Antoloji.com

Yıldızlar Şiiri - Behçet Necatigil

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Previous Month Ağustos 2005 Next Month
P Pt S Ç P C Ct
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Günün Şiiri

Herhangi bir güne ait günün şiirini görmek için takvimde ilgili yerlere tıklayın.
 
 
Şair Behçet Necatigil Behçet Necatigil Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirBehçet Necatigil ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yıldızlar

Seni karanlıkta yatırıyorlar
Korkuyorsun geceden
Bakıp bakıp pencereden
Yatağına sokuluyorsun.
Ben hep eski yerimdeyim biliyorsun
Hava açık olduğu zamanlar
Beni seyrediyor, seviniyorsun.
Ah ne olurdu ben de
Sana göründüğüm şekilde
Odana gelseydim.
Ateşböcekleri gibi
Küçücük avucunda
Yanıp yanıp sönseydim.
Seneler geçip gider, büyürsün.
Bir gün olur, hepsi biter
Endişeler, o çocuk üzüntün
Hepsi biter.
Aydınlanır senin için geceler, güneş gibi görünürsün.
Biraz sabır, küçük çocuk, biraz sabır!
Ama Allah'ın koyduğu yerde
Yildızlar daima yalnızdır.
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Allah, Çocuk, Güneş, Tanrı

(c) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.9 10
(91 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 
 << Önceki ŞiirBehçet Necatigil ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Yıldızlar Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Doğa Fendi: Şair bir sözcüğe, bir söyleme, bir dizeye birden fazla anlam yükleyerek ilk bakışta basit gibi duran şiirlerin sihirbazıdır. O basit gibi duran şiirleri okumak çok keyif verir, derinine inmek için okuyucudan çaba ister şiir;neredeyse bir Behçet Necatigil mihmandarına gereksinimi vardır okuyucunun. Onun şiirinde anlam tek değildir.

0 person liked.
0 person did not like.
sinyali: İnce ruh...Nazik ve içli Behçet usta..Ruhun şad olsun..

5 person liked.
0 person did not like.
montaygne: Seni karanlıkta yatırıyorlar Korkuyorsun geceden Bakıp bakıp pencereden Yatağına sokuluyorsun. Ben hep eski yerimdeyim biliyorsun başlangıç çok güzel ama şiirin sonuna doğru baş satırlardan çıkıyor muşsun gibi. Ama insanı bir yerlere götürüp yaşanmışlıktan esintiler veren bir şiir. Üstadı rahmetle ve yürekten anıyorum.

5 person liked.
0 person did not like.
Fatih Aydemir 2: şairin ruh tahlili; karamsarlık... güne düşen seçkiye saygı

5 person liked.
1 person did not like.
Mustafa Şahin 15: Umut dolu,sevinç dolu.Karamsarlığa,yalnızlığa yer olmamalı dünyamızda...'Bir şeyler' yapabilmeliyiz insanlık için...Onun için de büyümeliyiz,çocuk kalmamalıyız...Zaten kalamayız da!Saygı ve sevgilerimle.

4 person liked.
0 person did not like.
2004Emeklisi: ustanın harika şiirine diyecek yok. Ama sabrın da bir sınırı yok mu? rte yetti artık!..

3 person liked.
3 person did not like.
sufist_05: çok güzel,üstadı saygıyla anıyorum.eyvallah

3 person liked.
2 person did not like.
Frida Kahlo 2: Behçet Necatigil deyince arı duru akıp giden şiirler aklıma geliyor ve içlerinden bir tanesi her vakit beni çok etkiliyor.. Sevgileri YArınlara Bıraktınız.. Yıldızlar isimli şiirinin günün şiiri olmasına çok mutlu oldum,kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum..

3 person liked.
0 person did not like.
Yasemin Tekintuğra: Şiiri de beğendim. Sayın İbrahim Necati Günayın yorumunu da beğendim:)

1 person liked.
2 person did not like.
Yeşilimsi rüzgar: Bu şiir ile tanıştığımdan bei bir başka bakıyorum yıldızlara onlara ruh katıyorum şairden feyz alarak.. Ellerimde tutuyorum, dokunuyorum, gözlerimle selamlıyorum konuşuyorum hatta..Ne güzel yazmış şair..Behçet Necatigili anlamak hayatı anlamak insanlığa varmak demek birazda..Ne zaman onun şiirini okusam başka biri oluyorum..

4 person liked.
3 person did not like.
İbrahim Necati Günay: Ustanin Fevkaladeninde Fevkinde Kaleme Aldığı bu eseri köşeye değer bulan editörüde candan tebrik ederim. Dün geceden beri en az yirmi sefer okudum. Boşuna yıldız olunmuyor demekki.Yıldızlar yalnız olsalarda. Ustad mekanın cennet olsun. Saygılarımla....

4 person liked.
3 person did not like.
Nurper: Mükemmel. Ne denilebilir ki. İnsanın içini yumuşacık yapıyor, sarıyor. Ellerinize sağlık...

5 person liked.
2 person did not like.
Zertox Zertox: Yurtdışından bir şair ( bir yazar da olabilir.) Behçet Necatigil'i ziyarete gelir. Onun çalışma odasını merak eder, odaya girdiğinde onun kitaplığının zenginliği karşısında dehşete düşer. Gerçekten de şairliğinin yanında iyi bir okurdur Necatigil. Yaptığı roman çevirileri, yazdığı piyesler, Türk Edebiyatı’na kazandırdığı 'Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü' kitabı onun edebiyat sevgisini, kitap okurluğunun en güzel kanıtıdır. Lütfen şair arkadaşlar, şiirimizin hangi değerlerin üzerine yapılandırıldığını bilelim. Bugünkü şiiri, Behçet Necatigil'in şiirinden soyutlayamazsınız. Onun şairliğinin değerini, şiirini anlayamazsanız, kendi şairliğiniz, şiiriniz harçsız kalacaktır emin olun. Değerli Demircan, yeniden aramızda kalmanla beni çok mutlu ettin.

5 person liked.
2 person did not like.
aerol: Sn. ANGEL ZGL!....... Behçet Necatigil ustaya 'Ehh işte...' diyebilmek için epey bir yetkin durumdasınız ve sanırım onlarca şiir kitabı yazmış olmalısınız. Hatta, bu şiir kitaplarınızı Yapı ve Kredi, Doğan, Alkım, Remzi, Bilgi gibi büyük yayınevleri yayımlamış olmalı... Bağışlayınız ANGEL ZGL Hanımefendi, kimse sizi bu konuda birşey yazmaya zorlamıyor. Türk şiirinde bir mihenk taşı, bir kulvar olan olan bu kadar büyük emek sahibi bir şairin bir şiiri için niye bu saygısız üslup. Lütfen, söyleyecek sözünüz yoksa susun. Ya bana daha iyi birşeyler söyleyin ya da susun lütfen. Eh işte burada söylenecek bir yorum olamaz. Hadi size GÜLE GÜLE...

4 person liked.
2 person did not like.
aerol: Sevgili Demircan Kardeşim, Bu kararın beni çok sevindirdi. Teşekkür ederim. Sizler gibi bu ülke için çok gerekli olan aydınlık beyinli, ufuk yürekli, sevgi gönüllü ÖĞRETMENLERE gerek ülkemizin ve gerekse bu sitedeki pekçok insanın gereksinim var. Böyle kolay PES etmek yok. Teslim olmak yok. Kötülüklerle, düzeysizliklerle, niteliksizliklerle, hoşgörüsüzlüklerle, sevgisizliklerle, yıkama ve yağlamacılıklarla, yalakalıklarla, yağdanlıkçılarla birer sevgi eri, birer insanlık sevdalısı olarak savaşacağız. Karanlığı, bilgisizliği, sevgisizliği, hoşgörüsüslüğü yeneceğiz. Ama hep birlikte. Güç birliği içinde. Onun için Sevgili DEMİRCAN kardeşim PES etmek yok bu süreçte. Kalacaksınız ve iyiye, güzele doğru değişimi için savaşacaksınız. Kalmanıza ÇOKKKK sevindim. Teşekkür ederim kırmadığınız için. Esenlik ve sevgiyle kalın...

2 person liked.
0 person did not like.
osman_demircan: Sevgili zertox ve aerol kardeşlerim.Bugün kırıldım bazı arkadaşlara.Yoksa kolay kolay pes eden biri değilim.Sadece herkesin ( ben de dahil) kendini şair sandığı bir yerde yorum yapmanın - hele bir de hakarete uğruyorsam; kimseye hakaret etmediğim halde - kendini şair sandığı bir yerde üstelik eleştiriye tahammül gösteremeyecek kadar şair sandığı antolojide yorum yapmanın bir anlamı olmadığına inandım. İnsanların çoğunu zeki bulmuyorum artık; onlardan bu yüzden anlayış da beklemiyorum. Sevgili zertox ve aerol kardeşim, bir ülkenin kalkınması için önce beyinlerin kalkınması lazım. Sizler bu çabanın içindesiniz.Bir öğretmen olarak öğrencilerime bireysel özgürlüğü, kendine inanmayı vermeye çalıştım. Aydınlık Türkiye için çağrınızı kabul ediyorum. Burdayım çünkü aydınlığınız bana ışık olacak. İyi ki varsınız.

3 person liked.
0 person did not like.
Zertox Zertox: Ağır, ağdalı sözcüklerin ardına gizlenerek, söyleyeceklerini öyküleyerek imalarda bulunmak hiç hoş değil. Bir kere ne dediği anlaşılmaz böyle söylemlerin, insan neresinden tutacağını, neresinden bakacağını bilmez. Bu sebeple de bu türden sözler ya da yorumlar yerini bulmaz, boşlukta asılı kalır. Vaaz vermeyle, şiir bilgisi içeren yorumları doğru konumlandırmak lazımdır. Bu sitede bazı kimlikler açık, bazı kimlikler rumuzla gizlenmiştir. Bu gizlenmenin güzel yanı akademik kariyerlerin, toplumsal başarıların, alınan ödüllerin kişinin önüne geçmiyor olmasıdır. Bu çıplaklık kişisel bir tercih olduğu kadar bir cesareti de göstermez mi sizce? Herkesçe tanınır, bilinir olmanın rahatlığından sıyrılıp egosuzluğu yeğlemek. Her türlü gelebilecek eleştirilerin odağı haline gelmek.( çünkü eleştirilmeyi göze almayan gelişemez)Yine, bu sitede popüler kimliğinden sıyrılmış herkesçe saygı ve sevgi gören kişilerin olmadığını kim söyleyebilir? Belki de bu tür bir kimliktir siz şairleri ve şiirlerinizi değerlendiren? Belki de hayat üniversitesinden geçmiş doğal bilgelerden biridir? Belki de bir üniversitede kürsüsü olan bir hocadır. Ünlü bir yazar ya da şairdir. Bunu bilemezsiniz. Onları ancak şiirlerinize yaptığı yorumlarından bilebilirsiniz. Bilgileriniz ölçüsünde, onların ne tür bir birikimden geçmiş olabileceklerini kestirmeye çalışırsınız. Size yönelmiş eleştirileri sever sevmezsiniz ama lütfen ‘şiir saygısı’ icabı, karşı ifadelerimizi belirtirken, sözcüklerimizi dikkatle seçelim. Bütün bu sözlerim kendini dünyanın merkeziymiş gibi algılayanlaradır. Kısacası bu sitede herkes - son günlerin deyimiyle: aynı gemide. Saygılar. Not değerli Demircan, Aerol'un dediği gibi zenginliksiniz. Bu gemiyi terketmeyiz lütfen.

1 person liked.
3 person did not like.
aerol: Behçet Necatigil Hocam, benim de mensubu olmaktan çok onur duyduğum 100 yıllık eğitim yuvası Kabataş Erkek Lisesi'nin unutulmaz öğretmenlerindendir. Behçet Hoca, Yalnız bir şairdir. Çünkü kendisi Türk şiririnin yıldızlarından biridir. Çok iç dünyasına dönüktür. Behçet Hocanın şiririni, duygularını ve dizelerinin yakalamak için onun yörüngesine, beyin ve gönül yörüngesine girmeyi becerebilmek gerekir. Hiç unutmam 1974 yılının sonyazıydı. Kabataş erkek Lisesi I-H sınsıfında Lise öğrenimime başlıyordum. Edebiyat Öğretmenimiz muhteşem Recep USTA, eski bir saray olan Kabataş Erkek Lisesi'nin I-H sınıfının giriş bölümünden görkemli, sıcak, olağanüstü bir şiiri okuyarak derse giriyordu. Bizim ilk edebiyat dersimizdi. Şiir Behçet Necatigili'in bir şiiriydi... Recep Usta öğretmenimin okuduğu o şiirin dizeleri değil, ama ses tınıları hâlâ yüreğimin özel bir yerinde yaşamaktadır. İşte Behçet Hoca böyle bir şeydir. Yürekte yaşayan ses tınılarıdır, müzik notalarıdır. Günlerdir her fırsatta söylediğim NİTELİKLİ ŞİİR işte budur. Kendidisni anımsamazsınız, sözlerinin anımsamazsınız; ancak, sözcüklerin beyninizde ve yüreğinizde yarattığı ses tınıları sizinle yaşar gider. Behçet necatigil Hocayı burada rahmetle ve saygıyla anarken; sevgili Recep Usta öğretmenime de gönüller dolusu saygılarımı sunuyorum. Sevgili Demircan, siz bir zenginliksiniz. Lütfen buraları terketmeyiniz... Sizin gibi nitelikli ve içten kardeşlerimiz ciddi olarak bu forumu varsıllaştırıyor. Sizin bu protest ayrılığınız beni ciddi anlamda üzer. Kalın ve nitelikli şiir adına birlikte emek ve sevgi yaratalım ve yol alalım. Ben burada kalamnızı rica ediyorum Sevgili DEMİRCAN Kardeşim.

2 person liked.
2 person did not like.
GÜL AĞACI DEĞİLEM...: Şiir mi? Fakat nerede?.. deme alışkanlığını kanıksamış dostların şiirlerine baktığımızda bazı usta şairlerin etkilerinden kurtulamadığını; onların gölgesinde şiir yazmaktan hoşlandığını görüyoruz. Maalesef izinden yürüdükleri üstada gösterilen saygıyı bir diğer üstat hak etmiyor onların gözünde... Ve.. izinden gittiklerinin merhamet, hoşgörü ve haddini bilme hususlarındaki hassasiyetini göz ardı ederek...

2 person liked.
1 person did not like.
ulviziya: Gece,kapkara bir perde...Sonsuz,sınırsız göklerde...Allahın koyduğu yerde...Ne kadar da çok yıldız var...Bilinmez,sayısı ne kadar...O kadar çok yıldız varken;Neden deriz ki yalnızlar ?.../// Yeryüzünde,bütün insanlar...Allahın çizdiği sınırdalar...Sayıları yedi milyar kadar...Yer,içer,güler,oynarlar...Acep hangi dertleri var ?...Neden kalabalıkta yalnızlar ?...Yalnızlar,yıldızlar kadar...Gece ;kandiller yanar,sanki başucumuzda...Yıldızları devşirip,saklasak avcumuzda...Ateş böceği sanıp okşasak avcumuzda...Yalnız çocukken değil,hayatın her döneminde ;Hep saf ve âzâde yaşasak,ölene kadar...

3 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 36 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Gökhan Yaşar
Hüseyin Sevim
Murat Bostan
Burak Ayoğlu
Hasan Hüseyin Günd...
İkram Gökhan Akceb...
Şükran Çamoğlu
Selma Ataç Bakan
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Resmin Arkasındaki Satırlar (İsmet Özel)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Üye Şairlerden Günün Şiiri
Sana Borçluyum (Mehmet Cihat Üstün)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Yıldızlar Şiiri - Behçet Necatigil

Antoloji.com
20.2.2017 05:00:56  #4.33#
[7494]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

# ##