeleniyor işte Karşıdan renk içinde solgun ay görünüyor. Güneşin son nurundan bir damlacık içmiş de Şu karşıki kulübe bir saray görünüyor. Gözlerine vurunca kubbelerin gölgesi Öz cenneti gönlümle seyr ettim ben bu akşam. Göklerde ne bir nefes, ne de bir kanat sesi Uludağ etekleri al ipekten bu akşam... Ömer Bedrettin Uşaklı (1904 - 1946) ŞAİRİN EN GÜZEL ŞİİRLERİNDEN BİRİSİDİR. SAYFADA GÖREMEDİM. SİTE YÖNETİCİLERİNİN EKLENMESİNİ RİCA EDERİM. BAŞARI DİLEKLERİMLE.

6 person liked.
3 person did not like.
HaZ: Unutmadan yeni nickiniz hayırlı olsun! Eskiden Tek yol devrim diyordunuz.şimdi plağı çevirerek Tek yol Atatürk yapmışsınız.Bu da güzel bir gelişme. Yanlız söylemle veya nickle Atatürkçü olunmuyor. Benim dedem Ali binbaşı,Atatürkün emir eriydi.izmirin kurtuluşu sırasında , şu anki adliye sarayının balkonunda sallanan yunan bayrağını indirip yerine türk bayrağı çeken o zat.Ayrıca manisada konuşlanan yunan garnizonlarını baskınla talan eden bir kahraman.Bir sürü istklal madalyası vardı.Ama sizin gibi Atatürkçüler yüzünden, milli şef döneminde ,geçim sıkıntısı yüzünden bu madalyaları satmak zorunda kaldı,Çünki çoluk çocuğuna yidirebilecek bir ekmek dahi bulamadı.Şimdi sizler yani karnı toklar,işkembeden sallamayı Atatürkçülük mü sanıyorsunuz.Geçin bunları geçin ,bu millet yemez devrimci döneklerin kokuşmuş söylemlerini.Ben değil badguard olmak,bu memlekte hizmet edenler için ölürüm ,sen ne konuşuyorsun kime ne anlatmaya çalışıyorsun.Ölü soyguncuları sizi.

3 person liked.
2 person did not like.
kanra545: gün bitti gün başlıyor feyzi sizi haşlıyor bu maç yeni başlıyor yıldızların altında :))

4 person liked.
4 person did not like.
kanra545: ben atamı severim yan bakanı döverim benden sopa yemeyin yıldızların altında :))

6 person liked.
3 person did not like.
kanra545: bu gemi tutar sizi okyanus yutar sizi kumda oynayın biraz yıldızların altında :))

5 person liked.
2 person did not like.
Siddh Artha: Anlaşılma kaygısıyla söylüyorum ki;rindlerin akşamı asla salaklık değildir.şarkıdır da ama.şimdi kıyas olmaya da bilir,lakin bu mesaj içeriği için söylenebilir ki zırva tevil götürmez..lütfen tevil etmeyiniz:) ustalara saygıyla..

3 person liked.
1 person did not like.
kanra545: bayrağımı severim paşa değil ben erim seccademi sererim yıldızların altında şehit torunuyum ben dinime kurban bu ten ölümüne yaşarım yıldızların altında korkaklarla işim yok haram için dişim yok 'hür doğdum hür yaşarım' yıldızların altında. 24şbt2012.23.55 feyzi kanra

5 person liked.
1 person did not like.
HaZ: Bu millet neler gördü neler geçirdi.en sonunda kafasına dank etti ki,sapla samanı ayırmasını bildi.değil kesercileriniz, balyozcularınız dahi gelse,uyanan bu milleti bir daha uyutamıycaksınız.

2 person liked.
4 person did not like.
kanra545: Lakin korkmanıza gerek yok dindar gençlik kindar gençlik değildir.Sadece sahtekarlığa devam edemezsiniz o kadar.Hayatınız Allah ımızın takdir ettiği kadar devam edecektir.Uslu uslu oturun oturduğunuz yerde.Kimse sizin kılınıza dokunmaz.Adalet var kör topal yıldızların altında. :))

7 person liked.
1 person did not like.
kanra545: Atatürk ü maske yapan sahtekarlar şunu bilsinler ki asıl sizin yüzünüzden Atatürk ün ben size ölmenizi emrediyorum dediği şehitlerin kemikleri sızlıyor du! .. şimdi keser döndü korkudan sahtekarların ödleri kopuyor yıldızların altında :))

2 person liked.
1 person did not like.
kanra545: Dinci değil dindar gençlik geliyor Hiç kaçırmaz küfürbazı eliyor Bir tanesi bin kafiri seriyor Herşey açık yıldızların altında

1 person liked.
0 person did not like.
HaZ: Bu ülke yüzyıllarca İslamın bayraktarlığını yapmış,Müslüman bir ükle,Asıl bu ülkeyi karıştıran ,sizler gibi ne idüğü belirsiz ucubelerdir.Atatürkün arkasına saklanrak din düşmanlığı yapanlardır.Düne kadar leninin ,Stalinin, Marksın bayrağını sallayanlar ,kalmış bü gün Atatürkçüyüz diye nutuk atıyorlar.

1 person liked.
0 person did not like.
kuzeyrüzgarı: Söz Ola Kalbe Dola Küfrü kelam edinen,yemeyede alışır Sözü kalbe değildir,bel altına çalışır Defi hacet yolunda, bevlederek yarışır Akar levm-i cünübden,foseptiğe karışır Kirletir sayfaları, herzeyi habbe sanır Kırk oluktan yıkansa, yinede zor arlanır Böyle sefil ruhlardan, sözler bile utanır Edebiyat edeptir, edepsizi kim tanır Hamdiyim bunlar için, gayrı söze hacet yok Adam olan adama,bir kelime bile çok Akıl edep sadağım,sözlerim se şaşmaz ok Lakin avcı değilim,mundar ete karnım tok. Hamdi Korkmaz

1 person liked.
0 person did not like.
Orhan Balkarlı: Ömer Bedrettin Uşaklı cumhuriyet döneminin ömrü edebiyata uzun süreler hizmet verecekken vefa etmemiş esaslı şairlerindendir. Şiir güzel şiir. Güzel olmasa bu kadar dillerden düşmeyen bir şarkı olur muydu? Diye sormak lazım. Bazen güfte olabilen, musikiyle karışık ve yakından alakalı, böyle geniş bir kucaklayıştır şiir dediğimiz şey. Şairin şairliği açısından tanımayanlara bir fikir verir düşüncesi ile şu aşağıdaki şiirini paylaşmak isterim; Deniz Hasreti Gözümde bir damla su deniz olup taşıyor Çöllerde kalmış gibi yanıyor, yanıyorum Bütün gemicilerin ruhu bende yaşıyor Başımdaki gökleri bir deniz sanıyorum Nasıl yaşayacağım ey deniz senden uzak Yanıp sönüyor gözlerimde fenerin Uyuyor mu limanda her gece sallanarak Altından çivilerle çakılmış gemilerin? Sevmiyorum suyunda yıkanmamış rüzgarı Dalgaların gözümde tütüyor mavi, yeşil... İçimi güldürmüyor sensiz ay ışıkları Ufkunda yükselmeyen güneşler güneş değil Bir gün nehirler gibi çağlayarak derinden Dağlardan, ormanlardan sana akacak mıyım? Ey deniz, şöyle bir gün sana bakacak mıyım Elma bahçelerinden, fındık bahçelerinden? Ömer Bedrettin Uşaklı Işıklar içinde uyusun şair.Herkese iyi geceler diliyorum.Şiirle kalınız, şiirle kalalım efendim.

0 person liked.
0 person did not like.
Merve Demircan 1: Bu sayfanın tapusu bazılarının üzerindeyse lütfen yönetimdeki arkadaşlar fotokopisini ibraz edip bizlere bilgi versinler de bizler de başımızın çaresine bakalım! Şayet durum öyle değil se, alınması gereken ciddi tavırlarını ve etkili tedbirlerini tatbikat sahfasına koysunlar da edepli edebiyatçılar ve şuurlu şairler rahat çalışsınlar! Saygılar.

1 person liked.
1 person did not like.
kanra545: Küfürden zevk alan din bahsi geçince kuduran gerçek ismini bile yazmaktan korkan parazitler ayıklansın diye malum küfürbazı yönetime şikayet ettim,ayrıca ümraniye belediyesi beyaz masası kanalı ile belediyeye şikayette bulundum netice alır almaz durumu umuma arzederim inşaallah.

1 person liked.
1 person did not like.
HaZ: Sayın köşe ;Sağa sola miyavlayıp tırmalamaya çalışan ,bu vahşi ve kancık kedi,kızana geldi her halde.Şunun adresini ve ismini verinde Mart ayının nimetlerinden istifade ettirelim.Yoksa buralarda harab olup gidecek.Ya da siz ona adresimi verin yıldızların altında buluşalım da, maharetini görelim bakalım.

0 person liked.
1 person did not like.
HaZ: Sayın köşe ;Sağa sola miyavlayıp tırmalamaya çalışan ,bu vahşi ve kancık kedi,kızana geldi her halde.Şunun adresini ve ismini verinde Mart ayının nimetlerinden istifade ettirelim.Yoksa buralarda harab olup gidecek.Ya da siz ona adresimi verin yıldızların altında buluşalım da, maharetini görelim bakalım.

0 person liked.
1 person did not like.
Arap Naci 3: şiiri biraz Baha Öztop'un işaret ettiği noktalara da temas ederek mercek altına almak doğru olacak kanaatindeyim.. şiir ile şarkı sözleri birbirlerine yaklaştıkça uzaklaşırlar belki.. ancak unutulmamalı ki türk edebiyat tarihinde özellikle birçok halk şiiri başlangıçta o amaçla yazılmamaış olsa bile sonradan şarkı veya türkü yapılmıştır.. iyi bir şiirin sonradan müziğe uyarlanması veya başka bir dille güfte olarak kullanılması o şiire değer kaybettirir mi? bence hayır.. esas mesele yukarıda gördümüz şiirin veya şiirimsinin hem seçilen kelimeleri ve hem de örgüsü bakımından kolay örülmüş olması.. kolay örgülü şiirler ses öğelerini kusursuz olarak içlerinde barındırmaları bakımından notaya uyarlanabilirliği olan şiirlerdir.. bir de şu cihetle yaklaşmalı konuya.. şayet bu şiir geçmişte notaya dökülmemiş ve şarkı yapılmamış olsaydı ve biz bugün ilk defa okuyor olsaydık nasıl yaklaşacaktık şiire.. şiir-müzik ve dans konusuna gelince.. dans belki de insanlığın ilk bulduğu ve yaygın olarak kullandığı sanat türlerinden biridir. ister müzik ister dans olsun dinde dahi kullanılmış ve kullanılmakta olan öğelerdir.. çok tanrılı dinlerden bu güne hep var olmuştur.. toplumların bütün ritüellerine yerleşmiştir dans şiir ve müzikle beraber.. belki söylenilmesi gereken şudur. toplumların modern düzlemlere evrilmesi sırasında şiir ne kadar postmodern bir kılığa büründüyse müzik te dans da bundan nasiplendi.. evet bu görüşe katılmamak mümkün değil..ancak tümden inkar etmek de mümkün değil.. çocukluğumda çok söylediğim bir şarkıdır.. severek söylediğim bir şarkıdır..

0 person liked.
1 person did not like.
Nazan Yazıcı Kalcı: Tek kelimeyle harika sözler asla unutulamayacak olan şiirlerden birisi

2 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 53 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mümine Altay
Sadık Önkalalı
Kemal Doğular
Mustafa Benkli
Ercan Kurt
Naime Erlaçin
Tarık Torun
Evrim Evrensel
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Özgürlük Türküsü (Murat Akcan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Asıl Adalet (Paul Eluard)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Yıldızların Altında Şiiri - Ömer Bedrettin Uşaklı

Antoloji.com
26.2.2017 03:20:18  #4.33#
[170047]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#170047 ##7774