Antoloji.com

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
yardim/sairlerde_populerlik.asp

ŞAİRLERDE POPÜLERLİK UYGULAMASI

Değerli Şairlerimiz ve Değerli Şiirseverler

Uzun bir süredir, şiir listesinin ve arama sayfasının daha yararlı olması için çözümler düşünüyoruz. Bu konuda ilk adım olarak; çok kişi tarafından şiirleri okunan şairlerin diğer ziyaretçilerin dikkatine sunmak için "popülerlik" uygulamasını başlattık.

Arama sayfasında bir şairin adının yanında "popüler" işaretini, veya sağdaki resimde olduğu gibi şiir sayfasında yer alan yıldızları görüyorsanız o şairimiz popüler demektir.

5 Popülerlik Derecesi Var!

Aşağıda açıklanan yönteme göre belirlenen 5 farklı popülerlik derecesi var. "5" rakamı "en popüler"i ifade eder. Biz sayfalarımızda sadece 4 ve 5 popülerlik derecesinde olan şairleri işaretleyeceğiz. Popülerlik derecesi 0, 1, 2 veya 3 olan şairlerin derecesini açıklamayacağız.

Kendi popülerlik derecenizi merak ediyorsanız, Yetkili Şair İşlem Merkezi'nde "raporlar" linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Popüler Şairler Nasıl Belirleniyor?

Bir şairin sayfası veya şiirlerinden herhangi biri ziyaret edildiğinde, sistemimiz bu ziyaretçinin IP numarasını kayıt eder. (IP numarası, internete bağlanan her bir bilgisayara verilen özel ve tek kimlik numarası gibidir.) Bu şekilde bilgiler toplanır.

Ardından, sistemimiz he sabah; son 10 günün verileri dikkate alarak her bir şairin “Son 10 günde kaç farklı IP numarasından ziyaret edildiğini” hesaplar. Burada sistemimizin, FARKLI numaraların adedini dikkate alması oldukça önemlidir. Böylece bir kişi herhangi bir bir şairin sayfasını ve şiirleri son 10 günde aynı bilgisayardan 500 kez ziyaret etmiş ise, bu yine “1” sayılır. Yani sayfanın kaç kez görüntülendiğine değil, kaç farklı bilgisayardan bağlanılarak ziyaret edildiğine bakılır.

Bu rakamlar belirlendikten sonra; sistemimiz her bir şaire 0 'dan 5 'e kadar aralığında bir popülerlik puanı verir. En çok ziyaret edilen ilk %5 ‘lik kısma 5 puan; sonraki %6 ‘lık kısma 4 puan şeklinde.

Popülerlik derecesi (puanı) 5 olan şair sayısı diğerlerinden daha azdır; popülerlik düzeyi 0 olan şair sayısı ise en fazladır. Bir tür piramit yapısı kullanılır.

Neden Şairleri “Popüler” Olarak İşaretliyoruz?

Antoloji.com’da birbirinden değerli binlerce şair kayıtlıdır. “İşten sıkıldım, biraz şiir okuyup rahatlayayım” diyerek siteye gelen bir kişi bu şairlerden hangisini okuyacağı konusunda kararsız kalır. Biz de bazı şairleri “popüler” olarak işaretleyip onun dikkatine sunarız. Yani şiirsevere, “Diğerleri bu şairleri çok ziyaret etti” şeklinde öneride bulunmuş oluyoruz.

“Popülerlik” kavramının bir “kalite” göstergesi olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Bu işaret sadece ölçebildiğimiz bir istatistikten elde ettiğimiz sonuçtur. Popüler olan bir şairin popüler olmayan bir şairden daha kaliteli ve iyi şiir yazdığı sonucu kesinlikle çıkmaz.

“Popüler” Olmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Popülerliğin bir kalite göstergesi olmadığı açıkça ortada. Ama insan yine de şiir yazınca, bunun bir çok kişi tarafından okunmasını ister. Beğenilip beğenilmediğini öğrenmek ve sıcak bir paylaşım ortamında şiirin ifade ettiği duyguları ortaya koymak ister.

Bir şairin popüler olarak işaretlenmesi için çok sayıda FARKLI bilgisayardan o şairin sayfasına veya şiirlerine girilmesi gerekir. Yani kişi sayısını değil farklı bilgisayar adetini yükseltmek gerekir. Aynı bilgisayardan 100 farklı kişinin girmesinin bir önemi yoktur. Hatta aynı evde 2 bilgisayar varsa bunlar bile “1” sayılır.

Antoloji.com’a kayıt ettiğiniz şiirlerini dostlarınıza ve sevenlerinize duyurmak için şu yolları kullanabilirsiniz:

 • Arkadaşlarınıza E-mail Mesajı Gönderin
  Arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza, Antoloji’deki şiir sayfanızın adresini e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Gönderirken dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var; Birincisi mesajınızın olabildiğince kısa ve sade olmasına dikkat edin. İkincisi ise URL’nin (sayfa adresi) tam ve doğru yazıldığından emin olun. İnsanları www.antoloji.com ana sayfası yerine, direkt sizin şiirlerinizin yer aldığı sayfaya yönlendirin.
   
 • Forumlara Katılın ve Duyurular Yapın
  Forum sayfalarında duyuru yapabileceğiniz bölümler bulunmaktadır. Örneğin Antoloji.com’a yeni bir şiir eklediğinizde bu şiirinizi google.com ve yahoo.com da bulunan şiirle ilgili forumlarda duyurabilir ve şiirinizin ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu duyurularınızın şiir URL’nizi içerdiğinden emin olun.
   
 • Blog'unuza ya da Kişisel Sitenize Antoloji Sayfanızın Link’ini Koyun
  Eğer kişisel bir web sayfanız veya blogunuz varsa, Antoloji'deki şiir sayfanızın linkini oraya yerleştirebilirsiniz. Bu sayede sizin sayfanızı ziyaret edenler, şiirlerinize kolayca ulaşabilecektir.

Bu konuda daha fazla bilgiyi Profilim sayfası altında yer alan Kendini Duyur sayfasında bulabilirsiniz.


 

 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Semih Akmazlar
Furkan Ererişken
Mehmet Zeki Özdemi...
Sairul Zaman
Haşim Yıldırım
Ferhat Genç
Tuğba Turan
Reyyan Yıldız
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Günün Şiiri
Bayburt Koşması (Behçet Kemal Çağlar)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız:

Antoloji.com
21.2.2017 12:52:11  #4.33#
[]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]