Antoloji.com

Sevda Üstüne Şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Bedri Rahmi Eyüboğlu Bedri Rahmi Eyüboğlu Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirBedri Rahmi Eyüboğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sevda Üstüne

Bütün kitapları yakmalı
Sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır
Kitaplara göre insan
Karanlıkta yüzüne bin mumluk lamba tutulmuş
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Aşk

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Sevda Üstüne adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.7 10
(167 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Bedri Rahmi Eyüboğlu (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Bedri Rahmi Eyüboğlu şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Bedri Rahmi Eyüboğlu şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirBedri Rahmi Eyüboğlu ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sevda Üstüne Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Yasin Gökhan: Fon müziğinin nasıl indirebilirim ?

1 person liked.
1 person did not like.
Doğa Fendi: Üstad döktürmüş, tam Top 100 listesine yakışan bir şiir..

2 person liked.
6 person did not like.
*GÜLBAZ* Uğur Benek: Kara sevdalıya sormak lazım, ne demekmiş sevda denilen?

5 person liked.
3 person did not like.
ibrahim akın: doğrudur üstadım sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır gerçek sevdalar yaşanır çünkü. Ve tıpkı türkülerimiz şiirinde 'altlarında imza yok ama içlerinde yürek var' dediğiniz gibi sevda da başlı başına yürektir kitaplarda ne arasın yaşayan insanlardadır o.

9 person liked.
6 person did not like.
ibrahim akın: doğrudur üstadım sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır gerçek sevdalar yaşanır çünkü. Ve tıpkı türkülerimiz şiirinde 'altlarında imza yok ama içlerinde yürek var' dediğiniz gibi sevda da başlı başına yürektir kitaplarda ne arasın yaşayan insanlardadır o.

5 person liked.
5 person did not like.
Kürşat Oruç: şiirin tamamını niye okuyamıyorum anlamadım yardıcı olursanız sevinirim

6 person liked.
5 person did not like.
ya hayy: bence de:)))

5 person liked.
4 person did not like.
mısırlıoğlu: 'İçinde bir tek suret yaşayan yüreğe yürek mi derler Bir tek yaprak veren dalın boynun burarlar Bir tek meyve veren dalı keserler İnsan dediğin bir buğday tarlası gibi olmalı Esti mi rüzgar bir değil milyonlar için esmeli Bir tek meyve veren dalı kesmeli İnsan dediğin derya misali Üstünde milyonlarca dalga İçinde kıyametler kopmalı İnsan dediğin derya misali Uçsuz bucaksız olmalı. Gel çıkalım sevgilim gel Gel kurtulalım birler hanesinden Çekelim gidelim bir uçtan bir uca Açalım yüreğimizin kapılarını sonuna kadar Sevelim sevelim sevelim Sevebileceğimiz kadar. ' ....... İNSAN YÜREĞİ bir ağaç olsa...Bu ağacın bir tek meyvesi olsa..sanırırm bu şiir gibi kokardı.. Kutluyorum üstadı..Türk Şiir Külliyatı'na böyle güzel bir şiiri armağan bıraktığı için..

7 person liked.
2 person did not like.
Bir Fakire: Kitaplara göre insan Karanlıkta yüzüne bin mumluk lamba tutulmuş Yani, insanlık çok mübalağa sanatını kullanıyor... Bin mumluk lamba ışığında ne kadarda aydınlıktayız, kitaplara göre... Ama gerçek hayatta ve sevgide ve onu göstermekte çok cimriyiz...

3 person liked.
1 person did not like.
Namık Kemal köprüsü: Ben cevaben şöyle yazdım mezar taşına. İnşallah, okurlar.Hürmeten o ak saçına. Ahhh üstad. Ahhhhh! Kabrinde bile güldürdüler değilmi seni? . At gözlükleriyle bakıp yazdıklarına, Çamurla sıvayıp o ak kefeni... Hani az daha utanmasalar. Çıkarıp kabrinden, yüzecekler derini... Üstat! Sen Naimi'sin. Biz, Nesimi olsakta uğruna. Söz ettirsekte fikirlerine, Söz ettirtmeyiz,sanatın Şuuruna. Sen yak dediysen. Kitapları yakmalı. Çünkü sen aşk adamıydın. Sen İnsanları sevmekten değil; Onlara sevdayı anlatamamaktan yıldın. Boşver. Anlayan anladı söylediğini. Yak demekle aslında,boşver dediğini. Kim? Hangi aşkı kitaplara göre yaşamış? Kim ise o; Aslında aşkı bilmeden yaşamış. Kim? Bal gibi demiş havyara,ilk tattığında? Kim derin bir ohh çekmiş? ilk, nefesinde tütünden. Bakmadan aynaya sana söz eden: Gercekte şüphe edip kendi sütünden, Korkandır aslında kendi höt ünden. Ruhun Şad Olsun. Nur içinde yat......

3 person liked.
2 person did not like.
~yazok/ /zühre~: Gel çıkalım sevgilim gel Gel kurtulalım birler hanesinden Çekelim gidelim bir uçtan bir uca Açalım yüreğimizin kapılarını sonuna kadar Sevelim sevelim sevelim Sevebileceğimiz kadar. Bedri Rahmi Eyüboğlu günün şiirini alkışlıyorum....söyleyeceğini söylemiş usta...bize ne düşer....okumak ve bir tatlı tebessümle vay gidi ömrüm demek düşer gibi gibi....

3 person liked.
2 person did not like.
Şahin Yılmaz: Ben üstadın en çok bu şiirini severim. Türküler Dolusu Kirazın derisinin altında kiraz Narın içinde nar Benim yüreğimde boylu boyunca Memleketim var Canıma ciğerime dek işlemiş Canıma ciğerime Sapına kadar. Elma dalından uzağa düşmez Ne yana gitsem nafile. Memleketin hali gözümden gitmez Binbir yerimden bağlanmışım Bundan ötesine aklım ermez. Yerliyim yerli olmasına İlmik ilmik, damar damar Yerliyim. Bir dilim Trabzon peyniri Bir avuç tiftik Bir çimdik çavdar Bir tutam şile bezi gibi Dişimden tırnağıma kadar Ressamım. Yurdumun taşından toprağından sürüp gelir nakışlarım Taşıma toprağıma toz konduranın Alnını karışlarım. Şairim şair olmasına Canım kurban şiirin gerçeğine hasına İçerisine insan kokusu sinmiş mısralara vurgunum Bıçak gibi kemiğe dayansın yeter Eğri büğrü, kör topal kabulüm Şairim Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası Ayak seslerinden tanırım Ne zaman bir köy türküsü duysam Şairliğimden utanırım Şairim Şiirin gerçeğini köy türkülerimizde bulmuşum Türkülerle yunmuş yıkanmış dilim Onlarla ağlamış, onlarla gülmüşüm. Hey hey, yine de hey hey Salınsın türküler bir uçtan bir uca Evelallah hepsinde varım Onlar kadar sahici Onlar kadar gerçek İnsancasına, erkekçesine 'Bana bir bardak su' dercesine Bir türkü söylemeden gidersem yanarım. Ah bu türküler Türkülerimiz Ana sütü gibi candan Ana sütü gibi temiz Türkülerde tüter dağ dağ, yayla yayla Köyümüz, köylümüz, memleketimiz. Ah bu türküler, Köy türküleri Dilimizin tuzu biberi Memleket ahvalini onlardan sor Kitaplarda değil, türkülerde ara Yemen'i Öleni, kalanı, gidip gelmeyeni... Ben türkülerden aldım haberi. Ah bu türküler, köy türküleri Mis gibi insan kokar, mis gibi toprak Hilesiz hurdasız, çırılçıplak Dişisi dişi, erkeği erkek Kaşı kaş, gözü göz, yarası yara Bıçağı bıçak. Ah bu türküler, köy türküleri Karanlık kuyularda açılmış çiçekler gibi Kiminin reyhasından geçilmez Kimi zehir, kimi zemberek gibi. Ah bu türküler, köy türküleri Olgun bir karpuz gibi yarılır içim Kan damlar ucundan, mürekkep değil İşte söz, işte ses, işte biçim: 'Uzun kavak gıcım gıcım gıcılar' İliklerine kadar işlemiş sızı Artık iflah olmaz kavak ağacı Bu türkünün yüreğinde sancı var. Ah bu türküler, köy türküleri Ne düzeni belli, ne yazanı Altlarında imza yok ama İçlerinde yürek var Cennet misali sevişen Cehennemler gibi dövüşen Bir çocuk gibi gülüp Mağaralar gibi inleyen Nasıl unutur nasıl Ömründe bir kez olsun Halk türküsü dinleyen... Bedri Rahmi Eyuboğlu

3 person liked.
2 person did not like.
suyun ayak sesi: Yek ghesse biş nist gam-i aşk vin acep kez her zeben ki mişenavam namükerrer est. Bir hikayeden fazla değil aşkın gamı ama kimden dinliyorsam sanki duymamış gibiyim Hafız-ı Şirazı (13 asır) Çvri Farsçadan: bd

5 person liked.
0 person did not like.
Sirlasead: '........ Ve aslında bütün zamanlarda Aşklar değil miydi Cehennemin ilk müşterisi' ... 'Açalım (tabi ki) yüreğimizin kapılarını sonuna kadar' saygılar ve sevgiler büyük üstadın mangal gibi yüreğine.

1 person liked.
1 person did not like.
Evliya Çelebi 1: Sevelim sevelim sevelim Sevebileceğimiz kadar. tüm mesele bu!

3 person liked.
1 person did not like.
Arap Naci: İnsan dediğin derya misali Üstünde milyonlarca dalga İçinde kıyametler kopmalı İnsan dediğin derya misali Uçsuz bucaksız olmalı.

2 person liked.
1 person did not like.
Arap Naci: Can Dündar..Bedri Rahmi Eyüboğlu Hakkında.. -------------------- 1949'da bir gün İstanbul Büyük Kulüp'teki bir toplantıda, davetliler Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan bir şiir okumasını istediler. Eyüboğlu ayağa kalktı ve Karadut'u okumaya başladı: 'Karadutum, çatal karam, çingenem/ Daha nem olacaktın bir tanem/ Gülen ayvam, ağlayan narımsın/ Kadınım, kısrağım, karımsın'... Bedri Rahmi, şiiri okurken aniden gözlerinden yaşlar süzüldü. Salondaki herkes niye ağladığını anlamıştı; tabii herkesten çok, hemen yanı başındaki karısı Eren Eyüboğlu... Çünkü şiirde 'kadınım, kısrağım, karımsın' dediği kadın, karısı değildi. Bu şiiri 3 yıl önce, bir başka kadın için yazmıştı: Mari Gerekmezyan... 'Kara saplı bıçak gibi' Mari, Bedri Rahmi'nin asistanlık yaptığı Güzel Sanatlar Akademisi'nin heykel bölümüne misafir öğrenci olarak gelmişti. O dönem askerliğini yapmakta olan şair - ressamın sinesine, 'kara saplı bir bıçak gibi' saplanmıştı. Mari, Bedri Rahmi'nin bir büstünü yapmıştı. Bedri Rahmi bu büstü, Mari'nin çeşit çeşit portresiyle ve ona yazılmış şiirlerle yanıtlamıştı. Artık aşklarından bütün İstanbul haberdardı. Bedri Rahmi, sanatında tam bir patlama yaşıyor, Eren Eyüboğlu ise sabırla eşinin kendisine dönmesini bekliyordu. Yorgun yürek 'Karadut', 1946'da menenjit tüberküloz kaptı. İyileşebilmesi için antibiyotik lazımdı. Savaş yeni bitmişti ve ilaç ateş pahasıydı. Bedri Rahmi, genç sevgilisine ilaç alabilmek için tablolarını elden çıkarmaya başladı. Ancak bu çabalar da sonuç vermedi ve o yıl İstanbul Alman Hastanesi'nden Mari Gerekmezyan'ın ölüm haberi geldi. Bedri Rahmi yıkılmıştı. Sevgilisini sonsuzluğa uğurladıktan sonra keder içinde eve döndüğünde kendisini teselli eden, yine eşi Eren olacaktı. O dönem içkiye başladı ünlü şair... Aşağıdaki şiir, o dönemin ürünüdür: 'Türküler bitti/ Halaylar durdu/ Horonlar durdu/(..) Hüzün geldi baş köşeye kuruldu / Yoruldu yüreğim, yoruldu.' Eren Eyüboğlu, eşinin bu zor dönemi atlatmasına yardımcı oldu. Onu yeniden sanatıyla buluşturmak için çabaladı. Başardığını sanıyordu. Ta ki Büyük Kulüp'teki o geceye kadar... 'Karadut'u okurken, Bedri Rahmi'nin yanaklarından süzülen gözyaşları, sevda yarasının hâlâ kapanmadığının kanıtıydı. Bunun üzerine Eren, bir süre Paris'te yaşamaya karar verdi. Oradan eşine yazdığı bir mektupta 'o gece'yi hatırlattı: 4 Ocak 1950 - PARiS 'Canuşkam, Kulüpte bir gece, şiir okumuştun, hani! Hatırladın mı? Gözlerinden, birden yaşlar döküldüğünü görünce içimin karardığını hissetmiştim. Sesin, nasıl titremişti. Hey! Bütün bunları hatırlıyor musun? Sanki böğrüme, kızgın bir ütü yapmışmış gibi olmuştum. O gece... Senin seneler sonra bile olsa yanıp tutuştuğunu anlamıştım! Bedri'nin ruhuna, insan üstü bir gücün acıyıp, ona güç vermesi için dua etmiştim. Ruhunun çektiği acıları Allah dindirsin. Allah sana resim yapma sevinci versin ve bizim yanımızda yaşamaktan, mutluluk duyabilmeni sağlasın. Eren.' 'Buna katlandımsa.' Bu dualar işe yaradı. Bedri Rahmi, 11 yaşındaki oğluyla eşine döndü. 1974'teki ölümüne kadar geçen çeyrek asrı, aynı evde çalışıp üreterek, diz dize birlikte tükettiler. Öldüğü gün, eşi Eren cenazeden dönüşte, 35 yaşına gelmiş oğlunu karşısına oturttu. 'Babanı uğurladık' dedi, 'Ama şunu bilmeni istiyorum ki, ona çok kırıldım. Yaşadığı ilişkiyi unutmadım. Hiçbir kadın aşağılanmayı kabul etmez. Buna katlandımsa, bil ki, sadece senin hayatın kararmasın diyedir.' Müze ev 'Yüzyılın Aşkları' belgeselinin çekimi için Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu çiftinin oğulları Mehmet Hamdi Eyüboğlu'nun kapısını çaldığımda dinledim bu anıları... 4 katlı bu güzelim 'müze ev'in duvarlarının her santimetrekaresi, sehpaları, masaları, koltukları, kütüphaneleri, o ilişkiden kalan tablolarla, panolarla, baskılarla ve rengârenk sanat ürünleriyle doluydu. Buram buram sanat kokan, şiir kokan evin bir köşesinde hâlâ el baskısı örtüler boyanıyordu. Annesiyle babasının aşk mektuplarını 4 cilt halinde Türkiye İş Bankası yayınlarından yayımlayan Mehmet Hamdi Eyüboğlu, eşi Hughette ve oğulları Rahmi, sanatçı çiftin tablolarını, mektuplarını, fotoğraflarını, görüntülerini cömertçe açtılar. Mehmet Bey'in doyumsuz sohbetinden, bu gece CNN Türk'te ekrana getireceğimiz Bedri Rahmi - Eren Eyüboğlu aşkını dinledim saatlerce... Biz konuşurken 'Karadut' imzalı Bedri Rahmi büstü, üst kattan bize bakıyordu. can dündar.. __________________

0 person liked.
1 person did not like.
GİDENLER DÖNMEZ: ' Kitapları yakmayalım, sevgileride karıştırmayalım. Tabiki ne hiç olalım nede bir çok insan sevelim ama yüreğimizin sevdiğinide ayrı tutalım diye düşündüm.' Büyük üstadı kutluyorum, saygılar sunuyorum.(10)

0 person liked.
0 person did not like.
Mehmet Akif Gülhan: 'yapma hoca'diYORUM biz birler hanesinden çıktık ta ne oldu-üç oldu -müstehakkımızı bulduk ustaya saygı

0 person liked.
0 person did not like.
ŞAKİROĞLU: Üstad Eyüboğlunun hoş mübalağası! Ben olsaydım, birazcık da 'sevda' üstüne söylenmemişlere bakardım. Hem sonra, insan için, ''karanlıkta yüzüne bin mumluk lamba tutulmuş, gözleri, yüreği kamaşmış insandır; aptaldır, hastadır...'' dedi diye kitapların hepsini yakmanın gereği var mı? Belki, tesbiti yanlış olanları yakmalı!

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 39 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Tamer Yolcu
Ümit Sefa Taş
Nesrin Yılmaz Yıld...
Nuran Karaca
Mehmet Ali Çelik
Füsun Atalay
Necati Gedikoğlu
Şükran Çamoğlu
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Aldatılan Kadın (Menekşe Gülay)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Asıl Adalet (Paul Eluard)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Sevda Üstüne Şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu

Antoloji.com
26.2.2017 19:42:42  #4.33#
[8856]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#8856 ##48