Antoloji.com

Aruza Veda Şiiri - Halit Fahri Ozansoy

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Previous Month Nisan 2013 Next Month
P Pt S Ç P C Ct
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Günün Şiiri

Herhangi bir güne ait günün şiirini görmek için takvimde ilgili yerlere tıklayın.
 
 
Şair Halit Fahri Ozansoy Halit Fahri Ozansoy Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirHalit Fahri Ozansoy ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Aruza Veda

İlk hasretiyle gençliğimin ilk elemleri
Ey paslı tellerinde gülen, ağlayan aruz
Ey eski dost yâd edelim eski demleri
Madem ki son sadânı dağıtmış, yorulmuşuz!

Anlat alevli bir çölün üstünde ansızın
Billur sesinle hıçkırarak doğduğun günü.
Binbir diyarda binbir ilahi güzel kızın
Anlat nasıl terennümün inletti gönlünü.

Neydin gönülde, şimdi ne oldun zavallı sen
Hıçkır benim de bari bu son gizli nalemi.
Timsalin asumanda ziyalarla işlenen
Bir pembe gül mü, yoksa bir altın piyale mi?

Akşam gruba karşı tüten bir buhurdanın
Hüznüyle şahit olma nihayet zevaline.
İran yoluyla Zühre tâcın, nağme kervanın
Şâhane geldiğin gibi şâhane git yine.

Biz şimdi başka bir ahenge bağlıyız:
Aşk sazıyla geldi erenler bu meclise
Yalnız bugün senin gibi ölgün sadâlıyız
Zira bu saz da parçalanır gülmek istese.

İncitmeden rübabını insafsız ellerin
Zalim temaslarıyla zamanın sitemleri
Ah ayrılırken, inleyerek paslı tellerin
Ey eski dost, yad edelim eski demleri...
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Aruza Veda adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.2 10
(55 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 
 << Önceki ŞiirHalit Fahri Ozansoy ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Aruza Veda Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Hikmet Çiftçi 1: BUGÜN DÜN OLUR… Aslına bakarsanız, dün de, bir gün önce bugündü. Geçmişe, yaşanılan zamanın belirli dilimleri demek mümkün. Gelecek yaşanmadığı için sadece bir tasarlama olur. Bizler, hayatımızın birer dilimi, parçası olarak yaşamıyor muyuz zamanı… O halde “Dün dündür!” demek bile dünümüzü bizden koparamaz. Sonuçta çok uzun yüzyıllar boyunca, hece ölçüsünün yanında aruz ölçüsü de kullanılmıştır. Tabii ki, ozanlarımız çok büyük oranda aruzu bilmediklerinden ve Türkçe’nin hece yapısına uygun olmadığından hece ölçüsünü kullanmışlardır. Aruzu kullanan şairler, genellikle iyi derecede tahsil yapmış medrese görmüş, Arapça ve Farsça bilen şairlerdir. Latin harflerine geçilinceye kadar kullanılan alfabe de Arapça olduğundan ve özellikle de dini konular ve mazmunlar pek çok eserde yer aldığından, şairler aruz ölçüsünü kullanmada zorlanmamışlardır. Çok kısaca izah edelim, şiirde geçen bir iki kelime ile: “Hıçkır benim de bari bu son gizli nalemi.” “Timsalin asumanda ziyalarla işlenen” bari: bâri şeklinde nalemi: nâlemi şeklinde Timsal; bugün aynen göründüğü gibi yazılmaktadır. Arap alfabesiyle yazılınca ses değerlerine göre: Timsal: “timsâlin” şeklinde Asuman : âsümân -âsmân- şeklinde Ziya; ziy⒠şeklinde yazılmalı ki, arûza uygun olsun. Aksi takdirde aruza uygun düşmeyeceği gibi br hayli aruz kusuru ile yazılmak durumunda kalır. Bu da ahenge uygun düşmez. Bu tür Arapça ve Farsça kelimelerin asıl yazılışlarını bilmeden, aruza uygun olup olmadığını nasıl beleceğiz? Bu şiirin vezni aşağıdaki gibidir: Mef’ûlü / Fâilâtü / Mefâîlü / Fâilün Ancak aruz kelimelerin asıl yazılışlarında eksiklikleri götürmez. En basitinden 5. dörtlüğün 2. dizesi; “Aşk sazıyla geldi erenler bu meclise” şeklinde verilmiş. Bir hece eksik. İlk kelimede ya yazılış yanlışı var ya da bir tamlama şeklinde olmalı. Aksi takdirde aruza uymaz. (Aruzda heceler sayılmaz ama farz edelim ki saydık, bütün dizeler bu ölçüye göre 14 hece olmalı. Yoksa aruz kusurları devreye girer. O da olmuyorsa yanlış yazılma var demektir. Bu dize de yanlış veya eksik yazılmış olmalı.) Sonuç olarak, bize ait bir kültür unsurumuzdur. Bizleştirdiğimiz ve benimsediğimiz bir ölçüdür. Osmanlıcaya uygundur.Türkçe ile kullanma şansımız azdır ve oldukça zordur. Şiirin muhtevasına zaman kalmadı. Sağlıcakla…

5 person liked.
11 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: aruzlu yaz.. ki yaz.. gelir.. cicek acar siirlerin bir an sana asik olur.. hem ayrica karilerin ara sira yane gelir garip sair hali bilir ilerde kol kanat gerer malum esin perilerin erirsin adeta hocam daim acik ko pencere urik asit basinc yapar ve ter doker derilerin nihayetinde aruza kolay nazari bakma pek kepekte varsa sacta kil olur ote berilerin.. gercektende.. caga kebabi yiyeceksen et erzurumdan.. buryan yiyeceksen siirtten gelmis olacak.. ankarada istanbulda oranin eti ile.. caga.. buryan yenmez.. adana icin illa zih ile cekilmis yerli kiyma sart.. bu bu gibi.. aruz ile yazan sairlerimiz.. okurlari gercek lezzetine vakif olsunlar diye.. agir bir arapca ve farsca ile kotrdiklari siirlerin de.. bugun bile doyumsuz.. tatlar cikarmislardir.. bu vesile ile onlari da rahmetle aniyoruz..

7 person liked.
12 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: gercekte aruzla yazmak.. sanilandan cok basittir.. gecmiste.. develerinin kaybolmamasi icin.. boyunlarina takdiklari can.. sesinin.. ahengine gore.. mefailun mefaili mefailatu.. seklinde tempo.. ritim.. siir oz musikisi tutturulurken.. gunumuz de.. deve yetistirme zorunlulugu olmaksizin.. sozcuk hecesinin.. acik yada kapali olusuna gore.. belirli bir disiplin ile islahi saglanip.. kafiye yerine idame ettirilebilmesi.. aslinda hecenin dar ahval seraitine gore.. daha cok hareket serbestisi tanirken.. sorun.. gunun siir popularitesinin.. nazima degil.. nesire.. nesir seklinde mustezati siir gibi algilamasi sorunudur.. milli sairini okuma zahmetine katlanamadik bir topluma.. soz dizinleme sanatinin.. en sinaatlisini.. aruz ile yazip.. dize sonunu.. uyak ile bitirme.. aruz hece bileseni hazirlasaniz ne olacak.. siz cok iyi ahcisiniz.. koyunun kaburga kenarini yardiniz.. ic pilav ile doldurup.. firinda nar gibi kizarttiniz.. ama musteri.. fastfood mekdanilts hamburger.. pizza istiyor.. ko sandvic ekmek arasina kasar at tost makinesine.. yaninada bi kutu kola ver diyor.. bi edebiyat sitesi.. o anki katilimci sayisini.. aciklamaktan korkuyor.. utaniyor.. kirk elli katilimci varken.. basa iki rakam daha atip.. su an burda on alti bin yediyuz kirk dokuz kisi var diyorsa.. siire ilgi dusmus.. revacta olan da.. tiri viri siirse.. ugrastigina degmez.. sermayesi korutmaz bence.. bu vesile ile de.. ozan soyundan gelen sairimize rahmet diler.. secki sebeb tesekkur ederim.. saygilar..

6 person liked.
11 person did not like.
mete tek: Şimdi aruzu eleştirebilirsiniz, Ama hakkınıda vermek lazım. Evet Aruz Zor iş Ama şiirdeki yeri başka. Biz beceremiyoruz diye yerden yere vurmaya ne hacet. Ayrıca nadirende olsa bazı serbestçilerin hece veznini kafiyeyi eleştirdiği gibi. Neymiş efendim ifade kısıtlaması, e kardeşim sende azcık becerini konuştur. Neyse günün şiirini tebrikler efendim

5 person liked.
12 person did not like.
Vahdet Mehmet Güneş: Başka ahenge bağlısın!!!bir japon birikimli kültürüne-bir ingiliz asla külçe altın dediği kültürünün çeşitli müzesini kurmuş !!!geçmişe saygı gönül borçu !!!saygıyla

3 person liked.
13 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: bir dil devrimi ile.. arapca ve farsca.. sozcuklerle vedalasma ani.. siz tren kompartimanindan.. penceresinden..peronda ki nisanliniza el sallayip.. vedalasiyorsunuz.. askere gidiyorsunuz.. geride ufaliyor nisanli.. ufaliyor.. ve gozden kayboluyor.. kaybolan yalniz o degil.. uzerin de elbisesi.. ayakkabilari.. ve ayakkabi bagciklari da gidiyor.. iste aruz da giysi gibi ayakkabi gibi.. arap ve fars dili uzerin de cok hos.. tipki.. nisanliniza.. pembe bluzun cok yakistigi.. sizin uzeriniz de guzel gorunmedigi gibi.. aruz da bizim dil ile.. iih.. dilinizi sirkeye batirip yazmak gibi sey aruz.. halbugsem.. bizim asiklarimiz.. dilini bala pekmeze batirir.. siiri hece hece yazar.. bu vesile ile de kutlar.. rahmet dilerim.. sayvilar..

5 person liked.
9 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 6 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Gülay Atilay
Tolga Baydar
Ozan Nuri Ceyhan
Mihail Atik
İbrahim Cuma
Işılay Yeygel
Selma Ataç Bakan
Sadık Önkalalı
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
GÖNÜL GÖZLERiN (Naime Özeren)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Üye Şairlerden Günün Şiiri
Bir Sana Tutkunum (Bülent Baysal)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Aruza Veda Şiiri - Halit Fahri Ozansoy

Antoloji.com
1.3.2017 23:17:57  #4.33#
[1845141]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

# ##