Antoloji.com

**Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir? Şiiri - Ramazan Topoğlu

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Ramazan Topoğlu Popülerlik=4/5
Bu nedir? 
Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirRamazan Topoğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
**Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir?

Sorulur mu hiç? Şairler gücenir!
Gönül dağlarından göçmen kuş sürülerini istediği diyarlara salıveren, duygularıyla okyanusları süzüp arıtan şairler bu sorunun yanıtını “bal” gibi bilirler de, yine hep sorulur bu soru.

Hatırı sayılır ölçüde şair az şiir okuyor, şiiri seyrederek okuyor, dinlerken de hep konuşuyor. “İlle de benim şiirim” diyor, başka şiirlere büyümüş burnunu kıvırıyor.

Şiir nasıl okunur, toplu yerlerde, dinletilerde nasıl dinlenilir. Uzatmaya gerek yok, yalap şalap okuyan ve okunurken dinlemeyen ve konuşan bile bu konuda çok söz söyler.

Bütün şairlerin koro halinde şöyle seslendiğini düşünebilirsiniz:

“Yazılmış şiirler kutsal kitaplar gibi okunur. Topraktan yeni çıkarılan kitabelerin büyük heyecanla ilk kez okunuşu gibi. Seslendirilen şiirler ezanı dinler gibi dinlenilir, huşu içinde. Şiirler elinde gül, köşebaşında sevgiliyi bekleyen bir sessizlikte dinlenir. Şiir, sevişmeler sonrasındaki huzurlu şefkat sessizliğinde dinlenir. Ezan gibi dinlenilir, ses güzel olursa daha makbuldur, değilse gönül güzelliğiyle okumak yeterlidir.

Nasıl okumala devam edelim; namaza, gerdeğe hazırlanır gibi, koltuğa kurularak, ağaca yaslanarak, kristal bardaktaki suya bakar gibi, az sonra ruhumuzun arşiv dehlizlerine yeni kaynaklardan billur suların birikeceği heyecanıyla, bahçeden yeni toplanmış ve vazoya yeni konulmuş taze çiçek kokularının verdiği yaşama sevinciyle...

Su içilirken yılan, şiir içilirken insan dili sokmaz.
Şiir büyülü bir sükûnetle dinlenir.....”

Uzatabiliriz şiirin nasıl okunacağını, nasıl dinleneceğini. Bu konuda sizlerin de çok söyleyecekleri bulunmaktadır, biraz da burada yerinize söylemiş sayıverelim.

Peki dinletilerde şiirler okunurken, nazik bilinen şair beyefendiler ve hanımefendiler bile neden yerli yersiz lakırtı ebeliği yaparlar, şiiri okunan şaire saygısızlık ederler? Kendi şiirleri okunurken de konuşanı kızarlar? Eh, buraya da bir gülme cıngılı koyuverelim.

Yahu kardeş!
Neden verilen aralara saklamıyorsun o konuşmanı. 'Çünkü şairlik kılıfı edinebilmiş kişiliğinde 'sosyal/kültürel davranış-nezaket/zarafet' faktörlerini idrak edemeyen bir ruhunuz var, siz kabasınız' demek istiyor insan, lakin söylememiş olalım, biraz fazla ağır olacak. Vazgeçelim ve yine de affedelim. Fakat sakın bir daha, şiir okunurken lezzetli yemek içinden çıkan kıl gibi konuşmayın. Sanalım ki anlaştık!

Ne demiş 'Her mevsim içimden gelip geçersin' aldı Semahat Özdenses'in besteleği şarkının güfte yazarı şair Hüseyin Yurdabak (Çolak) : 'Şiir okunurken susmalı, susmayanı asmalı.' Biliyorsunuz bu iki sanatçıyı da geçen yıl (2008) fiziki olarak kaybetmiştik. (Yeri değil ama değinmeden geçmeyelim, Semahat Özdenses 'Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Dün Gece Mehtapa Dalıp Seni Andım, Bir İhtimal Daha var adlı şarkıların da bestecisi. Hüseyin Yurdabak ile kavilleşmişler de aynı yıl içinde sırayla öteki yerdeki mevsimlere özlemişler gibi terk-i diyar eylemeleri hüzünlü bir raslantıydı.)

Konuya dönelim, şairlerde de nezaketi öğrenememe gibi kusurlar olabilmekte. Oysa ne zararı var nezaket ve zarafetin! Edebiyata merak sarıp başarılı şiirler de yazabiliyor insan. Ancak filler ve şempanzeler de resim çizmesini öğrenebiliyor, hatta insanlar bile takdir edilmesi gereken çabalar bunlar. Tabi ki yazılanların güzelliği ile koşut olan bir kişilik ile. Uyuşuturucu kaçakçılığı, köle ticareti yapmış başarılı şairlerin örneklenmesinin yeri değil şimdi. Torunu yaşındaki kızcağıza cinsel tacizde bulunan bir yazan/çizenin ürünlerinden nasıl keyif alınır! Diğer insanlara zarar vermeyen içki, iç bunaltı, içe kapanma vs.gibi huyları olan sanatçıları burada ayrı tutmak gerekir elbette. Sanatçı olabilme payesi, çizgi dışı her türlü çirkin çılgınlığa, psikolojik tutarsızlığa, saldırganlığa anlayış gösterme hakkını veremez.

Akla düşmüşken söyleyeyim, sözlükte; 'bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı' olarak tanımlalan 'internet'te yöneticisi olan edebiyat sitelerinin kaliteyi ayrımlama gibi birtakım sorunlar yaratmasına rağmen büyük katkı sağladığı yadsınamaz. Erişimdeki kolaylık, zenginlik tam anlamıyla elektronik bir 'dünya nimeti'dir.

Kitap ve dergilerden İşaret parmağı ıslatılarak hışırtıyla çevrilen kağıt sayfalardan şiir ve yazı okumak ise her zaman klasik bir lezzet olarak sürüp gidecektir.

Baki'nin 'Huma Kuşunun Gölgesi' adlı şiirindeki:

'Âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal/
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş'

dizelerini de gönül yakamıza rozet olarak takarak okumalı ve dinlemeliyiz bütün şiirleri.
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. **Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir? adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
5.3 10
(31 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirRamazan Topoğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
**Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir? Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Alp Kosova 1: selamun aleykum hocam yaziyi okudum cok sey ogrendim ama ogrenecek daha bir suru cok sey var sizinle bire bir konusmak isterdim ama siz beni arkadas listenize kabul ederseniz tabi bir bilseniz siir okumayi ne de cok ogrenmek istiyorum anlatamam .....suer_eray@hotmail.com

5 person liked.
4 person did not like.
İbrahim Çelikli: .................. iç

6 person liked.
5 person did not like.
Esel Arslan: Sevgili Ramazan, eline diline sağlık dost, az bile yazmışsın..hatırlarsan en son birlikte olduğumuz gece de benzer şeyler oldu, tabi sen Aydın yollarına düşünce erken yırttın..)) Teşekkürler paşam, sevgiyle öpüldünüz efemmm.

6 person liked.
4 person did not like.
yasin de sauza: slm nbr nasılsınıuz

6 person liked.
4 person did not like.
sinyali: Güle dair bir neden yok,gül açar çünkü açar Ne gözetir kendini ,ne görülmek arzular... Eliot Şiir vardır, her şeye rağmen vardır ve var kalacaktır sevgili Dost

7 person liked.
4 person did not like.
İbrahim Çelikli: kişinin karşısındakine lutfedebileceği en değerli şey söylüyorum ... . . . . . . . . . . . Alakada ciddiyet'tir dilinize sağlık iç

6 person liked.
4 person did not like.
AHMET TAHSİN: Yazınız bana Pir Sultan Abdal'ın bir deyişini hatırlattı Ramazan bey, 'Mecliste arif ol kelamı dinle El iki söylerse, sen de bir söyle Elinden geldikçe iyilik eyle Hatıra dokunup yıkıcı olma' 'El ariftir yoklar senin bendini Dağıtırlar tuzağını fendini Alçaklarda otur gözet kendini Katı yükseklerden uçucu olma' Şairin ögretisinde ustalar söylemiş çoğu kez ama bir kere daha yineleyen, görüşünüze binlerce teşekkürler. Derin dostluk ve sayğımla.

6 person liked.
4 person did not like.
Ergin Bingöl: Çok güzel ve ders alınması gereken bir öğreti, tebrikler. sevgilerimle esen kalın!!1

7 person liked.
2 person did not like.
uzağım: şiiri, en iyi yazan kişi okur diyeceğim ya,demiyorum işte..çünkü;Cumhur Karaca'yı,Ege Güral'ı dinledikten sonra,vaz geçtim inadımdan:))) diğer tarafta,çok iyi bir konuya değinmişsiniz;ben de tanık oldum aynı şeye...şiir dinletilerinde geçtim koşmaları,neredeyse çekirdek yiyecek salonda bulunanlar:))))bu durumda bir önerim var,kabul görür mü bilmiyorum. şiir dinletilerini ramazan ayının ğle saatlerinde yapsın şairler,ne dersiniz:))))) ben muafım valla:)))) saygı ve sevgilerimle...

6 person liked.
1 person did not like.
turuncuyaz-sevginaz inal: 'çok güzel bir konu ve önce çuvaldızı kendimize batırmalıyız haklısınız ben bulunduğum yerden dolayı ancak bir şiir etkinliğine katılabildim ve oraya gelebilmek için büyük mücadele verdim..ama gelip gördüğüm yer tıpkı yukarda anlattığınız durumdu..oysa ben küçük yerlerin insanıyımve orada olmak benim için hoş bir zaman geçirmenin çok çok ötesindeydi...sevgi ve saygıyla kalın..'

5 person liked.
2 person did not like.
eylülsevdası: konuyu buradan nazikçe duyurmakla ne iyi etmişsiniz ramazan bey...şimi hiddetlenmiyorum...ama yıllar önce böyle davranan bir arkadaşa kızmıştum ve hala konuşmuyorum:) anlamak ve anlaşılmak...şiirimiz içinde... teşekkürler...

6 person liked.
2 person did not like.
Sevil Nizamoğulları: Biz okumayı dinlemeyi öğrenmeden, yazmaya ve okumaya başlıyoruz maalesef... teşekkürler

4 person liked.
2 person did not like.
Bekir Tolu 1: Yukarıdaki yazıyı gerçekten beğenerek okudum.Mutlaka bilinmesi ve öğrenilmesi gerekli konulara güzel ve çarpıcı bir şekilde vurgulama yapılmıştır.İnanın ben şiir okurken gözlerim yaşarır beni dinleyen laubali ise nasıl okumaktan tat alayım. değilmi ya. Hocam müsade edersen yazınızı grubumuzun arşivine kaydetmek istiyorum. saygılarımla Akdağmadeni Şairleri Grubu adına /Bekir Tolu

4 person liked.
2 person did not like.
Murtaza Ekici: ey be Ramazan bey'im öyle güzel bir konuya değinmişinizki keşke bu uyarıları pvc ile kaplayıp her şairin yakasına iliştirebilsek.herkesten saygı bekleyip saygısızlıkta sınır tanımayan onca insan size kızmış olabilir buda onların asaletindendir sakın alınmayasınız.sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.selam ve sevgiler

4 person liked.
2 person did not like.
Ali Tekmil: Umarım okunan şiir onları 'çarpar ' da bir daha, başka bir 'hengame' ye 'dil dökemezler.' Güzel bir değini... şairin , şiir suyundan yeni çekilmiş değneği! O, değeceği yeri bilir! Elinize sağlık Ramazan Bey, şiir sıcağıyla ve hoşça kalınız.

4 person liked.
3 person did not like.
Afet Kırat 1: şiiri seven ve saygı duymasını bilen bir yürek taşıdığınız belli oluyor. her zaman bizim de şikayetimiz olan bir konuyu dillendirdiğiniz için teşekkürler. saygılar. Afet Kırat

4 person liked.
3 person did not like.
Yağmurun sesi_ Oya Özpoyraz: O yüzden severim geceyi, gecenin sessizliğini ...kimse bozamaz şiirin büyüsünü... Dilerim yazınızı , okuması gerekenler de okur....teşekkürler.

4 person liked.
2 person did not like.
Deniz ŞAHİNOĞLU: Sevgili üstat her mısrada beni, onu, bunu ,şunu hatta öbürünü bile anlatmışsınız. öksürmenin, hapsırmanın ve göz kırpmalarının önüne geçemezsiniz. ancak kişi kendisi geçebilir. bir de şu huyumuz var. gider herkesin gözü önünde denize çişimizi yaparız sonra da soframıza temiz balık bekleriz. Hüseyin Yurdabak'ın dediği gibi: şiir okunurken susmalı, susmayanı asmalı. teşekkürler.

5 person liked.
1 person did not like.
ozanilo: NE DİYEBİLİRİM Kİ?!! O YAZDIKLARINIZ ARASINDA BENDE VARIM!!! HİÇ İSTEMEDİĞİMİZ ANDA BİRDE BAKIYORSUNUZ LAKIRTIDA DİLİMİZ! ARTIK DAHA BİR DİKKÂTLİ OLURUZ HERHALDE! TEŞEKKÜRLER...

4 person liked.
2 person did not like.
salimkanatsalimkanat: ben de şöyle derim bu konuda: gerçek şiirler havada uçuşan kılıçlar gibidir; nerde ne zaman neyi kimi keseceği bilinmez. kimi zaman bir dinleti de bir şiirseveri, kimi zaman bir şarkı sözünde müzikseveri, kimi zaman kıskançlık damarına nüfuz ettiği bir şairi en övünç duyduğu meziyetinde.. şiir küçümsense de bulur kendi emelini.. selamlar..

5 person liked.
2 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 31 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Selma Ataç Bakan
Hande Hamdiye Ağır...
Mustafa Tuna Öztek...
Mehmet Mert Çam
Mihail Atik
Hediye Şahin
Ramazan Özer
Nevzat Dişçi
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Aydınlık Neyin Oluyor? (Attila İlhan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen..  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı..  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum..  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum..  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin..  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar..  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim..  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü..  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim..  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil..  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: **Şiir Nasıl Okunur, Şiir Nasıl Dinlenilir? Şiiri - Ramazan Topoğlu

Antoloji.com
24.2.2017 13:27:37  #4.33#
[776987]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#776987 ##7761