Antoloji.com

İki Kişi İçin Suç Müziği Şiiri - Mehmet İşten

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Previous Month Şubat 2012 Next Month
P Pt S Ç P C Ct
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Günün Şiiri

Herhangi bir güne ait günün şiirini görmek için takvimde ilgili yerlere tıklayın.
 
 
Mehmet İşten
Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirMehmet İşten ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İki Kişi İçin Suç Müziği

beğenmeyenler olacaktır ama ben ukala bir ömür çıkardım işte şapkamın içinden

kıvılcımın yangına dönüşme arzusu belki, içimdeki bütün körlere çelme takma isteği
her kadının kokusunu ayrı ayrı duymam, her otobüste kavga çıkarmam belki hep bu
göz altlarımı çizdiğim kemik saplı çakıyı nehre bıraktım
bileğimdeki kaşıntıyla kendini ele veren kanın çağrısını
çocukken dinlediğim bir masalla yatıştırdım

işte bir çentik daha dünyaya upuzun kurt bakışlarımla

size de anlatır belki gecemi üzgünlüklerle dolduran rüzgar
martılara hikayeler anlatarak sakinleşebilen bir adam olacağımı bilmeden sonunda
-hikayeler, akşam oldu mu meyhanelere deniz iklimi taşıyan balıkçılara dair-
ve yaşadığım kentin yaşadığım kent olduğunu duyumsamadığım için
bana oldukça kızan şair arkadaşlarıma kabadayılık taslayarak
ve kolay harcayarak öfkeyle biriktirdiğim her şeyi
yol üstünde sızmış sarhoşların üzerinden sevinçle atlayıp
denizlere koşardım yazılardan korumak için gözlerimi
üzerimi böyle kanser bastığı günler
kaskatı kesilirdim acıdan mı sevinçten mi tam ayrımsayamadan
hikayeler yazardım,
hikayeler; savrulmuş hayatların vesikalık fotoğraflarına dair

beğenmeyenler olacaktır ama ben çocuk düşlerimi sattım büyümemin karşılığında

şehrin tükürdüğü, kentin koynuna aldığı çocukların anlaşılmaz lehçelerinden
bir aksan yaptım kendime
bir aksan... yerli! ..bir aksan kusursuzca asi!
konuşmasam o saat yok olacak, bir doksan boyunda, çekik gözlü bir aksan
ve onunla sevdim seni, onunla yazdım sana kimi mahcup şiirlerimi

kimseler bilsin istemedim senle ben arasında gerili, gerilim hatlarında
rüzgarın her dokunuşuyla vınlayan o arkaik şarkıyı kimseler duysun istemedim
sustum yıllarca, koyuldum ve usanıncaya dek kendimden
yoruluncaya dek saklandım yağmacı ilgilerinizden
kentin bütün meydanlarında

bir çentik daha dünyaya upuzun kurt bakışlarımla
hava soğuk, bütün kaldırımlardan yalnız insanların kokusu yayılıyor
kimi yaraları kaşımak için dört tırnağını uzatan adamlar geçiyor yanımdan
sabaha ucuz parfüm kokularını yayan falcı kadınlar
öpüşmenin ilk tadını sokağa yayan çocuklar geçiyor sonra
derken işçiler gözleri kızarmış bir şairle çarpışarak
ve sanki bunu bir işaret sayarak güzel günlere dair
birkaç dizeyle sersemliyorum iyice
hainlerin bile ağlamak için bir omuz bulabildikleri
bir dünya özlemi
yakıyor içimi
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. İki Kişi İçin Suç Müziği adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.1 10
(37 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 
 << Önceki ŞiirMehmet İşten ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İki Kişi İçin Suç Müziği Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Orhan Balkarlı: Gönlün oldu mu çoban misali benim güzel ağbim tekeden teleme çalarsın Gönlün olmazsa Nilgün’ün cinsini cibilliyetini bile malzeme yapar kara çalarsın Aşk olsun sana ağbi.’’Şiiri beğenmedim sevmedim sevemedim de’’ de işin içinden çık vallahi sana kimseler bir şey demez sana.

0 person liked.
0 person did not like.
sinyali: Hayatın her noktasında olmak isteyen müthiş bir merak, merakın ve ideal duygularının arasına sıkışmış bir hırçınlık, daha güzeli, daha mükemmeli kendi içinde tartışmayı huy edinmiş bir içtenlik... hasılı vel kelam şiirin arkasında arkadaş olmaktan hoşlanacağım bir siluet mevcut...yazdıklarının şiir olup olmadığına aldırmayacak kadar şiirle dopdolu nefesler alıp veren bir siluet... beden kokmayan, bedenden arınmış düşünceye ve duyguya dönüşmüş yani siluet haline dönüşmüş bir ince ruh.. mırıldanan bir şiir....güzel şiir...

1 person liked.
0 person did not like.
hemkelhemfodul: Uzun satırlarla şiir oluşturmak her babayiğidin harcı değil. (Deneyin, görün.) Dizeleri düzyazı yeknesaklığından kurtulmuş, aceleci okumalara izin vermeyen bu metin -evet, yüzde yüz şiir- sağlamcı bir çabanın ürünü. Şairi, belli ki dilbazlık derdinde. Yine belli ki, dilbazlık tuzaklarında korkusuz... Şiirde en sağlam direkler ise bazılarının dört elle sarıldığı o -dumandan- imgelere uzak duruş. Tarzım mı? Değil... Ama, kendine inancın mütevazı şiiriydi okuduğum, bana düğmelerimi iliklemek düşer.

0 person liked.
0 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: 'şehrin tükürdüğü, kentin koynuna aldığı çocukların lehçelerinden bir aksan yaptım kendime bir aksan...yerli! bir aksan kusursuzca asi!' okudukça şiiri daha çok sevdim tebrikler şair.

0 person liked.
0 person did not like.
Orhan Balkarlı: Nesire çalan şiir dili bu. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var derler. Dünkü şairle bu günkü şairin yoğurt yiyişleri birbirlerine çok benziyor.Güzel şiir Allah için. Şiir öte tarafı da bu tarafı da kuşatan ne kadar uçsuz bucaksız bir iklim. Şişede balık olanı mı ararsın, arafta asılı kalanı mı, gidip o taraftan bu tarafı seyredeni mi, şapkadan tavşan çıkaranı mı her bir şey var. Bakın mesela Nilay Özer de niyet tavşanı olmak istemiş Çırak isimli şiirinde; Beni dişi tavşan kalıbına dök usta Suskunum söyleyecek tek sözüm kalmadı Davalar, uluslar, haksızlıklar bir yana Kendini zor taşır bu uyurgezer akıntı Usta senin ak ellerin renklerle dosttur Ser önüme mavileri niyet çekeyim Gökyüzü dediğin bazen ölü bir kuştur Yeter ki yolumda olduğumu bileyim Beyazdı uykular birden kana bulandı Usta kan sıçradı şiir cibinliğine Ay ışığından gebe kaldı köy kızları Kim babalık edecek böyle sefil bilince Beni anmaz usta kör noktası hayatın Sevdanın nefretle seyreltilmiş adıyım Öncesine rastladım o tirşe tufanın Tüm soykırımların sonrasına rastladım Beni dişi tavşan kalıbına dök usta Çok üretsin çabuk olgunlaşsın çırağın... İnsanın muhayyilesi kendisinden ve yapabileceklerinden çok daha büyüktür inanın. Allah çok şükür ki bizlere hayal etme yetisini vermiş. Gördüklerimizi ve bildiklerimizle yetinseydik(Gördüklerimiz Bildiklerimiz değildir……Kemal İspir tini) bu hayat maazallah çok sıkıcı ve berbat bir şey olurdu öyle değil mi? Mesela siz Nilgün’ü kırk beş senede ancak bir kez gördünüz. Bu süre zarfında hiç hayal kurmadan mı yaşadınız? Ya da kendinizi bu yaştan sonra dünyanın en büyük şiir eleştirmeni olarak görüyorsunuz. Bunun ne sakıncası var, her şey bir hayalle başlar öyle değil mi? Ben elli yıl sonra okunup yüzyıl sonra anlaşılırım diyorsunuz. Kim bilir bakarsınız gelecek nesiller üç bin yıldır sınır konulamayan şiire sınır koyarlar sizin yaklaşımınızı benimseyip dağı suyu rüzgârı olmayan şiirler çer çöptür derler. Sizi hayırla yâd ederler. Demem o ki hayalin sınırı yoktur hocam. Sizin hayallerle kıyaslandığında öyle kötü bir hayal de değil hocam şairinkisi canım hocam. Şimdi dehlip neydi hocam? Desem (Bizim Antep de Fıstık ve bulgur işleyen tesislere dehlip denir.)Kafanda gezen bin tane dehlip değirmen hikâyesi vardır Allah bilir. Değirmen ile dehlip farklı şeydir onu belirteyim.Değirmenler öğüten dehlipler kabuk soyan tesislerdir. Kantarın topuzunu diyorum hocam , kaçırmayalım diyorum hocam. Maazallah öte tarafın şaşmaz terazisi varır varmaz devreye giriyormuş. Hemen yatırıyorlarmış falakaya hocaaaam. Selam ve hürmetler şiir gönüllüsü güzel insanlar.

0 person liked.
0 person did not like.
kuşçu03: İnşaallah yarın suçsuz ve çocukluğu kirlenmemiş tertemez şiirle güne başlarız

0 person liked.
0 person did not like.
HaZ: Zamanın sopası yok ki Hırsızın korkusu olsun Çaldığına da değse bari Cebinde kalıp bir şeye yarasa Gecenin cebinden gündüzü çalan Bildiğim bir kuş var ki! Oda yarasa.

0 person liked.
0 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: Şair arzuhalci değil ki, hekesin arzusuna göre mahkeme kapılarında duvar diplerinde dilekçe yazsın. Şair şiirini yazar; okur, ister okur, istemezse okumaz. Okura yorum hakkı verilmişse, göğsünü gere gere bildiğinin alimi olarak şiiri yerden yere vurabilir. Beğenmedim der vasat bile değil deme hakkına sahiptir. Teknik hataları var denebilir imgeye boğulmuş; çok uzun denebilir ve bunları demek için okuyucu kendini yetkin görebilir. Kendi bilgi birkimine göre beğenmediğini düzgün kelimeler seçmeye özen göstererek şiiri güzel bulmadığını anlatabilir. Madem yorum sonunda saygılar diye bir ibare var; yorumun içinde de, şaire ve diğer yorumculara da saygı duyulduğu hissttirilmeli. Belki şiir çok güzeldir de lakin tarzı bazılarının zevkine uymayabilir. Okur şairin tarzını yadırgayabilir, lakin bir yere kadar çizmeyi aşmamak lazım gelir. İleri geri konuşanlara bu yetkiyi kim veriyorsa, bunda farklı bir durum var demektir ki; bu da şair naifliğine, adamlığına uymayan bir şeylerin döndüğü anlaşılır. Şiire yapılan yorumun bitiminde saygılar diye bir ibare varsa;ki var bu, yorumun içinde de muhatabına hissttirilmeli...

0 person liked.
0 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: Bırakın şiir güzel mi çirkin mi; şair ne yapar ne yer ne içer,bırakın luzumsuz işler müdürlüğünü. Bir zahmet yazdıklarımızı okumaya da vakit ayırsak, yazdıklarımızı okusak bari... Bilerek veya bilmeyerek şaire yapılan saygısızlık, zaten o yorumcunun ciğerini apaçık ortaya döküyor. Kelimeleri deforme etmek yetmiyor gibi bir de şaire olmadık sözlerle hitabediyoruz. Şaire saygı duymuyorsak bari kendimize saygı duyup şairin ismini doğru yazalım. Her şeyi sulandıran lakaytlığımız, gayriciddi tutarsız davranışlarımızla burakın da bari edebiyatı sulandırmayalım cümlelerimizin sonunda saygılar demek havada kalıyor.

0 person liked.
0 person did not like.
Meral Ak 1: Hepimiz çocukluk düşlerimizi satarak karşılığında büyümeyi satın aldık...Büyüdük başımız göğe erdi...Biz büyüdük ve kirlendi dünya diyen kaç nesil gelip geçti acaba...şiir güzel... kutladım şairi!

0 person liked.
0 person did not like.
Orhan Balkarlı: Anadolu’nun hemen her şehrinde olduğu gibi bizim ilçemizde de bir Ulu Cami var. Şehrin ilk ve en eski camisi. Dedem rahmetli uzun yıllar imamlık yaptı bu camide. Benim çocukluğumda bu caminin bir tuvalet bekçisi vardı. Kör Şıho derdi cemaat, bir gözü görmez ötekisi de çok iyi seçemez bir âdem. Halen yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. Yaşıyorsa Allah selamet versin. İşte o kör Şıho yedi çocuğunun üçünü üniversite okutup devlet memuru etti, affedersiniz cemaatin ..okundan püsüründen kazandığı paralarla.Amcamların inşaatında çalışan işçiler sıkışınca tuvalet ararlar başka gidecek yer yok, koş Ulu Cami’nin tuvaletine. Efendim işçiler gariban ceplerinde tuvalet parası yok her gün bir yalan uydururlar Kör Şıhoya. Bir gün Gıllo Seydi derler bir adam o da şimdilerde belediyeden çöpçülükten emekli garibanın teki. Tuvaletten çıkarken Kör Şıho elini uzatınca tuvalet parası diye, söyleyecek bir bahane bulamamış,’’Bu gün de baban heyrine olsun Şıho Emmi’’ demiş. Yani pes Kemal Ağbi söyleyecek bahaneleri tükettin her gün kasedi başa sarıp sarıp aynı şeyleri söylemeye başladın. Yakında bu günde babanız hayrına beğenmiyorum bu şiiri dersen şaşırmayacak hale geldi yorumcular.

0 person liked.
0 person did not like.
deyzaoglu: her güzel şiir/eser çağlarının, devirlerinin insani bir soluğudur… elimizden avucumuzdan sabun köpüğü gibi yitip gitmeden, gelecek genç kuşaklara güzel ve anlamlı bir iz/yapı bırakmak adına çaba gösteren herkes, övgüye değerdir.… şairine selam olsun...

0 person liked.
0 person did not like.
HaZ: Bir gün;Aslan, tilki ve kurt ,ormanda avlanırlarken ,bir birleriyle karşılaşmışlar,Aslan bunları yanına çağırıp bir teklifte bulunmuş,bu gün hepimiz avladığımız avları bir araya getirip demokratik bir şekilde paylaşalım ne dersiniz diye bir teklifte bulunmuş.Kurt ve tilki kardeş bu teklifi kabul ederek avlanmaya çıkmışlar,her kez avladığı hayvanı getirip aslanın önüne atmışlar,Aslan bir öküz getirip ortaya atmış,kurt da bir keçi getirmiş,tilki ise bir tavşan.Aslan kurda dönerek hadi bunları paylaştır demiş.Kurt ;efendim demiş siz ormanlar kralısınız yani en büyüksünüz bu sebeple Öküz sizin hakkınızdır,bende keçiyi alırım ,tilki kardeşe de tavşanı verdik mi,eşit bir pay yapmış oluruz deyince,Aslan bir pençe darbesiyle kurdu paralayı vermiş.Dönmüş tilkiye, hadi birde sen pay et demiş,tilki düşünmüş taşınmış sonra şöyle demiş.Efendim tavşanı sabah kahvaltısında yersiniz, keçiyi öğlen yemeğinde, öküzüde akşam acıktığına yersiniz deyince,Aslan tilkiye dönerek nerden öğrendin böyle adil pay etmesini deyince, yerde ölüsü yatan kurdu göstererek ,kurt kardeşten öğrendim efendim demiş. Öküzün ,kurdun,ayının, tilkinin Yılanın çiyanın ,ne günahı var ki Hayvan olmaktan öte! Ama biz; değersiz malmış gibi Yapıştırıp yaftalıyoruz etikete.

0 person liked.
0 person did not like.
Kılıç Ali 2: Admın yorumların altına beğendim beğenmedim durum bildirimi eklemeliler. Bazı yorumları beğendim, bazılarını beğenmedim. Nereye yorum yaptılar bilmiyorum ama beğendiklerim güzeldi.

0 person liked.
0 person did not like.
Şevki İşporta: günaydınlar olsun efendim bu karda kışta babı aliye gidip gelmek zor oluyordur neyseki yollarınız açılmış haberleri takip ediyorum aman efendiciğim yinede yollarda dikkat ediniz bilhassa üstgeçitlerdeki merduvanlardan inip çıkarken babı ali benim zamanımda hayli eğlenceli ve dost insan ilişkilerinin yaşandığı harikulade bir yerdi yakupla çok oturur dertleşirdik nur içinde yatsın mecmuada işe başladığımda yirmiüç yaşında fidan gibi bir delikanlıydım bir yandan ünüversite tahsilimi yaparken diğer taraftanda sabahlara kadar çalıştığım çok olmuştur o zamanlar meraklıyım çok deyim yerindeysede zımba gibiydim desem yeridir hani nurani beyciğime olan sevgimde işte buradan hasıl oluyor efendiciğim şiirler karalıyorum fekat bir türlü yakupçuğum beyenmiyor bendenizde buruşturup çöpe atıyordum sonradan anladımki şiir yazmak yürek işi baytar beyciğim çok doğru söylemekte kendisini kurtluyorum efendim sonra bıraktım tabiiki getir götür işleri yaptım uzun süre ha unutmadan sanırsam olacaktı neyseki ben zannedersem kullanırım genelde nurani beyciğimde yapıyor bazen fekat ben onun tarzı dolayısıyla yaptığı kanaatindeyim ne diyordum? bugünkü şiiri ben beğendim yazanıda okuyanıda yorumlayacak olanıda şimdiden kutlarım nurani beyciğimin yokluğu çekilir gibi değil başına bişeymi geldi diye endişe içindeyim tez zamanda gelirde kutu mutu bırakmaz listeleri reytingleri altüst ediverir umarım kanra beyciğimle akran sayılırız kendisine bir fıkra ile bugünkü yazıma son veriyorum yaşlı bir adam düğün salonunda yanındaki gence hadi sıra sende artık yakışır diye fısıldamış kulağına genç buna çok bozulmuş fekat tepki vermemiş aradan bir ay kadar sonra bir cenaze namazında tesadüf yan yana gelmişler savaş baltasını çıkarmış dilinden genç kardeşimiz tam tekbir alınırken beyciğimin kulağına eğilerek hadi sıra sende artık yakışır diye fısıldamış adamcağızın halini gözününe getirebiliyormusunuz bendeniz çok güldüm sizde gülmüşsünüzdür ümit ederim babı ali çalışanlarına sonsuz sevgilerimi yolluyorum güzel bir gün dileğiyle esen kalınız

0 person liked.
0 person did not like.
ulviziya: Sanarsın ki ; nâmertlere ,kalacak dünyâ... Devleti suçlarsın , çok âdilsin sen güyâ... Kokuşmuş tüneğin kızılcıklara kalsın ; Kendin çal kendin oyna ,nafile kur hülyâ...

0 person liked.
0 person did not like.
uzağım: şiirin içinden dünya geçiyor...alacalı giyinmiş elbisesini...etek uçları çocuk resmi!..

0 person liked.
0 person did not like.
Mehmet Binboğa: Nefis duyarlıklar...Hüzün yaramaz bir çocuk gibi başına bela olmuş şairin.'Mensur şiir böyle yazılır,adamım.'der gibiydi.Ne aksadı, ne yoruldu yüreğindeki kuşlar,biteviye kanat çaldı maviliklere. Ne güzel şiirler yazıyorlar yahu; tekrar tekrar oku, hâlâ tadı damağınızda kalıyor. Kutlanası şair, yolun açık olsun ve hep böyle açılmamış zarf gizemli imgeler getir bize.

0 person liked.
0 person did not like.
Siddh Artha: 'anlamak diye bir şey yok çocuğum..hissetmek var..hisseder gibi olmak var..o yüzden anlayamayanlara değil çocuğum,hissedemeyenlere sitemkar bakışlarım..' nerde bir suç görsem iştirak edesim gelir...ve 'gelircesine' gitmek gerekir o an..

0 person liked.
0 person did not like.
Hanım Gemiciüzel: yüregin kalemin ilhamın daim olsun tam puan antolojimde selam ile

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 22 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Adem Erdoğan
Dila Ece Yıldırım
Hasan Özünal
Ayhan Duruk
Ozan Nuri Ceyhan
Mahmut Nazik
Mihail Atik
Hediye Şahin
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Tabut (Necip Fazıl Kısakürek)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Üye Şairlerden Günün Şiiri
Akşamın Gölgesi İnerken Suya (Tarık Çıtak)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İki Kişi İçin Suç Müziği Şiiri - Mehmet İşten

Antoloji.com
28.2.2017 12:51:15  #4.33#
[1668162]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

# ##