Antoloji.com

Yaşamaya Dair (1-2-3) Şiiri - Nazım Hikmet Ran

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Nazım Hikmet Ran Nazım Hikmet Ran Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirNazım Hikmet Ran ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yaşamaya Dair (1-2-3)

Yaşamak şakaya gelmez,
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.8 10
(342 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

(c) Bu şiirin telif hakları Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş'ye aittir.
Yapı Kredi Yayıncılık, Nazım Hikmet Ran şiirlerinin internette yayınlanmasına izin vermediğinden, şiirin tam metnine yer veremiyoruz.

Şirket Nazım Hikmet Ran şiirlerinin telif haklarını satın alarak veya anlaşma yoluyla bu şairimizin şiirlerini temsil etme hakkı elde etmiştir. Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş., Nazım Hikmet Ran şiirlerinin nerede ve nasıl yayınlanacağına karar verme hakkına yasal olarak sahiptir. Antoloji.Com; Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına %100 uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde tam metnine yer verilen şiirler, şairlerin kendilerinden veya temsilcilerinden alınan izin ile yayınlanmaktadır.  


 << Önceki ŞiirNazım Hikmet Ran ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yaşamaya Dair (1-2-3) Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Gülşen Can 1: 'Yaşama' nın 'ölüm' e rağmen olabilecek en güzel şekilde yaşanması gerekliliğini bu şiirle somutlaştırmış.Çok beğenerek okuduğum bir şiir

4 person liked.
1 person did not like.
Fatih Müldür 1: şiirlerin devamını nasıl okuyabiliriz?

3 person liked.
1 person did not like.
Gökkuşağının Ağrılı Rengi: Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin, ... hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde, ölüme inanmadığın için... yaşamak, yani ağır bastığından.. İşte Nazım Hikmet..

0 person liked.
5 person did not like.
hazdıkım: yaşıyoruz buna yaşamak denirse.yaşıyoruz gözümüzün önünden geçenlere bakmadan, yaşıyoruz kimseyi umursamadan sadece yaşıyoruz..o kadar kendimizle uğraşıyoruz ki hayatta olup bitenlerle ilgilnemiyoruz sadece yaşıyoruz her ne kadar buna yaşamak denirse...nazım hikmet göremediklerimizi gördüren duyamadıklarımızı duyduran şarilerin üstadı:)

1 person liked.
1 person did not like.
şamimori: EN' lerden

0 person liked.
2 person did not like.
Bahadır ÖZEN: yüregine saglık üstat bende ciddiye alıyorum yaşamayı ama sırf içten bir gülümseyiş ve bedeninden ılık sular boşalır gibi uzaklarda ırgalanan için selamlarr ruhun şad olsunn

0 person liked.
1 person did not like.
kardelen75: mükemmel bir şiir ve mükemmel bir şair teşekkürler

1 person liked.
1 person did not like.
hatatas: revankaptan@hotmail.com

0 person liked.
1 person did not like.
Egemen Serüven: bir şair bir yaşam produktorü olan nazım hikmetin hayatı bu kadar cesurca bu karar anti progmatist ve bu kadar realist ortaya koyması...... tarihte bunu pek az kişi göze almıştır...

0 person liked.
1 person did not like.
Aysel Yazıcı: merhaba, yaşamaksanat demiştim bir vakit..herhalşde ilk diyen ben değilimdir.. nazım hikmet adı ne çok yanlı düşünülür.. belki sende kendini öyle bildin.. belkide ben bu yan köşe sağ sol meselelerine tepki olarak senin şiirlerine hep tepki verdim.. çünkü hayat felsefem yan tutmaya elverişli değildi.. ancak nazım hikmet seni kutlamak istiyorum her dizen ayrı bir derya deniz en çok sevdiğim şiirlerinden biridir bu! tüm tepkilerime rağmen nazım benimde gönlüme girmeyi başarmışsındır,bilesin.. .....yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu özlem bizim ruhun şad olsun! saygılar

0 person liked.
0 person did not like.
minti name: tutsak özgür, kör görür olsa kapı sen, yol sen olsan kulak duysa sesini, o hap solmuş yaralı yine de insana derin sevgiyle bağlı söylesen bana tekrar- tekrar, yaşam sözlerinden. ansızın mezarlar açılsa, dirilse ölüler. ve yaslansa yorgun başım bir kitabına… Hüseyin Çelikten minti name

1 person liked.
0 person did not like.
theGentleman: ne olursa olsun yaşamak,esas olan bu.dev ozan bize ders veriyor adeta.

1 person liked.
0 person did not like.
göçebe_87: Bence bu şiir Nazım Hikmet'in diğer şiirleri gibi çok güzel.Dili kesinlikle çok sade.Okuyan çok rahat çözebiliyor şiirin ruhunu.Ben çok beğendim.Herkese tavsiye derim.

1 person liked.
0 person did not like.
Ben Schatten: Bildiginiz ya da su anda öğreniyor olduğunuz gibi Nazım Hikmet Ran'ın şiirleri internette Yapı Kredi tarafından engellemelere uğruyor... Nazım Hikmet bir halk insanıdır ve tüm bu değerli eserlerini halkına adamıştır.. Bu üstada ve bizlere yapılan haksızlığa karşı susmamak, tepkimizi koymak gerekir! Hepinizi www.NAZİMUSTA.com' a destek vermeye çağırıyorum!

0 person liked.
0 person did not like.
mavivesiyah-Remzi ŞANLI: Kim demiş buna şiir diye Tabi canım.ş.. Alttaki yorumcu da Gülben Ergen değil zaten '''ucacaksın ''' uçacaksın havalara uçacaksın ayağını yerden keseceğim senin havalara uçacaksın... ...............................G. ERGEN Gecenin sabahı Yıldızların ahı Karanlığın günahı Her nefesi hesapla Çekmeden son eyvahı .............................U . IŞILAK Benim hocam da Uğur IŞILAK'ın hocası değil zaten............... bİR YALAN DÜNYADIR GİDİYOR İŞTE HERŞEY YALAN ARTIK, HERKES YALAN sİTEM ETME HABERİ YOK DAĞLARIN gÖZLERİNİ ELLERİNLE BAĞLADIN fAYDASI YOK, GEÇ KALINMIŞ FİGANIN dÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN !!!!!!!

0 person liked.
0 person did not like.
ucacaksin: Rahmetli Özal mezarını Türkiyeye getirip itibarı iade edecekti.Olmadı. Vatanın kıymetini bilmek lazım.Şiirlerinden dolayı ceza aldı kaçtı,geldi,tekrar kaçtı.Yokluktan rusların eline düştü.Kullandılar,öldü gitti.O şiirlerinden yargılanmasa bu hallere düşmeyecekti.Kimse söyleyenedi bir özal söyledi rahmetli bir de ben. Dünya onun kıymetini bildi ya bizler?Şiirlerini bile yayınlayamıyoruz.Solcularla koministler bizden dedi,sağcılar vatan haini dedi .Bu günlere kadar geldi,hala polemik devam ediyor.Bin kere diyorum;şairin sağcısı solcusu olmaz.Bu resmen aptallıktır böyle biline.Şiir şiirdir.Saygılar.... G.ERGEN.

0 person liked.
0 person did not like.
yetkisiz şair: Nazım Hikmet'in şiirini reddeden 'devrik saltanat' geçen yüzyılın Türk şiirini hatta batı şiirinde Mayakovski gibi şairleri de reddetmiş olur.Şiir kötü,denebilir,elbette bu öznel bir yargıdır ve bu ortamlar özgür ortamlardır.Ancak halen şiirde belli kurallar arayan ve şiir gibi özgürlüğün simgesi olmuş edebiyat birimine bu kadar normatif yaklaşan okuyucunun ,çağdaş şiiri bildiğinden şüphe etmemek işten değil.

0 person liked.
0 person did not like.
Kerem Olmak: beyenmedim

0 person liked.
0 person did not like.
siyahıngizemi: yaşamayı ciddiye alacaksın namlunun ucundayken ve bir bebeği severken hiç farketmez ve ölüme inat yaşayacaksın sesin gecenin sessizliğine karışırken ...

0 person liked.
0 person did not like.
drok79/Osman KILIÇ: Şairin en tanınan şiirleri bunlar sanırım.Benim de en çok okuduğum şiirler arasındadır. Saygıyla eğilmek gerek böyle sanatçılar karşısında..Ve tanıtmak güzellikleri diğerlerine.. Hepimiz için,hepimize..

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 47 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mehmet Mert Çam
Elmas Yazdıran
Hasan Hüseyin Günd...
Raif Koç
Tolga Baydar
Adnan Yeşiltaş
Sadık Doğan
Zeynep Ece Arabul
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Kalbimin Tek Sahibi (Reyhan Altaş)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
8  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bir Anda (Emily Dickinson)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Yaşamaya Dair (1-2-3) Şiiri - Nazım Hikmet Ran

Antoloji.com
18.1.2017 21:09:46  #4.33#
[4988]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#4988 ##108