Antoloji.com

Verdim Canımı Gitti Şiiri - Mevlana Celaleddin Rumi

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Mevlana Celaleddin Rumi Mevlana Celaleddin Rumi Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirMevlana Celaleddin Rumi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Verdim Canımı Gitti

Nerde bir topluluk görürsen, tellal,
hiç durma, bağır:
kaçan bir kul gördünüz mü ey insanlar, de,
tertemiz kokan bir kul gördünüz mü,
ay parçası bir yüzü var,
baştanbaşa fitne.

Savaş vakti tez gider, de, tellal,
barış vakti uysal olur, de.

Nerde bir topluluk görürsen, tellal,
hiç durma, bağır:
ince boylu, güler yüzlü, tatlı sözlü,
tez canlı, çevik bir kul gördünüz mü?
sırtında bir al kaftan taşıyor.

Kucağında bir rebap, elinde bir yay var, de, tellal,
çaldığı hep güzel, hep sıcak havalar, de.

Nerede bir topluluk görürsen, tellal,
hiç durma, bağır:
onun bağından bir meyva devşiren var mı ey insanlar, de,
onun gül bahçesinden bir demet gül deren var mı?

İş ki çıksın bir habercik getirsin biri ondan bana, tellal
çıksın biri ondan bana bir şeyler desin iş ki,
söyle, verdim canımı ona gitti, tellal,
verdim ona gitti.
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Barış, Savaş, Çiçek

 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.2 10
(136 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirMevlana Celaleddin Rumi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Verdim Canımı Gitti Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Doğa Fendi: Mevlana'nın eserlerini yorumlayacak makama eremedik henüz :)

4 person liked.
2 person did not like.
sinyali: Reh-i Mevlevide Galib bu sıfatla kaldı hayran Kimi terk-i nam u şane kimi i'tibare düştü

2 person liked.
5 person did not like.
HaZ: Güneş olup dünyana doğabiliyorsan, Her yeni güne, aydınlık umutlar katabiliyorsan, Sevgini tohum gibi saçabiliyorsan, Hayatı görerek ve hissederek yaşayabiliyorsan, Değme gitsin böyle bir halete Umutsuzluk dediğin nedir ki! Güneşe gölge olmuş, aydan öte Ne korkarsın,karanlığından Kurtul şu; karamsarlığından Bırak da ay korksun Senin aydınlığından... Günün şiirine tebriklerimle.

4 person liked.
2 person did not like.
Buse Mavi: Gönül güzelliğinin aşk aynasında bütünleşmesi..

4 person liked.
3 person did not like.
Dilruba Emine Genç: Aşkın 'biz' hali

5 person liked.
3 person did not like.
Doğan Sezgin 3: çaldığı hep güzel, hep sıcak havalar, de.

5 person liked.
4 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: MEVLANA’NIN GÜNEŞİ, AYI, YILDIZI… Malumunuz olduğu üzere Mevlana’nın güneşi Şems (güneş)’tir. * “Şemsiye” kelime anlamı olarak, yağmurdan koruyan değil, güneşten koruyanadır. Güneşlik, güneşle ilgili… Günlerini, gecelerini birlikte geçirdiği bir Şems vardır, Mevlana’nın hayatında. Biri mah, diğeri şems olurlar, döner dururlar hal ile birbirlerinin etraflarında. Sanki tavafın bir şeklidir bu dönüşleri. Sanki Şems’in (güneşin) etrafında dönen dünyadır Mevlana… Hatta var olan her şey, hayat onun etrafında, belli bir ahenk ve çekim gücüyle dönerek varlığını sürdürmektedir. Dünyanın var oluş sebebidir, bu çekmeler, bu dönmeler. Biri olmadan diğerinin düzeni, akışı, varlığının anlamı bozulur. Sanki dengeler altüst olur. Ruhlar perperişan, gönüller sahipsiz, sevdasız, öksüz kalır… Şems’tir böylesi sevilen. Şemstir, gitmelerine hasret duyulan. Şems’tir, kavuşmak istenilen. Aradığı Şems’tir Mevlana’nın. Sorduğu, sordurduğu Şems’tir. Şems bir gidişinde, günlerce odasından dışarıya çıkmamıştır Mevlana. Yememiş, içmemiştir. Kimselerle konuşmamış, adeta hayata küsmüştür. Bu yüzdendir kızmaları, sitemleri… Bu yüzdendir, ruhundaki çekişmeleri, savaşmaları… Bu yüzdendir, kendini imtihana çekmeleri, sorgulamaları… Ruhuyla savaştadır, gönlüyle belalarda, cefalardadır… Şems’in tekrar dönüşünde, “Bir daha asla beni terk etme, hele ki habersiz çekip gitme!..” der ve onun gidişiyle ruhunun da gittiğini, kalbinin de boşaldığını söyler. Aslında Şems, İlahi sevgi için bir vesiledir. Öyle ki; Şems bedeninde, şems ruhunda kendini bulan Mevlana, onun yelinde rüzgâr olur, onun dilinde sevda olur, onun yolunda yol bulur. Yani Şems, Mevlana’nın İlahi aşk vasıtasıdır. Yol verenidir. Allah’a götürenidir… Onunla coşar ve aşılmazları aşar. Böylesi bir bütünleşmeye, böylesi bir halvete ve Allah’a ulaşma için coşup taşmaya vesile olan Şems’i, döne döne aramasın da Mevlana ne yapsın? Sema gösterilerindeki dönmenin temelinde de bu anlayış vardır. Birbirine ram olma, bir düzen içinde ahenkle dönme, birbirine uydu olup varlığı devam ettirme. Haktan halka uzanma… Yerden yücelere (göklere) erme… * Şiirde bir sıkıntı olduğunu göremedim. Sadece ilk bentin son dizesi kafaları karıştırıyor olabilir. … “baştanbaşa fitne.” * Önemli olan bir kelimeye sadece bir anlamıyla bakmamaktır. “FİTNE” kelimesinin bütün anlamlarını dikkate alırsak ve hatta Kuran’daki anlamlarını da düşünürsek, sıkıntı olmadığı gün gibi açıktır. (FİTNE: Kur’ân’da; imtihan, deneme, şaşırtma, şaşırtıcı, günaha sebep olan, kargaşa veren, anarşi ve terör, karışıklık, bozgunculuk, harbe sebep olan, eziyet, kötülük, azap, eza, cefa, belâ ve musibet gibi değişik manalarda kullanılmıştır.) Buyurun, şimdi bir de bu gözle değerlendirin şiiri. Mevlana hoşgörü ve anlayışı yüreklerinizin açan gülü, ruhlarınızın esenliği olsun. 2013 bütün insanlık âlemine; “Ne olursan ol, GEL!” sedasıyla kardeşlik ve barış getirsin. Dostça ve sağlıcakla… 01 Ocak 2013 Hikmet ÇİFTÇİ “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

6 person liked.
2 person did not like.
Osman Tuğlu 1: şiir yedi beyitten oluşan bir gazel, burada dörtlük mü beşlik mi şekil belli değil. Arada es geçilmiş bir beyit var, yakup- yusuf ayrılığına gönderme yapan. İslami unsurlar çeviri esnasında ayıklanmış sanki..

4 person liked.
3 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Ay yüzlü misk kokulu ortalık karıştıran bir köle ki Küstahlık zamanı hızlı yürür barış zamanında aheste

0 person liked.
3 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Ey tellal her kimi görürsen seslen sor Hiç kaçmış bir müslüman köle görmüş mü

2 person liked.
2 person did not like.
Osman Tuğlu 1: şiir, sevdiği kölesini elinden kaçırmış birinin feryadı gibi.. orjinal şiirde ilk bölümde çevirmenin kul dediği kişi gulam ilarak ifade edilmiş, gulam farsçada,ve bizde, eskiden köle asker anlamında bir kelime.. savaşta hızlıydı, barışta uysaldi dizesini bununla alakalı..

0 person liked.
1 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Osman Tuğlu Bey'e teşekkür ederim. Esen kalınız.

0 person liked.
1 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Nazır bey, haddim olmayarak sorunuza bir cevap vermek istedim, şiirin genelinde çeriride orjinalden uzaklaşılmış, ama işaret ettiğiniz bölümde çalişkili dediğiniz yer şiirde aynıyla var, ماه رویی مشک بویی فتنه‌ای mah ruyi, müşk buyi, fitneyi ay yüzlü, misk kokulu, fitneli selamlar.

0 person liked.
1 person did not like.
Mehtap Altan 1: sorgunun hırkasını felsefenin keskin tenine giydirmek ve beklemek üşürken yanan cümlelerin doğmasını!... saygıyla...

0 person liked.
2 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Şiirdeki çelişki dikkat çekici. '' Ay parçası bir yüzü var baştan başa fitne '' bu söz şiiri tama mi ile yok etmiş.Çünkü ay parçası yüzü olan sevgi ve ümit mutluluk verir. Yine sorgulamalar bağından meyve devşirenler ise daima memnun kalmalıydı.Hakka olan bağlılığımız daha anlamlı olurdu kanaatindeyim.Saygılarımla.

0 person liked.
2 person did not like.
Hasan Tan 1: verdim gitti. ağıttır bu, varını yoğunu yitirmek'in mi ağıtı, varı yoğu içselleştirmek'in mi ağıtı anlamadım ama..' yokluk ki hem var hem yok olduğu içindir ki vardır'ın mı ağıtı yoksa.. gece gece bu ne felsefe..

0 person liked.
1 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: acaba farsca orjinalden cevrilirken.. hicmi tercume hatasi yapilmadi.. dinle neyden ( ney: her bir sey.. her gordugun nesne ) biz onu muzik aleti ney olarak anladik.. algiladik.. ise.. tertemiz kokan.. ay yuzluden.. bu gunun manasi ile.. metroexuel.. kokular suren guzel giyinen.. bakimli yuze sahip.. ama ici bozuk.. fitne tasiyan.. kulluk gorevinden kacan.. herhalde onumu anlamamiz gerekiyor.. bilemiyorum.. mesnevi tarz orjin.. eminim.. daha akici puruzsuz.. ancak.. aslolan.. muhtevanin.. sekle ustun gelmesi ki.. nice siirler gordum bir sekli yok.. nice sekil gordum.. icinde siir yok.. gercegi ki.. mana yonunden zengin.. feyz alinan.. nice kissaya imza atmis.. rehber olmus.. mubarek sahsini rahmet ile anar.. isabet secki sebeb tesekkuru borc bilir.. herkesin yeniyilinin.. hayirlara vesile.. neseli sen huzurlu mutlu saglik afiyetli.. insanca kardesce gecmesi dilerim.. saygilar..

0 person liked.
1 person did not like.
Ayşe Ayşe Ayşe: İş ki çıksın bir habercik getirsin biri ondan bana tellal çıksın biri ondan bana bir şeyler desin iş ki, söyle, verdim canımı ona gitti telal, verdim ona gitti.

0 person liked.
1 person did not like.
Gülperi Gökgöz: ben susayım sen söyle

0 person liked.
1 person did not like.
neyzenti: mevlanayı mevlana yapan .ona şiirlerini yazdıran ney çaldıran şems 'e yazılan bir şiir.yılmaz erdoğan bu şiiri keman eşliğinde okur .öyle güzel seslendirmiş ki sanki şems o yakarışlara dayanamayıp çıkıp gelicek...

0 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 26 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Şükrü Enhoş
Ergin Kaya
İlker Özer
Gülay Atilay
Güven Akça
Serap Şahin 2
Kemal Can Böyüközk...
Mustafa Akgül
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Çağrışımlar (Özdemir Asaf)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bir Şuh-i Sitemkâr (Enver Demirbağ)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Verdim Canımı Gitti Şiiri - Mevlana Celaleddin Rumi

Antoloji.com
23.2.2017 07:51:10  #4.33#
[16379]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#16379 ##1799