Antoloji.com

Vaveyla Şiiri - Namık Kemal

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Previous Month Temmuz 2011 Next Month
P Pt S Ç P C Ct
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Günün Şiiri

Herhangi bir güne ait günün şiirini görmek için takvimde ilgili yerlere tıklayın.
 
 
Şair Namık Kemal Namık Kemal Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirNamık Kemal ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Vaveyla

Nefta 1

Feminin rengi aksedip tenine
Yeni açmış güle misal olmuş
İn'itafiyle bak! ne al olmuş!
Serv-i simin safalı gerdenine
Bu letafetle ol nihal-i revan
Giriyor göz yumunca rü'yama
Benziyor aynı, kendi hülyama
Bu tasavvur dokundu sevdama
Ah böyle gezer mi hiç canan?
Gül değil arkasında kanlı kefen
Sen misin sen misin ey garib vatan!


Nefta 2

Bu güzellikte hiç bu çağında
Yakışır mıydı boynuna o kefen?
Cisminin her mesamı yare iken
Tuttun evladını kucağında
Sen gider isen bizi kalır sanma
Şühedan oldu mevt ile handan
Sağ kalanlar durur mu hiç giryan?
Tende yaştan ziyadedir al kan
Söyleyen söylesin sen aldanma!
Sen gidersen bütün helak oluruz
Koynuna can atar da hak oluruz


Nefta 3

Git vatan! Kabe'de siyaha bürün
Bir kolun Ravza-i Nebi'ye uzat
Birini Kerbela'da Meşhed'e at
Kainatta o hey'etinle görün!
Bu temaşaya Hak da aşık olur
Göze bir alem eyliyor izhar
Ki cihanda büyük letafeti var
O letafet olunsa ger inkar
Mezhebimce demek muvafık olur
Aç vatan göğsünü İlah'ına aç!
Şühedanı çıkar da ortaya saç!


Nefta 4

De ki Yâ Râb bu Hüseyn'indir
Şu mubârek Habîb-i zî-şânın
Şu kefensiz yatan şehîdânın
Kimi Bedr-in kimi Hüneyn'indir
Tazelensin mi kanlı yâreleri?
Mey dökülsün mü kabr-i eshâba?
Yakışır mı sanem bu mihrâba?
Haç mı konsun bedel şu mîzâba?
Dininin kalmasın mı bir eseri?
Adem evlâdı bir takım cânî
Senden alsın mı sâr-ı şeytânî?
VAVEYLA:çığlık
FEM: ağız
İN'İTAF: yönelme,(bu şiirde: yansıma)
SEVR-İ SİMİN: gümüşten selvi
NİAL-İ REVAN: yürüyen fidan
MESAM: ter delikleri,gözenek
ŞÜHEDA: şehitler
HAK OLMAK: toprak olmak,ölmek
MEVT: ölüm
HANDAN: sevinçli,şen
GİRYAN: ağlayan
RAVZA-İ NEBİ: Peygamberin mezarı
MEŞHED: bir şehidin öldüğü yer (bu şiirde: Hazreti Hüseyin'in öldüğü yer)
HEYET: olduğu gibi
GER: eğer
HABİB-İ ZİŞAN: ünlü büyük sevgili,Hazreti Muhammet
ŞEHİDAN: şehitler
BEDR,HÜNEYN: Peygamberimizin müşriklere karşı iki savaşı
ESHAB: Peygamberimizi görenler,O'nun zamanında yaşayanlar
SANEM: put
MİZAB: oluk,su yolu
SAR-İ ŞEYTANİ: şeytanın öcü
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.5 10
(64 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 
 << Önceki ŞiirNamık Kemal ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Vaveyla Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
mete tek: Mekanın cennet olsun vatan şairi büyük üstad

14 person liked.
2 person did not like.
Perihan Pehlivan: saygı ile anıyorum toprağı bol olsun

13 person liked.
5 person did not like.
Mustafa Şahin 15: Vatanı,milleti için çalışanlara, 'o uğurda' her türlü çileyive hatta ölümü göze alanlara ne mutlu.Saygı ve sevgiyle anıyorum seni Hürriyet ve Vatan Şairimiz. Seçici Kurul'a da saygı ve sevgilerimle. Güzel günler size ve tüm okurlarımıza gelsin ve süre gitsin...Dostlukla.(mş)

11 person liked.
6 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Taktir ettiğim kıymetli bir Şairimizdir. Yeniden okumak ve anımsamak yetti. Taa o günden bu güne çığlıkları duyulması çok çok manidar.Saygılarımla rahmet diliyorum.

10 person liked.
6 person did not like.
Huriye Gezgin: Okurken bazı sözcüklerin anlamı bilinmese bile şiirin ahengi yetiyor. Feminin rengi aksedip tenine Yeni açmış güle misal olmuş İn'itafiyle bak! ne al olmuş! Serv-i simin safalı gerdenine Şiir hakkndaki açıklamalar için antolojiye teşekkür ederim. Güzel şiirdi.

21 person liked.
8 person did not like.
Rüstem Ahmet Gözübüyük: tebrikler şair...

18 person liked.
10 person did not like.
Nadir Şener Hatunoğlu: Saygı ile.. Öğrencilerime hep söylemişimdir: 'Sormaktan korkmayın; çünkü bilgimiz böyle çoğalır.' Kendim de bu kurala uydum. Anımsamakta zorlandığım iki dizenin, Namık Kemal'e ait olup olmadığını siz şair dostlarımdan öğrenmek için açık başvuruda bulundum. Sağ olsun; değerli şair dostumuz Hasan Buldu, zahmet edip beni bilgilendirdi. Bu iki dizeyi herkes biliyor: ' Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini; ' Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini? *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

16 person liked.
9 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Bu işin artık şakası yok. Bugün birlik olmanın zamanı geldi de geçiyor.Benimle aynı düşüncede olan tüm arkadaşlara vakit geçmeden, Bu iletimi tüm arkadaşlarına iletmelerini ve ülkemize sahip çıkmalarını önemle istirham ederim. Nasıl ki hainler cesur olabiliyor, bizler de cesur olabilmliyiz. Aksi takdirde ülkemiz ayaklarımızın altından kayıp, gidecek. Biraz cesur olalım. Sevgiler saygılar.

13 person liked.
8 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: SayınHatunoğlu, ''Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, 'Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?!' Bu dizeler tamamen tahmin ettiğniz gibi Namık Kemal'e aittir. Keşke bugünün Şiiri Bu olsaydı, Daha anlamlı olurdu. ''Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, 'yoktur kurtaracak bir bahtı kara maderini?!' Yarab ne günlere kaldık. Vatan elden gidiyor,kimsenin kılı kıpırdamıyor.Bugün özerklik ilan edenler,yarın bağımsızlık ilan edecekler. Bizletr aptal değiliz. Artık bu isyana karşı ne gerekiyorsa, hükümet sorumlularımız gereğeni yapmalılar. Benim vergilerimle vekil olan, namertlere hesap sorma zamanı geldi ve geçiyor. Daha fazla zaman kaybetmeden bu şerefsizleri Yüce Divana sevk edilmelieri gerekiyor . Bir ülkeyi bölmek, bölünmesine sebep olmak, Teröristleri kışkırtmak suçundan bu hayasızları idamla yargılamak gerekmez mi? Taşları bağladılar, köpekleri serbest bıraktılar. Sakallılar ve türbanlılar gelin ülkemize sahip çıkalım vebirlik olalım. ülkemiz elden gidiyor.

4 person liked.
10 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Murabba Sıdk ile terledim her emeli her hevesi Kıralım hail ise azmimize ten kafesi İnledikçe eleminden vatanın her nefesi Gelin imdada diyor bak budur Allah sesi Bize gayret yakışır merhamet Allahın'dır Hükm-i ati ne fakirin ne şahinşahındır Dinle feryadını kim terceme -i ahındır İnledikçe ne diyor bak vatanın her nefesi Mavh eder kendini bülbül bile hürriyet içün Çekilirmi bu bela alem-i pür mihnet içün Din içün devlet içün can çekişen millet içün Azme hail mi olurmuş bu çürük ten kafesi Memleket bitti yine bitmedi hala sen ben Bize bu hal ile bizden büyük olmaz düşman Dest-i adadayız Allah içün ey ehl-i vatan Yetişir terk edelim gayri heva vü hevesi Namık Kemal Ben daha çok bu şiirini beğendim Nur içinde yat şair... Şehitlerimize de Allahtan rahmet diliyorum

5 person liked.
9 person did not like.
Nadir Şener Hatunoğlu: Saygı ile.. Aşağıdaki iki dizeyi, büyük yurtsever şairimiz Namık Kemal'e ait sanıyorum. Profesyonel şair dostlarımızdan aslını öğrenebilir miyim? BAHTI KARA ANA 'Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, 'Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?! Bu vesileyle, antoloji.com/da kayıtlı 'Atatürk Marşı' başlıklı şiirimin girişiyle Namık Kemal'in yüce ruhuna eşlik etmek istiyorum: 'Yedi başlı azgın dev, çöktü üstüne Türk'ün, 'Tutuştu alev alev yüreği Atatürk'ün. 'İstanbul'dan Samsun'a çıktı yola seherden, 'Yükseldi güneş gibi, göğün bittiği yerden. .................. ................. *Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı*

4 person liked.
4 person did not like.
kuşçu03: Vatan sevgisi iman'dandır Hadis-i şerif'i okuduktan sonra bu yüzyılın fitnesi terör belasını şitdetle naletliyorum bu vatan için canlarını veren şehit vatan evlatlarını Allah huzuruna almıştır huzur içinde yatsınlar mekanları cennet olsun Atandan hediyedir bu Vatan Bu Vatanda destan yazdı Atan Atana layık olmazsan utan İyi tanı Atanı çünkü senin için aktı kanı Ben sana hayranım şanlı Şehidim Sende gafil olma Atanı tanı yiğidim Olacak insan da iman belirtisi Vatan sevgisi Bunlar olmazsa kaybolsun silsilesi Bir işe yaramaz boş bedeni Koysalar toprağa çürümez bedeni Giydiği elbisedir Şehidin kefeni İman Vatan uğruna feda etti kendini İlelebet anacağız şehidim seni Aksa Anamın mübarek gözyaşı Kopsa şehidimin kutsal başı Atan düşürmedi Bayrağı Al yiğidim biraz da sen taşı Aldanma soyu bozuk olanın soyuna Atan yürüdü tuna boyuna Kanma katiyen çirkin oyuna ALLAH bunlara uyanları uyandırsın

4 person liked.
4 person did not like.
kanra545: Şehitlerimizin kabirleri cennet bahçelerinden bir bahçedir. Canilerinki de cehennem çukurlarından bir çukur. Cümlemize Allah (cc) güzel sabırlar ihsan etsin. Şuy mübarek günler hürmetine. Bizlere de Allah (cc) sağlık sıhhatle islamı yaşamak nasip etsin.vesselam.

4 person liked.
5 person did not like.
düşlerce: saygıyla anıyoruz namık cem

2 person liked.
5 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Vatanperver Namık Kemal'e ve şehit olan onüç askerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize de şifalar dilerim. Hainlere destek olan namertlere de lanet olsun.

2 person liked.
5 person did not like.
Merve Demircan 1: Büyük düşmanımız; Şeytan-ı aleyhillanenin insan suretindeki şakirtleri ve mimsiz medeniyetin banileri ve insanlık tarihinin en büyük canileri olan avrupalılar Hilal'i boğmak ve İslamı yeryüzünden silmek, bizleri de batıl dinlerinin sembolü olan haç'a diz çöktürmek için tarih boyunca sergiledikleri hasımane tutumlarını hiç değiştirmeden devam ettirmektedirler ve kıyamet-i kübraya kadar da devam ettireceklerdir! Kah aleni, kah dolayısyıla bu kanlı kinli düşmanlıklarını mutlaka tatbikat safhasına koymaya çalışmışlardır! En son oyunları; Bu vatanın asil ve müslim evlatlarını Apoculuk ismi altında terörizm sahneleyen yerli hainlerle vurdurmak ve kırdırmaktır! Önce derin devlet ajanlarına bir sürü paravan örgüt kurdurttular sonra da onları perde arkasından destekleyerek milletin başına bela ettiler! Gaye; Tarih boyunca (bin yılı aşkındır) süren Hilal, Salip savaşında her ne olursa olsun Haçı Hilale galip getirmek! Yüce Kur'an da;' HABİBİM SEN O YAHUDİ VE HIRISTİYANLARIN DİNLERİNE GİRMEDİKÇE SENDEN ASLA RAZI OLMAZLAR!' Demiyor mu? Diyor! İşte mevzuun özetle gerçek meali budur! Yerli piyonların son zamanlarda hız verdikleri ve dün sergiledikleri menfi tavırların terörist saldırıların nedeni sadece budur! Türkiye'nin düze çıkmaktaka olduğunu gören dış ve iç mihraklar öfkeden çıldırıp böyle çılgıncasına caniliklere imza atmaktadırlar! Ama beyhude gayret! 'EL AKİBETİ LİL MUTTEKİN!' -AKİBET ALLAH'TAN KORKANLARINDIR!- fermanı ilahiyesinin muktezasınca, 'HAK NURUNU TAMAMLAYACAKTIR VELEV KAFİRLER HOŞLANMASLAR DA!' Merhum şairimize ve mübarek şehitlerimize haktan gani gani rahmetler diler, Vatanın, Dinin ve Milletin selameti için herkesi muteyakkız olmaya ve dua etmeye davet ederim!

2 person liked.
6 person did not like.
Mehmet Binboğa: Şehitlerin Vedası Nereden geliyor bu ilahi ses Çağırıyor ruhumuzu oraya Bir hayın pusuda kalıp tek nefes Ah tertibim tuz basıyor yaraya Nereden geliyor bu ilahi ses 'Gelin aslanlarım' diyor bir bilge Ak sakalı nurdan ışık saçıyor Beyaz pelerini güneşte gölge Yürüdükçe tekmil çiçek açıyor 'Gelin aslanlarım' diyor bir bilge Alnımızda kızıl güller kanıyor Suluyor bayrağın solmuş alını Anacığım tam da şuram yanıyor Beğenmedim Maraşlının halını Alnımızda kızıl güller kanıyor Gecede ihanet kazanı kaynar Sarı bir tesbihtir avcumda kurşun Önce gözlerimde şimşekler yanar Sonra fısıltısı bir siyah kuşun Gecede ihanet kazanı kaynar Bizi çağırıyor kâinat gülü İki gözü iki çeşme ağlıyor Aralayıp büyülü nurdan tülü O müşfik bakışı yürek dağlıyor Bizi çağırıyor kâinat gülü Gardaş sana emanettir vatanım Öldük de vermedik bir karış toprak Sanma kara yerde kalıp yatanım Tarihe bıraktım altın bir yaprak Gardaş sana emanettir vatanım Elveda mavi gök ey laci deniz Şehitler yurdusun ey Anadolu Mustafa Kemal'in bıraktığı iz Kılavuzun olsun uyan Türk oğlu Elveda mavi gök ey laci deniz 14 Haziran 2011 Eskişehir 13 Aslanı şehit verdik Mehmet Binboğa

1 person liked.
4 person did not like.
Refika Doğan: Hem vatansever hem hürriyetçi, hem yeniliğe açık özgürlükçü hem İnançlı ve hem de bütün bu değerlerle özdeşleşen ( aidiyetlik duygularıyla bütünleşen) KİŞİLİĞİNİ HİÇ BİR ŞEY VE KİŞİ KARŞISINDA EĞİP BÜKMEDEN DİK tutarak idealleri uğruna bedel ödeyen, bunlardan ödün vermeyen ( Ama, nedense günümüz insanının doğru dürüst anlayamadığına inandığım) iyi bir DAVA adamı... Şiir, o dönemde vatanın içinde bulunduğu koşulların ve bu koşulların bir vatanseverin ruhunda yarattığı derin kederin, ürkünün, isyanın çığlığı... Şair içsel duygularını çok içten ve zengin bir anlatımla sözcüklere dökmüş; siyasetler üstü ortak bir payda, vazgeçilmezimiz olan 'ULUSAL BİLİNÇ / SORUMLULUK' anlamındaki duyarlılığını olaganüstü bir duygu derinliğiyle mısralara aktarmış . Şiir diline gelince... Hali hazırda arı duru zengin bir dile,Türkçe alfabeye sahip olduğunun hâlâ ayırdında olamayan günümüz insanının onca yabancı sözcük ve isimlerle hemhal olmuş özentili laçka diline / diline sahip çıkamayışına bakarsak; şairin o dönemde içinde yetiştiği kültürün (Arap ve Fars) dilini o kadar da yadırgamamak gerek! Büyük dava adamı merhum şair Namık Kemal' i saygıyla, rahmetle anıyor, ruhu şâd olsun diyorum. Güne düşüren değerli antoloji yönetimine teşekkürlerimle...

2 person liked.
5 person did not like.
Mehmet Binboğa: Kınalı Kuzular kokusu gül boyu sümbül taze bahar idin kuzum alnında kanlı bir kahkül ela gözde kirpik uzun ninnilerle avuttuğum türkülerle büyüttüğüm şehzadeyle bir tuttuğum böyle miydi kara yazın gitti kınalı kuzular her dem anası arzular yürekte türlü sızılar ben öleydim iki gözüm dağ dağ olmuş yürekleri kana batmış bilekleri yurdun adsız çiçekleri al bayrakta dizim dizim ağlamakla acı dinmez vurmakla düşman tükenmez kanımız kanla yıkanmaz Barıştır davamız bizim Ağustos 2009 Eskişehir Mehmet Binboğa Allah rahmet eylesin yiğitler,lanet olsun kancık teröristlere...

3 person liked.
4 person did not like.
Nsi/Nadir Sayin: Anlayışlıyım!: Şiirle ilgisi olmayan yanılsamalı bir yazıya olan yanıtım silinmiştir… O yazı silindiği için bunda anlayışlı olduğumu iletiyorum ve daha önce yaptığım yorumu yeniliyorum. - Önce Namık Kemal… O bulunduğu dönemin mert-cesur ve gerçek aydın niteliğinde düşünen çok yönlü bir sanatçı ve yurt sever bir değerimizdi. Sevgiyle..saygıyla anıyoruz…Şiirini seçenlere sağ olsun.. saygılarla....

3 person liked.
4 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 45 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ayşegül Tokat
Şükran Çamoğlu
Necati Gedikoğlu
Tolga Baydar
Kenan Sayın
Metin Atar
Nevin Büyükkaya
Emine Tugay Dursun
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Ben Bu Aşkı Neyleyim (Orhan Erdoğan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Üye Şairlerden Günün Şiiri
Başka Bir Gurbet (Alev Cetin)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Vaveyla Şiiri - Namık Kemal

Antoloji.com
25.2.2017 12:00:16  #4.33#
[1295875]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

# ##