Antoloji.com

Sessiz Gemi Şiiri - Yahya Kemal Beyatlı

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Yahya Kemal Beyatlı Yahya Kemal Beyatlı Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirYahya Kemal Beyatlı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sessiz Gemi

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Doğum Günü

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Sessiz Gemi adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
5.6 10
(3093 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Yahya Kemal Beyatlı (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Yahya Kemal Beyatlı şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Yahya Kemal Beyatlı şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirYahya Kemal Beyatlı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Sessiz Gemi Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Şahin Giray: SESSİZ GEMİ Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol; Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol. Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli, Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli. Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu! Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu! Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler; Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler. Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden, Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden. Yahya Kemal BEYATLI Alin size tam metin.

33 person liked.
3 person did not like.
Muhsin Doğru: Şu telif haklarını alsalarda her şiiri okuyabilsek insan gibi

11 person liked.
7 person did not like.
Deniz Ercivan 2: anlayan edebiyatçılardan biri incelemiş ben internetten buldum ve buradan paylaşıyorum BİÇİM YÖNÜNDEN İNCELEME Ölçü : Şiirde aruz ölçüsü kullanılmıştır Nazım birimi: Beyit. Kafiye düzeni: aa,bb,cc,dd,ee,ff, şeklindedir. Nazım şekli: divan edebiyatı nazım şekillerinden kasidenin özelliklerine benzemektedir. fakat beyit sayısı yönüyle kasideden ayrılır. Kafiye ve redifleri Artık demir alma günü gelmişse zaman dan,       -dan ]redif   -man] zengin kafiye Meçhûle giden bir gemi kalkar bu liman dan. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır y-ol;      -ol ] tam kafiye Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir k-ol. Rıhtımda kalanlar bu seyâhatten el-em-li,        -li ] redif     -em] tam kafiye Günlerce siyah ufka bakar gözleri n-em-li, Bîçare gönüller! Ne giden son gemi-dir bu!     -dir bu ] redif        -emi] zengin kafiye Hicranlı hayâtın ne de son mâtemi-dir bu! Dünyâda sevilmiş ve seven nâfile b-ekler;      -ekler] zengin akfiye Bilmez ki giden sevgililer dönmiyec- ekler. Bir çok gidenin her biri memnun ki yer-inden,          -inden ]redif     -er] tam kafiye Bir çok seneler geçti; dönen yok sefer-inden. Şiirde zengin bir kafiye redif örgüsü vardır. Ahenk hem aruz ölçüsü hem de kafiye rediflerle zenginleştirilmiştir.  Ayrıca şiir iç ahenk bakımından da zengindir. Bazı ses ve sözcükler tekrar edilerek bu zenginlik sağlanmıştır. Birinci beyitte gemi- giden, günü –gelmişse sözcüklerinde g sesi tekrar edilmiş. İkinci beyitte yolcusu- yol, yokmuş sözcüklerinde “y “ sesi  tekrar edilmiş. Diğer beyitlere bakıldığında onlarda da bu iç zenginliğin olduğu görülecektir. Yahya Kemal, şiirde musikiyi en iyi işleyen şairlerimizdendir. KONU: Bir insanın ölümünden mezara kadar götürülüşü tasvir edinilmiş. TEMA:  Ölüm. GELENEK: Şiir milli edebiyat  devri saf şiir geleneğine göre yazılmıştır. Yahya  Kemal  milli edebiyat devri bağımsız şairlerindendir. şiirlerinde divan edebiyatım nazım şekillerinden yararlanmıştır. Şiir batı akımlarından sembolizmin etkisi ile yazılmıştır.  SÖZ SANATLARI: Şiirde istiare sanatı en çok kullanılan sanatlar arasındadır. gemi, yolculuk, liman, yolcu, rıhtım, bu sözcüklerde açık  istiare sanatı var. kendisine benzetilen söylenmiş benzeyen söylenmemiştir. Şiirde zengin bir sembolik anlatım vardır. her bir sözcük neredeyse bir sembole karşılık

12 person liked.
13 person did not like.
none__: Nasssıl 10 üzerinden beş almış burada anlam veremedim anlam veremeyince de onun yerine on üzerinden on verdim...Ölümle uzaktan yakından alakası olmayan bir şiir bu arkadaşlar Nazım'ın validesine duyulan aşkla yazılmış bir başyapıt...O gemide bildiğiniz adalar bostancı şehir hatları vapurlarından biri olsa gerek :) Siyasi görüşü beni ilgilendirmez böyle şiirler yazan bir insan kötü olamaz

43 person liked.
5 person did not like.
Hakan Erpolat: Bu şiire 'ölüme anlatan şiir' yaftası yapıştırıldı. Oysa çok farklı bir hikayesi vardır. Sayın Kazım Karagöz!ü yürekten kutlarım. Diyor ki 'bu şiir nasıl 10 üzerinden 5,5 puan alır' Alır sayın Karagöz alır. Puan verenlerde aşağılık kompleksine neden oluyor çünkü. Hani şu 300-500 arkadaş edinip 100 yorum 200 antolojiye ekleme şiirler(!) var ya dostlar alış verişte görsüncüler onlara on puan vermekle yetinmiyorlar bir de + ekliyorlar.

21 person liked.
10 person did not like.
Çağlayan Çakmak: Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli..

29 person liked.
10 person did not like.
Kazım Karagöz: Böyle bir şiir, nasıl olur da, 10 üzerinden 5,5 puan alır? Bunu güzele hakaret olarak yorumluyorum. Üstelik de üç bine yakın kişi puan vermiş; şiir anlayışımız bu kadar mı köreldi? Biraz daha ciddiyet lütfen...

42 person liked.
10 person did not like.
Bayan Pîr: Dönen yok seferinden…

21 person liked.
15 person did not like.
İnsan İnsanoğlu: Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol işte tek sorun bu yıllarca konuşuldu ama olan oldu artık

20 person liked.
12 person did not like.
Vildan BALIKESİR: Tazeliğini her zaman koruyan bir şiir. Ölümsüz dedikleri cinsinden. Süper bir şiir.

20 person liked.
12 person did not like.
Doğa Fendi: Üstad döktürmüş, tam Top 100 listesine yakışan bir şiir..

19 person liked.
20 person did not like.
Muhammed Aheng: ölümü bu kadar nazenin anlatan bir şiir dünya edebiyatında eşsizdir. Şairi nur içinde yatsın.

42 person liked.
17 person did not like.
*GÜLBAZ* Uğur Benek: Lise edebiyat kitaplarının vazgeçilmez şiiri... Ama manasını anlatacak muallim zor!

38 person liked.
17 person did not like.
Münevver Honi: gidenler gerçekten memnun mu yerinden? bilmem onlara sormak lazım :)

29 person liked.
46 person did not like.
Rozerin Ataş: muthemşeş

26 person liked.
31 person did not like.
Sopranomariacallas: Mükemmel şiirdir. Şiir hak ettiği yerdedir. Tebrikler şair.

34 person liked.
18 person did not like.
Funda Gür: Bilinen en güzel şiirlerimizden olan bu şiirin Stephane Mallarme'nin 'Deniz Meltemi' şiiri ile benzerliği dikkatimi çekti, paylaşmak istedim : Deniz Meltemi Hayır yok tenden artık; hatmedildi kitaplar. Ah! Bi kaçsam! bilirim, o mest kuşlara diyar, Bir akl'almaz köpükle göklerin arasında. Bir şey tutamaz gayrı, gözlerin aynasında Yanan bahçeler bile, bu deniz kokan gönlü; Tutamaz ne geceler, ne duran o hüzünlü Boş kâğıtlar üstüne iğilmiş kandil öyle; Tutamaz o çocuğunu emziren taze bile, Gidiyoruz! Kalk, gemi! Yalpanı vur şöyle bir, Ve sonra al bir günâ âleme doğru demir! Ümitten onca çekmiş sıkıntı şimdi, dersin, Hayır duasına mı kanmakta mendillerin? Belki de bu direkler, fırtınalara davet, Nâçar bir gün yığılır güverteye...Ne imdat, Ne görünürde ada ve ne kürek ne yelken; Ama sen geçme gine gemici türküsünden! Stephane Mallarme

18 person liked.
41 person did not like.
Ekrem Yıldırım 4: içinde ölüm kelimesi geçmeden ölümü konu alan bir şiir çok güzel bir şiir

27 person liked.
19 person did not like.
Seda Yılmaz 3: güzel bir şiir

15 person liked.
13 person did not like.
Doğa Deniz 1: Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler; Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler. Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden. Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden

16 person liked.
14 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 154 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Adnan Yeşiltaş
Mahmut Nazik
İbrahim Cuma
Dursun Durukan
Furkan Ererişken
Naime Erlaçin
Kemal Doğular
Mustafa Benkli
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Adak Işığı (Sezai Karakoç)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bayburt Koşması (Behçet Kemal Çağlar)


  BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Sessiz Gemi Şiiri - Yahya Kemal Beyatlı

Antoloji.com
21.2.2017 08:30:23  #4.33#
[1235]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#1235 ##141