Antoloji.com

Şeker Ahmet Paşa Şiiri - Nilgün Aras

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Nilgün Aras   (Şairin üye profili) Şair Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Şiirleri  Resimli Şiirler  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirNilgün Aras ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Şeker Ahmet Paşa

gözlerine uğradım dün
tekin değillerdi neye uğradım
kupkuru
kupkuru bir sevda kalmıştı akıllarında

gözlerine uğradım iyisi mi
en sonda bekleyen yarından da sonra
ben niye soraydım gel git niye var
ay niye tiril tiril suların üzerinde
baktım sular gidiyor
baktım kumsalı kendi haline

bakarsın kumsalı çeriyle çöpüyle
gözler bırakılmaz öyle sevda başkadır
iki güzel tablo astım her birine ikişer
Şeker Ahmet Paşa
ayrılık muhterem kalsın istedim

gözlerine uğradım sadece önlem
ilk günden de önceki gün
tekin değillerdi hiç bilmedim neye uğradım
ben bildim başıma neler gelecek
iki değerli imza çaldım iki müzeden

gözlerine asacak iki
Şeker Ahmet Paşa
adına bak tablolarına bak çalana bak hislen
ayrılık ya ormanda bir geyik
ya onun gülleriyle kalsın istedim
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Şeker Ahmet Paşa adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.7 10
(19 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Şiire bağlı ses, video ve resim dosyaları:

Medya dosyası onaylanmadığından gösterilmemektedir.
Medya dosyası onaylanmadığından gösterilmemektedir.

 << Önceki ŞiirNilgün Aras ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Şeker Ahmet Paşa Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Arap Naci: ah şu Şeker Ahmet Paşa. neler çağrıştırdınız. muhteşem.

0 person liked.
0 person did not like.
Metin soydeveli: 'gözler bırakılmaz öyle sevda başkadır iki güzel tablo astım her birine ikişer ' Bakılan belki de alalade bir çift göz, lakin gören gözlerin, yüreğin güzelliği olmalı bu. Tebrikler. Hele finali mükemmel.

0 person liked.
1 person did not like.
Ramazan Topoğlu 2: Şeker Ahmet Paşa: Ressam. Sadece Ressam. İlave olarak değerli bir devlet adamı. Yarı doktorluğuyla, rütbeye doymuş asker içinde sanatıyla en iyi temsil örneği vermiş, şekerleşmiş sanatçı. Resmine bakınca başında kırmızı fesi, kıvrımsız bebe yakalı gömleği, asilce dolanmış boyunbağı, koyu renkli ceket altında gecede ışık kombinesinde yelek, gömleğiyle ve aşağı sarkık, ucu hafif yukarı kalkık yakışan bıyığıyla zamanına özgü karede Şeker Ahmet hadi Paşa'sını da söyleyelim Şeker Ahmet Paşa. Şiirin altına Ormanda Gülümseyen Geyik ve Yaşlı Güller ile Tomurcuk Gül tablosu asılmış Şeker Ahmet'in. Bu vesileyle köpeği koruluğa dikkat kesilen Çoban ile artık köye dönmekte olan Oduncu tablolarında da gezindim, şiirin aralarına astım. 'Ay niye tiril tiril suların üstünde'. Bu görüntüyü de o anda gıda isteyen gönlümün sanat galerisine astım. Baktı sular gidiyor, baktı kumsal kendi halinde. Baktım, sulara bend gererek kendime çevirdim, baktım kumsal yalnız tam sıradır dedim. Su üstünde ay ile tiril tiril ütülü dostluk kurdum. Çok yaşa o dizeler. Sırada Şeker Ahmet Paşa. Tiril tiril sular üstünde, sular ayna gibi, sular berrak, geyik gülümsüyor, güllerin kokusu geliyor, Cumhuriyet ve 23 Nisan Bayram sabahları tazeliğinden. ... Şeker Ahmet Paşa: Ayrılık muhterem kalsın istedim ..... Muhterem ayrılık.. Ve. Müzeden çalınan iki değerli imza. Geyik koşmaya başlamaktan vazgeçmişti. O yüzden fırlayacakmış gibilikten çok az kamburlaşarak uzaklaşmak istemişti. Ne çok yakışmış Şeker Ahmet Paşa. Geyiğin öyle duruşu. Arka ayaklaları ne kadar zarifti. Koşmaya kolaylaştıran kıvrımı. Geyik düşünüyor ve gülüyor. Gülü natürmort diyemezsin, köşeye uzanmış kökü, nerde olduğu bilinmeyen gül kargaşası sonrasındaki tomurcukla yine gül huzuru. Şairin istediği gibi kalsın her şeyi Şekerce.

0 person liked.
0 person did not like.
TÜLAY SUSTAM - Beyaz TebeŞİİR: düşünün bir kağıda resim çiziyorsunuz şiir de olabiliyor. şiir yazıyorsunuz onu resimlemek hayal dünyanıza bağlı. bir resim çizmek isterseniz tuale sığdırmak zorundasınız oysa şiir yazmak bir kağıdı taşırıp dışında kalan her harfi beyaza giydirmektir. birinin önceliği diğerinin sonunu belirliyor. bana göre şiir yazmak, resim yapmaktan daha zor. iç içe geçmiş zincir görseniz sıradan bir bağlılık gibi gelir insana. her halkası birbirinin aynısı olması ve bir tanesinin kopması bütününden bir şey alıp götürmüyor geride birbirinin aynısı bir kaç halka kalıyor. kopup gidenin boşluğu bile bağlılığı yitirmiyor. şair; bir gözbebeğime resim çizerken diğerine şiir yazdı. anladım ki penceremin önünde duran iki saksı da yalnız değil. sevgi ve saygılarımla.

0 person liked.
1 person did not like.
sinyali: Şeker Ahmet Paşa hakkında kısa kısa... TABANCA ... .... tutalım yanılıp ateş ettiniz Şeker ahmet paşa'nın resimlerini eski hececilerin şiirlerini bir de ben çok seviyorum siz de seviniz cemal süreya 2.Anekdot 1896’da yabancı misafirleri ağırlama işleriyle ilgilenen Yabancı Konuklar Teşrifatçısı (Protokol Sorumlusu) oldu. İlk saray ressamlarından biri olan Şeker Ahmet Paşa, yaver olduğu ve Şehzade Yusuf İzzettin’in huzurda bulunduğu bir sırada II. Abdülaziz “Yaver Ahmet Efendi’yi çağırınız” diye emretmiş, mabeynci hangi Ahmet olduğunu anlamamış, Şehzade Yusuf İzzettin “canım bizim Şeker Ahmet” demiştir. Bundan hoşlanan Abdülaziz kahkahalarla gülmüştür. O zamandan sonra Ahmet Ali, iyi kalpliliğinin ve uysallığının karşılığı olarak bu lâkapla anılmıştı. Asker ressamlar geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Şeker Ahmet Paşa’nın resimlerinde insanlara ve olaylara odaklı bir yaklaşım yerine; ormanlar, meyveler, çiçekler, karacalar, geyikler, koyun sürüleri ve çoban köpekleri sevgi ile işlenmiş motiflerdir. .

0 person liked.
1 person did not like.
Murat Aydın Doma: 'gözlerine asacak iki Şeker Ahmet Paşa adına bak tablolarına bak çalana bak hislen ayrılık ya ormanda bir geyik ya onun gülleriyle kalsın istedim' okuyanı derinlere daldıran enfes bir şiir... unutmayan yüreğinize ve unutturmayan kaleminize saygılar... sanatsız kalan bir toplumda yaşıyoruz ne yazık ki... bütün damarları kurumuş... birkaç kılcal damarında hayat belirtileri olan... böylesi yürek böylesi kalem asla susmasın... sağlıkla ve mutlulukla kalınız...

1 person liked.
0 person did not like.
SEZARVESU: Resmin şiireyansıması hoş olmuş. Sanat eseri başka bir sanat eserini etkileyip ona esin olur. Okuduğumuz bir roman,dinlediğimiz bir müzik, oyun.... Güzel şiirinize esin olan şeker Ahmet Paşa bir kez daha kalıcı olacak.

1 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 7 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Adnan Yeşiltaş
Tuğba Turan
Emin Furkan Çelik
Sercan Bayram
Elmas Yazdıran
Burak Yakup Mutlu
Sadık Doğan
Zeynep Ece Arabul
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Affet (Necip Fazıl Kısakürek)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Karşılama (Refik Durbaş)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Şeker Ahmet Paşa Şiiri - Nilgün Aras

Antoloji.com
27.2.2017 16:38:53  #4.33#
[693326]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#693326 ##24493