Antoloji.com

Sultan Şiiri - Cahit Zarifoğlu

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Cahit Zarifoğlu Cahit Zarifoğlu Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirCahit Zarifoğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sultan

Seçkin bir kimse değilim
ismimin baş harfleri acz tutuyor
Bağışlamanı dilerim

Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme

Hayat bir boş rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim

Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme

Hayat boş geçti
Geri kalan korkulu
Her adımım dolu olsa
İşe yaramaz katında
Biliyorum
Bağışlanmamı diliyorum
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Hayat

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Sultan adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.4 10
(178 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirCahit Zarifoğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sultan Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
K@PT@N_I DERY@: Sayın Haydar Ergülen şairlerin biraz kahin olduklarına inanırım der.bunun birçok örneği vardır ama bence en ilginci: 'Kim ölüyor hayvanların Kızışarak daraldığı zamanda ' diye başladığı haziran şiirini yazan ve haziran ayında ölen şair.Tabi bu bir tevafuk sadece paylaşmak istedim.Ondan öte bir zarifoğlu şiirini günün şiiri olarak görmek ayrı bir mutluluk kaynağı.Bir insanın tüm evrenden bir anda flu bir pozisyona geçip adeta uzlet havasında tamamen rabbinin karşısındaymış gibi tüm samimiyetiyle konuşmasının acizliğini(aczini mi demeli) fikirliğini ona arzetmesi.yani kendinin o yaratıcının mahiyeti karşısında nerede durduğunu kavraması ve had bilmesi.Sahiden insan rabbi için ne yapabilirki hangi nimetin karşılığını verebilirki.bunu kavrayıp hemen yalvarıyor şair. sana zorsa bırak yanayım, kolaysa esirgeme affı O rabki buyuruyor benim rahmetim gazabımı geçmiştir..İnşallah affa mazhar olursun.ruhun şad olsun.

78 person liked.
14 person did not like.
Fatima Humeyra Kavak: Sultan Seçkin bir kimse değilim ismimin baş harfleri acz tutuyor Bağışlamanı dilerim Sana zorsa bırak yanayım Kolaysa esirgeme Hayat bir boş rüyaymış Geçen ibadetler özürlü Eski günahlar dipdiri Seçkin bir kimse değilim İsmimin baş harflerinde kimliğim Bağışlanmamı dilerim Sana zorsa bırak yanayım Kolaysa esirgeme Hayat boş geçti Geri kalan korkulu Her adımım dolu olsa İşe yaramaz katında Biliyorum Bağışlanmamı diliyorum Cahit Zarifoğlu Bu ne deruni bir siir böyle cook begendim. Allah gani gani Rahmet eylesin...Cahit Zarifoğlu hocamiza. Her okuyanin anlayabilecegi güzel misralar duru ve ari... Ukbada saadet dileklerimle...Rabbim razi olsun... Bu güzel siiri secen antoloji jüri heyetine kocaman ...Tebrikler...Huzurlu bereketli Ramazanlar...

54 person liked.
11 person did not like.
Yanıltan Işıklar: Yatıyoruz din,kalkıyoruz din.. Şiir sitesi demek zor artık buraya, cami veya dini bir dernek falan desek çok daha uygun olur sanırım...Zaten gereğinden fazla vaaz veren de var nasıl olsa... Şaşkın mıyım ???? yoo..hiç de değil .Beni üzen şey; yaklaşık bir yüzyıldan sonra ,Türkiye'ye yeni bir kılıf çizdi birileri ve başa da güzel bir terzi getirdiler kılıfı dikecek.Zavallı Türkiye birilerinin planları doğrultusunda çok güzel yol alıyor ama ne bu kılıfı kim çizdi,ne bu kılıfı kim dikiyor diyen var. Düşünmeden ve o, büyük resimi görmeye en ufak bir gayret bile göstermedenden atlayan atlayana akıntıya. Herkese güzel uykular diliyorum iyi geceler.

29 person liked.
264 person did not like.
sinyali: Zarifoğlunu rahmetle anarken. Cemal Süreyanın günlüğüne düştüğü notlardan oluşan bir Zarifoğlu değerlendirmesini sunmak istedim.. 760. Gün Cahit Zarifoğlu ölmüş. Bugünün adı bu olacakmış. Bir ay kadar önce öğrenmiştim onulmaz sayrılığa tutulduğunu. Bazı kanserler mutlaka çok büyük bir çocukluk mutsuzluğuna bağlıymış gibi gelir bana. Hiçbir bilimsel tutanağı olmayan bu kanıya tanıdıklarımda bir şeyler göre göre vardığımı sanıyorum. Bir izlenim işte. Zarifoğlu’nu tanıdığım yılları düşünüyorum. Sevinçlerle büyümüştü sanki. İyi şairdi. İlk şiirleri de iyiydi. (Sezai) Karakoç çevresinden. Daha yüz yüze gelmeden, 1962’de bana, Paris’e bir mektup yollamıştı. Adresimi Sezai (Karakoç) ’tan almış. Saklamamışım o mektubu. Zarifoğlu, o sıra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenci. Yurtlardan sıkılmış herhal, İstanbul’a dönüşümde, birlikte ev tutup oturmayı öneriyordu mektubunda. Ben de bir tuhafım o günler. Bir ölçüsüzlük görmüştüm bu öneride. O ara otuz yaşı dönmüşüm. İyi sayılan bir aylığım var. Ne yani, bu çocuk öğrenci hayat koşuluna mı indirmek istiyor beni. Dönüşte yeniden tanıştık. Zaman zaman vapurda, yolda, Sezo’nun (Sezai Karakoç) evinde-bürosunda rastlaştıkça konuşurduk, (ama her şeyden) ... Daha çok 1964-1966 yılları. Söylenmemiş güzel sözler de vardı aramızda. Ama bir arkadaşlığımız olmadı. Serüvenlerinden söz ederdi. Bunları, tuhaf yanlarını öne getirerek anlattığını anımsıyorum. Şiirine de yansımıştır. Sezai ile onun bu tavrı ve öyküleri üzerine çok konuşmuşumdur cemal süreya..günlükler

33 person liked.
12 person did not like.
salimkanat: antolojide zarifoğlunun tartacak adam mı varmış? pöh! ancak kendi hamakatini tartar böyle biri.. söyledikleri öylesine tutarsız ki sekiz yanlışlı bulmaca gibi.. birini düzeltsen öteki kalır.. benim istirhamım antoloji yetkililerine.. lütfen beyler.. şairlerin farklı şiirlerini de günün şiiri yapın. zira kimileri tek şiir okuyup koca şairi değerlendirmeye kalkışıyor.. selamlar.. (önerim şu: günün şiiri yanında bir de günün şairi bölümü olsun.. orada bir şairimiz enikonu yayımlansın.. )

32 person liked.
10 person did not like.
Hak şahini: 'Nisi/NadirSayın,'rümuzlu arkadaş'a! Cemaat demek, toplum ve topluluk demektir arkadaşım! Cemaatin menfisi de olur müspeti de. Menfi olanlar,insanlık için şer üretenlerdir ki;Kur'anın lisanında;'Ashab-ı şimal' olarak tesmiye edilir. Müspet olanlara gelince; Onlar içinde Allah(cc)ın kitabında;'Ashabü-l yemin'tabiri kullanılır. Sizin kastettiğiniz bunlardan menfi olanlarsa,yani kitab'a sünnet'e karşı çıkıp,bidatleri,sapıklık ve dalaletleri yayıp,yaşayanlarsa,hep beraber telin edelim.ama tam tersi ise,kıstas ve kınamanız yanlıştır derim! Hz.Peygamber(sav)'Ümmetim yetmiş üç fırka olacak.bunların yetmiş ikisi fırka-i dalle(yanlışlarla amel edecek olanlar,sapıklar)bir tanesi,fırka-i-ı naciyedir.(meşru yoldan ayrılmayan,kurtuluş fırkası)buyurmuştur.'-onlar kimlerdir ya resulallah'diyen ashabına,benim ve ashabımın yolunda olanlar,yani ehl-i sünnet vel cemaatir'buyurmuşlardır. cemaat islam toplumunda çok ehemmiyetlidir.bir vakit namazı cemaatle kılmanın sevabı münferit kılmaktan 27 misli fazladır. Yine Allah resulü(sav):'CEMAATE RAHMET VAR,AYRILIKTA AZAP VAR' Buyurmuştur. Demekki azap,ikap ve cehennem ayrlıkta değil şuurlu,ıslah edici cemaat olmakta ve kalmaktadır.

21 person liked.
5 person did not like.
Mey Ziyade: Cahit Zarifoğlu gibi bir 'adam'-şairin zerâfetine ve şiir ruhuna yakışmayacak,onu idrak edemeyecek kadar gözyaşından mahrum bırakılmış kadınolsun erkek olsun hiçkimseyi 'şiir bahçeme' davet etmiyorum. hatta kendilerine külliyen şiir dünyasından çekilmelerini tavsiye ediyorum.. sizi yine de kırmak istemiyorum ,zahmet olacak lakin yorumlarınızda adımı geçirmeyiniz Kemal İspir. DENİZ SARAÇ.

15 person liked.
5 person did not like.
~yazok/ /zühre~: ______ay söylevi_______ Cahit Zarifoğlu'na Biz bakardık ve sen yürürdün şeyhim Sen yürürdün ve dağlar yürürdü Öksüz bir kırlangıç olurduk sen görünmeyince Sen görünmeyince görmezdik bulutları Yağmurları kuşanıp yollarda bahara durmazdık Kapının önünde iki büklüm bekler Acıyı keşfeden bu çocuk yürekler Nasıl selam verilir bilmez Ne açar kapıları bilmezdik şeyhim Biz sorardık ve sen söylerdin şeyhim Sen söylerdin ve gökler söylerdi Kırılmış bir ayna olurduk sen konuşmayınca Sen konuşmayınca varmazdık denizlere Balıkları farkedip Yunusa seslenmezdik Denizin altında öylece durur Saçlarımıza denizin akşamı vurur Çocukları kim ağlatır Kim öldürür halkları bilmezdik şeyhim MEVLANA İDRİS

15 person liked.
3 person did not like.
Nevedip: Cahit Zarifoğlu Üstad'dan samimi bir istiğfar duası, hem de şiir tadında. Şiirin çocuklara bile hitab edecek kadar anlaşılır olması, şairin çocuk edebiyatı alanındaki yetkinliğini ortaya koyuyor. Pir Sultan Abdalca bir yakarış Rabbine: 'Sana zorsa bırak yanayım, Kolaysa esirgeme' Bu şartlı önermenin muhatabı Sonsuz olan Allah olduğuna göre, şâir Cehennemden kurtulmayı garantilemiş oluyor.. Çünkü Allah için her şey, bir şey kadar kolay..

25 person liked.
2 person did not like.
Nsi/Nadir Sayin: Allah rahmet etsin. Tabii ki her insanın, şairin ve şiirin özgürlüğüne ve yazdığına saygı başta.. Hiç kimse bir diğerine nasıl yorum yapacağını, nerde ne yazacağını..neyin saygı neyin ahkam kesmek olduğunu, ne yazılması gerektiğinden dem vuramaz.. Vurursa önce kendi aynasına bakmalı bence. Artık günümüz toplumunda insanın onuru ve nitelikleri, bir birine güvenleri ve dayanışmaları gün geçtikçe ayaklar altında ezilmekte. Bunun olmaması gerektiğini kişilere aynalarını yansıtmaya çalışarak vurgulamak bir insanlık onuru… Bundan 'insanım' diyen hiç kimsenin gocunmaması gerektiği inancındayım. Görüşüm şöyle ki eğer bir kişi kendini arabeske kaptırmışsa..yanar..döner..kül olur gider... Bu süreç kişiyi ‘benmerkezciliğe’ götürür. Aşktan ..ölüme vs naralar atar, kimi kendi halinde yaşar gider ama kimi ciletci ya da kimi maddeci çıkar… (sözüm geneledir..şahıslara değil) Eğer kişi kendini türkülere kaptırmışsa onun süreci paylaşımdır; ağıtı paylaşır, coşkuyu paylaşır, sevgiyi paylaşır..insanı ve onun güzelliğe ermesindeki savaşımını paylaşır. Onun içindir ki bir Dadaloğlu, bir Köroğlu, bir Nazım Hikmet..Yunus Emre, Ahmet Arif ve pek çok diğer değerlerimiz şiirleriyle ve eserleriyle ozanlık katmanında toplumu etkilerler.. Yaşam biçimlerini etkilerler, sevgiyi ve karşılıklı hoş görüyü ve kardeşliği etkilerler… Onlara erişmeye dayanışmayı etkilerler.... Arabesk sevdalısı ise genelde hep kendisiyle..yoğun duygusuyla, acizliğiyle ve benliğiyle dövünür durur kendi bağrına vura vura.. Bencilliği etkilerler, hayal presliği etkilerler, hep bir erişilemeyecek simgelerle, sıfatlarla ve hep “banayı” etkilerler.. insanın güçsüzlüğünü, kendi biçaresizliğini etkilerler.. Kendini aşağılamanın tek kurtuluşu Yüceye yönelmektir..yalvarmak ..yakarmaktır ..günahlarının affını dilemek.. ne kadar kendini küçültürsen Yüce o kadar büyür duyguda/mantıkta, yaşamında ve alemde .... başka bir şeye, varlığa yer kalmaz.. Toplum öldü mü – kaldı mı aç mı..susuz mu?! Umarlarında değildir. Pek çok şair ve ozanlardan iki farkı özlerde ürünler..iki farklı kavramlar ve şiirler ve çizgiler.. Yorumumuzu iki üç satırlık şiirimizle tamamlayalım.. Saygılarımızla… Cehennemi cennet yakar duymuştum İnsanın bilimi antropoloji Toplum dinamizmi de sosyoloji Hayvan inceleyen dal zooloji Felsefe kardeş der bak psikoloji Cehennem burayı sıkar duymuştum Kulsa insanı dip aşağılayan Et ile kemiği iskelet döner Karıncalı kurtlar içten soluyan Beyin yüreğini ikiye böler Cehennem kurayı çeker duymuştum Bir şiirle ettik günaha sevap Bin dize kurbansa tövbemiz harap Eksen altın bitmez çöllerde serap Sonrası gelir kes çözülür çorap Cehennem cenneti çöker duymuştum Hilafla inancı göklere deren Ahaliye bağır şekiller veren Göstermelik oruç namazı düren Ha bir yandan da sürüyü süren Cehennem cenneti takar duymuştum Nadir diyenler bu günlerde özse Genci ilimsel söz gelecek varsa İnanç sembolize yaşama gelse Tarikat cemaat inine girse Cehennemi cennet yakar duymuştum

17 person liked.
2 person did not like.
alperozan: Üstat Şair Cahit Zarifoğlu'nun Şiirlerini eleştiren arkadaşların yazdıklarının ' laf ola beri gele' kabilinden şeyler olduğunu belirmeliyim...saygılar

21 person liked.
1 person did not like.
yunus bey: okurken keyif alınan bir şiirdi

15 person liked.
2 person did not like.
Hak şahini: Kemal beyin vurgu yapmak istediği yersiz ve zamanı geçmiş ağlamalardı sanırım. Bahsini ettiği yersiz ağlama son endülüs emirinin şehri müdafaa etmek yerine kaçarken şehrin tepelerinde yaptığı korkaklık ve acziyet ağlamasıdır ki;bunu annesi bile onaylamayıp onu şiddetle azarlayıp kınamıştır. merhum Zarifoğlunun bahsini ettiği acziyet ve zaaf izharılı ağlama ise bu tarz bir ağlama değildir! İnsan aczini ve zaafını kullara karşı hele,hele düşmanlarına karşı değil,ancak Rabbine karşı hissedip izhar etmeli,ilan etmelidir.bu hak indinde memduh olan tebrik-e şayan bir izhar-ı acz şeklidir. Son endülüs emirinin gösterdiği acz ve tavır ise, memduh değil,mezmum(kınanan)olan menfi tavırdır. İnsanların en çok ağlayanları,nebiler ve velilerdir.onlardan çok ağlayanlara Allah(cc)kur'an-ı kerimde,'EVVABLAR'diye senakerane hitap edip iltifat buyuruyor. Nebiler ve veliler,hem kendileri hem bütün insanlık ve islamlık için ağladıklarından,onların ağlamaktan gözleri kör olanlar vardır.bu hususta Allahın son resulü(sav)nün şu meşhur duası çoğunuzun malumudur.'ALLAHIM AĞLAMAYAN GÖZDEN,MAHZUN OLMAYAN GÖNÜLDEN,DOYMAYAN NEFİSTEN,KABUL OLMAYAN DUADAN SANA SIĞINIRIM!' Ağlamak günahlardan dolayı ise onu geç kalması diye bir şey yoktur.tevbe kapısı kapanana dek rücu ve nedamet makbuldür.sekaratta ve kıyametin kopma hengamında yapılan tevbeler hariç. herkese hayırlı çalışmalar.

10 person liked.
2 person did not like.
Aydın Sevgi: Bir tutam dolusu meczup,..!!!

4 person liked.
12 person did not like.
Mübeccel Zeynep: Şairin bir ilk adı daha mı var acaba? şiir çok güzeldi...kutlarım günün şiirini.

6 person liked.
4 person did not like.
Gönüleri: Bana göre rahmetli şair soyadı gibi zarif bir arz-ı halde bulunmuş, Allah'ına yalvarmış, (kendi tarzında) bağışlanmasını istemiş.Bu maksadı eğip büküp, sağa sola çekiştirip adeta düşmanca bir tavır sergilemek (şiirini beğenmeseniz de) nezakete, zarafete, hele hele içinde bulunduğumuz günlerin hoşgörüsüne hiç yakışmadı.İnsanların masal döktürme eğilimi, sanırım daha uygun yer ve kavramlarda kullanılmalıdır. Sevgilerimle... Enver Özçağlayan

8 person liked.
3 person did not like.
Hak şahini: Her adımın dolu olması işe yaramayacak olsa idi,nebiler ve veliler onları hayırla doldurmazlar ve müntesiplerine bunu tavsiye etmezlerdi! İnsanlar dolu,dolu yaşamalı.ama hayırları yaşayarak dolmalı.boş geçen anları günleri varsa ki,vardır,onları tevbe ile hayırlara tebdil etmeyi yeğlemeli. Hiç bir beşer hatadan,kusurdan azade kalamaz.zira;bişer olarak yaratılmıştır.yani,şerre daha müsait ve müsa taittir.nebiler bile zellelere düşerler ve istiğfar ederler.hatta insanların en çok istiğfar edenleri onlardır,evvab makamını onlar ihraz ederler. Ama nebilerin ismet sıfatları olması hasebiyle büyük günahları işlemezler.zira mevlanın özel koruması altındadırlar. Şaire Allah(cc)tan rahmet dileriz. hayırlı çalışmalar.

3 person liked.
7 person did not like.
Pınar Atay 1: ÇOK GÜZEL...DERİN ANLAMLAR GİZLİ DİZELERDE... TEŞEKKÜRLER SEÇİCİ KURUL....

8 person liked.
5 person did not like.
Musab Mir Selim 2: basit bir sevgili olmadığını söyler ve yakarır sevdiğine

8 person liked.
7 person did not like.
Musab Mir Selim 2: basit bir sevgili olmadığını söyler ve yakarır sevdiğine

10 person liked.
2 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 32 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Necati Gedikoğlu
Hikmet Taşbilek
Ozan Nuri Ceyhan
Mahmut Nazik
Murat Şahbaz
Habib Umutlu
Tolga Baydar
Şükrü Enhoş
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Sevgilim (Nazım Hikmet Ran)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Karşılama (Refik Durbaş)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Sultan Şiiri - Cahit Zarifoğlu

Antoloji.com
27.2.2017 16:29:13  #4.33#
[13053]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#13053 ##2561