Antoloji.com

Vuslat Şiiri - Yahya Kemal Beyatlı

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Yahya Kemal Beyatlı Yahya Kemal Beyatlı Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirYahya Kemal Beyatlı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Vuslat

Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar,
Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar,
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Allah

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Vuslat adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.5 10
(147 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Yahya Kemal Beyatlı (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Yahya Kemal Beyatlı şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Yahya Kemal Beyatlı şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirYahya Kemal Beyatlı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Vuslat Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
nusret akbayır: Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar, Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar, ---- Rahmetli üstat nede güzel söylemiş; ' Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar ' dizesiyle, Ömrünü bir vuslata vakfeden/ler/e.. 'hitaben'.. ..... Ne varki, ' Ey vuslat! O aşıkları efsununa ram et!' derken sanki biraz teşbih hatası yapmış gibi.. Çünki, aşık, zaten vuslatın efsununa (daha ilk dakikadan itibaren) ram olmuş olmalı ki.. vuslatı beklemektedir. Vuslatın aşığı ram etmesine ihtiyaç yoktur. Aksine, aşığın feryadına vuslatın ram olmasıyla gece sona erebilir.. dersek, çokta yanlış yapmış olmayız herhalde.(?) - (Bendenizin dünya ile teşerrüfünden doksan gün sonra, Üstat bu dünyadan göç etmiş.! Allah gani gani rahmet etsin.) - not : Üstad, şiir/ler/inden esinle, yazılan 'hiciv' şiirleri.. (sen gittin gideli) hoşgörüyle teşerrüf edemedi... !

2 person liked.
5 person did not like.
Selma Ecer 1: Nur içinde yat büyük usta.

1 person liked.
3 person did not like.
Metin Şaşmaz: yahya kemalin bütün şiirleri güzeldir buda öyle...şaire saygıyla

4 person liked.
3 person did not like.
Perihan Pehlivan: kutlarım günün şiiri

2 person liked.
2 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Evet.Başlangıç ve sonuç çok güzel.Ne diyebiliriz ki insan ömrü çok kısa.Zira sevginin bitimsizliğini yaşamak ve yaşatmak çok hoş.Tam puan +ant. Yazara rahmet, listeye alanlara sağlık diliyorum.Saygılarımla.

1 person liked.
2 person did not like.
mete tek: Şiir ve şair hakkında yazılanlara şöyle bir bakarken Orhan beyin yazdıkları dikkatimi çekti. Şaire yaşadığı zamanda bu tür yakıştırmalar yapanlara varmış. Özellikle şiirlerinde eski eserlerden sıkça bahsettiği için burdan yola çıkarak kendisi için harabati şairi diyenlere bir dizesinde şöyle diyor Orhan bey. 'Ne harabiyim ne harabatiyim, Kökü mazide olan atiyim.

0 person liked.
2 person did not like.
mete tek: Ne denirki bu şiire. Sadece alkışlanır hemde ayakta alkışlanır tebrikler efendim.

0 person liked.
2 person did not like.
Fatoş Ceren: O halde Ey vuslat! O aşıkları efsununa ram et! ve Ey tatlı ulvi gece,yıllarca devam et...! Bitme hemde hiç bitme...!

0 person liked.
2 person did not like.
Canan Demirel 1: Güne gelen bu harika şiiri kutluyorum...

1 person liked.
2 person did not like.
Gevheri Pend: dostla vuslata erilir der mevlana ve vuslat hayatin sonundaki ödüldür...

0 person liked.
2 person did not like.
Selçuk Bekâr: O beyit şudur: Geldikleri yol... Ömrün ışıktan yoludur o: Alemde bir akşam ne semavi koşudur o!

0 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Bir Yahya Kemal şiirinin altına yazacak çok şeyi olmuyor insanın. Yazsak da o şu beyitte bu kâfiye hatasını yapmazdı diyeceğiz, itirazlar gelecek, internette çoğu site şiirleri buradan aldığından Google bu işin altından kalkamayacak, iş başa düşecek, bu karda kışta kıyâmette biz kitap sayfaları arasına karışmaya üşeneceğiz ve böylece sürüp gidecek bu. Ne gerek var?

0 person liked.
2 person did not like.
Volkan Kurt 1: ctrl=c ctrl=v yapmıyalım öz bilgiler

0 person liked.
2 person did not like.
sinyali: İnsan yaşlandıkça Yahya kemali daha çok seviyor galiba..Günün şiiri olduğunu bilmiyordum..Ama akşam üzeri araba ile ankara kalesinden aşağıya doğru süzülürken onun şu şiirinden hatırımda kalan kısımlarını mırıldanmıştım..Demek ki akşama tekrar karşılaşmak kısmetmiş üstadla...Rahmet üzerine olsun Rahim olandan AKŞAM MÛSIKÎSÎ Kandilli'de eski bahçelerde, Akşam kapanınca perde perde, Bir hatıra zevki var kederde. Artık ne gelen, ne beklenen var; Tenhâ yolun ortasında rüzgâr Teşrin yapraklarıyla oynar. Gittikçe derinleşir saatler, Rikkatle, yavaş yavaş ve yer yer Sessizlik daîmâ ilerler. Ürperme verir hayâle sık sık, Her bir kapıdan giren karanlık, Çok belli ayak sesinden artık. Gözlerden uzaklaşınca dünyâ Bin bir geceden birinde gûyâ Başlar rü'yâ içinde rü'yâ. Yahya Kemal

0 person liked.
2 person did not like.
Orhan Balkarlı: Şiir sanatına getirdiği kendine özgü teknik ve ustalık bakımından tamam sözümüz yok ta; bu rahmetlinin şiirlerindeki boyuna kadar romantizme bulaşmış hava insana boşlukta sallanıyormuş gibi bir his veriyor.Düğünlerde özellikle damadın ve gelinin yüzüne gözüne sim atarlar ışıl ışıl parlak gözükür.Yüzler yıkanıp makyajlar simler silinince o geçici ışıltı kaybolur.İşte öyle bir geçici ışıltı havası var. Sevgili ile el ele, göz göze, diz dize yaşadığın dünyadan soyutlanış olmak hiç bir şekilde gerçekçi değil. Celile hanım rahmetliye sağlığında hiç yüz vermemiş mi nedir; paso hayal etmiş ne etsin garibim.Umarım öte tarafta umduğuna nail olmuştur tatlı ve ulvi gecelerde yaşıyordur.Herkese iyi yıllar

0 person liked.
2 person did not like.
Xalide Efendiyeva: mefUlü mefAİlü mefAİlü feUlün Mükemmel bir şiir. Hüseyin Cavidi hatırlattı bana

0 person liked.
2 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: “OKUYAN NE ALAKA OLDUĞUNU ANLAR” Halalc-ı MANSUR: Ene'l-Hakk 'Hak'tan gayrı değilim.' 'Ben Hak'tan ibaretim' ………………………….. Allahu Teâlâ: - “Ben bir kulumu seversem, onun gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, yürüyen ayağı, söyleyen dili ben olurum. Benden ne isterse onu veririm.” (Gunyetü't-Talîbin, Sayfa: 1048; Sahih-i Buhari Tecrîd-i Sarih, Cild 12, Hadîs No: 2042; Berika, Cild 1, Sayfa: 313; Ramuzu'l-Ehadis, Hadîs No: 4094) “Ben yerlere göklere sığmadım. Mü'min kulumun kalbine sığdım.” (Mevahib-i Ledünniyye, Cild 1, Sayfa: 447) “İnsan ne yaratmışsa yaratmıştır o tuzdan, Bir sır gibidir az çok ilah olduğumuzdan.” ”VAY ZINDIK VAY!.. BEN İLAHIM, NASIL DERSİN?” “HAYDİ EY AHALİ!.. DERİSİİNİ YÜZELİM!...” Şiirin tamamına bakmadan, koskoca 44 beyitten (88 dize), sadece bir dizeyi alıp değerlendirmek!... Eh dostlar, bir rüya aleminde buluyor şair kendini, vuslatın derinliklerinde kayboldukça. Ezeli aşk bahçesinde, yıldızları gözlerinde görüyor maşukunun… Ezeli ve ebedi olan da Allah değil mi?.. Mucizeleri gerçekleştirecekler de malumunuz olsa gerek. İnasanın yaratılış sırrı da bir damlada saklı değil mi? Allah her türlü nimetini kullarına vermemiş mi?.. (Tabii ki helal olanını da söylemiş.) Şair bu mükemmel şiirinde, adeta kelimelerden, hecelerden, seslerden oluşan bu şiirsel musikiyi hissettirmiş, bu muhteşem şiirinde insani dugularını insanca anlatmış, müstehcene kaçmadan, edebi bir şekilde ifade etmiş… Eee, daha hâla neden eleştirilir ki? Yahya Kemal’den böyle bir dize beklemezdim, demek ne derece doğru olur?.. Büyük şair kardeşim, kim ne derse desin çok büyük bir şairimiz. Edebiyatımızın zirvesi… Herkese saygılar.

0 person liked.
2 person did not like.
Onur BİLGE: İ L G İ L İ L E R İ N . D İ K K  T İ N E !.. ŞİİRİN ASLI BUDUR: Vuslat Bir uykuyu cânanla beraber uyuyanlar, Ömrün bütün ikbâlini vuslatta duyanlar, Bir hazzı tükenmez gece sanmakla zamânı, Görmezler, ufuklarda şafak söktüğü ânı. Gördükleri ru'ya,ezelî bahçedir aşka; Her mevsimi bir yaz ve esen rüzgârı başka. Bülbülden o eğlencede feryâd işitilmez; Gül solmayı,meh-tâb azalıp bitmeği bilmez… Gök kubbesi, her lâhza bütün gözlere mâvi… Zenginler, o cennette, fakirlerle müsâvi. Sevdaları, hülyâlı havuzlarda serinler; Sonsuz gibi, bir fıskiye âhengini dinler. Bir rûh, o derin bahçede bir def'a yaşarsa, Boynunda onun kolları,koynunda o varsa, Dalmışsa,onun saçlarının râyihasıyle, Sevmekteki efsûnu duyar her nefesiyle; Yıldızları boydan boya doğmuş gibi, varlık Bir mu'cize hâlinde, o gözlerdedir artık. Kanmaz en uzun bûseye, öptükçe susuzdur. Zirâ, susatan zevk, o dudaklardaki tuzdur. İnsan, ne yaratmışsa, yaratmıştır o tuzdan… Bir sır gibidir, az çok, ilâh olduğumuzdan! Onlar ki bu güller tutuşan bahçededirler, Bir gün nereden, hangi tesâdüfle gelirler? Aşk, onları sevk ettiği günlerde, kaderden, Rüzgâr gibi bir şevk alı, oldukları yerden. Geldikleri yol, ömrün ışıktan yoludur o; Âlemde bir akşam, ne semâvi koşudur o! Dört atlı o gerdûne gelirken dolu dizgin, Sevmiş iki rûh, ufku görürler daha engin. Simâları, gittikçe, parıldar bu zaferle; Gök, her tarafından donanır meş'alelerle!.. Bir uykuyu cânanla berâber uyuyanlar, Varlıkta bütün zevki o cennette duyanlar, Dünyâyı unutmuş bulunurken o sularda _Zâlim saat, ihmâl edilen vakti çalar da_ Bir ân uyanırlarsa leziz uykularından, Baştan başa her yer kesilir, kapkara zindân. Bir faciadır böyle bir âlemde uyanmak… Günden güne, hicranla bunalmış gibi, yanmak… Ey, tâli’! Ölümden de beterdir bu karanlık!.. Ey, aşk! O gönüller sana mâl oldular artık… Ey, vuslat! O âşıkları efsûnuna râm et! Ey, tatlı ve ulvî gece! Yıllarca devam et… (Kendi Gökkubbemiz) Yahya Kemal Beyatlı Kaynak: Kenan AKYÜZ’ün, Batı Tesirinde Türk Şiiri Antolojisi… Aruzla yazıldığı için mutlaka şiirin aslının asılması gerekmektedir. İ Y İ . Y I L L A R !.. Onur BİLGE

1 person liked.
2 person did not like.
Mehmet Binboğa: Usta şair, anlatım yanlışını bile hakkıyla yapıyor:'Uyumak eylemi geçişsizdir,malum nesne almaz;şair, 'uykuyu uyumak' sözüyle uyumak eylemine nesne getiriyor.'ONU UYUMAK,UYKUYU UYUMAK söylemi yanlıştır.Bu tür kullanımları ÖSS ' de anlatım yanlışı sayıyoruz;ama burada sırıtmıyor;çünkü şair dile hükmetmeyi biliyor,bir gramer yanlışını orijinal bir söyleme dönüştürebiliyor.Nur içinde yat büyük üstad.

0 person liked.
1 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar hüzne müptela bir vaslile doğrulurlar rüyadan.. @..

0 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 48 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Cansın Erol
Mustafa Akgül
Burak Yakup Mutlu
Murat Bostan
Emin Furkan Çelik
Sercan Bayram
Kemal Can Böyüközk...
Metin Atar
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Sen 2 (Nazım Hikmet Ran)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Vuslat Şiiri - Yahya Kemal Beyatlı

Antoloji.com
24.2.2017 18:09:23  #4.33#
[3381]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#3381 ##141