Antoloji.com

Rüya Şiiri - Orhan Veli Kanık

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Orhan Veli Kanık Orhan Veli Kanık Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirOrhan Veli Kanık ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Rüya

Annemi ölmüş gördüm rüyamda
Ağlayarak uyanışım hatırlattı bana,
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Bayram

(c) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.4 10
(132 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

(c) Bu şiirin telif hakları Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş'ye aittir.
Yapı Kredi Yayıncılık, Orhan Veli Kanık şiirlerinin internette yayınlanmasına izin vermediğinden, şiirin tam metnine yer veremiyoruz.

Şirket Orhan Veli Kanık şiirlerinin telif haklarını satın alarak veya anlaşma yoluyla bu şairimizin şiirlerini temsil etme hakkı elde etmiştir. Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş., Orhan Veli Kanık şiirlerinin nerede ve nasıl yayınlanacağına karar verme hakkına yasal olarak sahiptir. Antoloji.Com; Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına %100 uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde tam metnine yer verilen şiirler, şairlerin kendilerinden veya temsilcilerinden alınan izin ile yayınlanmaktadır.  


 << Önceki ŞiirOrhan Veli Kanık ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Rüya Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Kamil Durmuşoğlu: Aaah. Keşke herkes kendi gözündeki merteği görebilse... Ya da gösteildiği zaman olsun merteğimize bakabilsek... Örneğin üç-beş kitap okumakla alim olunamadığını anlasa kimileri. Veyahut aynasının kendini dev gösterdiğinin farkına varabilse. İbret almak için belki gereklidirler diye düşünmek lazım.

2 person liked.
0 person did not like.
M.TÜRKOĞLU: Orhan Veli'yi severim..Ama 'Rüya'sını sevmedim.

2 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Eh... Söz gümüşse sükut altındır. Büyüklerden biri neden sohbet etmediğini soran bir vatandaşa, 'Bizim sükutumuzu anlamayan sohbetimizi hiç anlamaz' demiş(miş) . Kamil Bey, kral çıplak olmasına çıplak da :) kendi çıplaklığımızı göremiyorsak asıl ona ne çare bulacağız? Biraz da dinleme sanatını öğrenelim. Sizi izlemeye devam edeceğiz :) Yarabbi... Bu ne büyük bir şiirmiş... Ben ne kadar körmüşüm :) Cık... Cık... Cık...

1 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Bağışlayın arkadaşlar; deminden beri yazdıklarımı, yazılanları okuyup duruyor ve benim de egosuna, siyasi duruşuna, hazımsızlığına yenik düşmüş bir tavır sergileyip sergilemediğime karar vermeye çalışıyorum. Öyle olmamaya çalışıyorum ama, sizin ego, bizim nefs dediğimiz şey o kadar kötülüğe meyyaldir ki ben, kendimi bile kandırıyor olabilirim. Şimdi açıkça oradan nasıl göründüğümü söylemenizi rica ediyorum. Bu sayfaya takıldığımdan beri ben gerçekten egomun emriyle hareket ediyor, hazımsızlıklarımı yatıştırmaya, kendimi tatmin etmeye çalışıyor gibi bir görüntü mü arzediyorum? Saldırgan mıyım? Evet, şu an artistlik yapıyorum: Sadece beş kişi, sadece evet yazarsa (şiirden değil ama) bu ortamdan (bir daha dönmemek üzere) çekileceğime söz veriyorum.

1 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Güzel. Konu şiire geri dönmüş. Kaçan balon gerçekten korkunç bir şey. Yani, kaçan bir balonun bir çocuğu ne kadar üzeceğini öyle sıradan şairler hayal bile edemezdi gerçekten. İşin ne kadar matrak yerlere vardığına bakar mısınız? Orhan Veli'nin ne dünya görüşü, ne yaşadığı hayatı sevmediğim halde bir sanatçı olarak ona saygı duyduğumu, gerçekten büyük şiirleri olduğunu söyledim. Bu arada bir şairin büyük şair olması için bütün şiirlerinin büyük olmasının gerekmediğini de söyledim. Sizler Cahit Sıtkı'dan kaç şiiri ezbere okuyabilirsiniz? Yaş Otuz Beş... Ama bu yeter işte. Bu o kadar güzel bir şiirdir ki, onun edebiyat kitaplarında yer almasına yeter de artar bile. Şimdi, hakkını verdiğimiz bir büyük şairin inatla her dediği, ama her dediği güzeldir diyerek bizi hayır bu adam işe yaramaz demeye kışkırtmayın. Özetliyor ve diyorum ki; Orhan Veli (Edebi açıdan Orhan Veli) hayatını şiire vermiştir. Güzel eserler de vermiştir. Bunların sayısı çok fazla değildir ama o birkaç şiir onu edebiyat adına hayırla yadetmemiz için yeter. Velakin şu şiir, onun iyi şiirlerinden biri değildir... Bu kadar yahu. Bu işi taraf dalaşmasına dökmek için ille kulp üretmeyin. Biz sadece karalamak isteyenler olsaydık 'Ne ahlaksız bir bakışla yazmış bazı şiirlerini' bile diyebilirdik. Dedik mi? Demedik. Çünkü edebiyatımıza kazandırdığı o birkaç şiiri oradan söküp atamayız. Anlatabildim mi? İnsanı reaksiyoner konuma itip ondan sonra kenara çekilip 'bakın sırf kendilerinden olmadığı için saldırıyorlar' demek için fırsat kolluyor gibisiniz. De me ye ce ğiz... Ama laf arasında (nasıl biz sizin dünya görüşünüze saldırmıyorsak) sizlerin de bizim dünya görüşümüze hakaret etmenize sessiz kalmamızı da beklemeyin.

0 person liked.
1 person did not like.
O.K.P: Ben de şiiri kötüleyenlerden olduğum için cevap hakkını kendimde görüyorum... Çocuğun bir balonu elinden kaçirmasi kadar klişe(klasik) birşey yoktur,bu çoğu insanın aklına gelir merak etmeyin...sizin aklınıza bu gelmiyorsa hatayı kendinizde arayın...ama gelip de bu şiir dört dörtlük demeyin...bunu yaparsanız,şiir ne kadar dört dörtlüğe uzak olursa sizde asıl değerinizden o kadar uzakta olursunuz...saygılarımla

0 person liked.
0 person did not like.
Ali Akar: Şiirin uzun olması gerektiğini savunan gafiller mi var aramızda ? Şiirin kısalığına bakıp sanattan yoksun kaldığını düşünecek cahiller mi var aramızda ? Kendini şair gören şiir yazıyorum diyen ve şu 4 - 5 satırda şiiri göremeyen kötü bir sanrıdadır da o bunu bilmez.... Şimdi o kendini şair adleden ya da şiir den anlıyorum diyenler bana şu satı8rı bir açıklasınlar da göreyim... :Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak Ağlayışımı............ Burada ne diyor Allah aşkına... Bu cümle neden var burda. Ne anlatmak istemiş. Ne yapmak istemiş. Rüyadan uyanmakla uçan balonun kaçmasının benzerliği ya da ilişkisi nedir ??? Sizlerin hiç birinizin böylesi bir şiir yazmaya kalkıp ağlayışı yazdıktan sonra uçan balonun kaçışını değil yazmak aradaki bağı kurmanız bile mümkün değil. Öyle gariptir ki çıkıp bir de utanmadan şiiri olumsuz eleştiriyorsunuz.... Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak Ağlayışımı... Sadece şu satırı okumanız sadece şu satırın varlığı sizin yüzlerce sayfada bir hayat boyu deneyime sahipken bile anlatamayacağınızı anlatıyor.... Çünkü bu adam şair di sizlerse değilsiniz ve asla da olamayacaksınız.... Sizler olsa olsa yarın öbür gün şiir yazmayı denemiş ama becerememiş kötü birer eleştirmen olursunuz....... Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak Ağlayışımı... Güzellikler bir gün istemeden de olsa elimizden uçup giderler. Lakin bu uçup gidişten sonra hayatın devam ettiğini anlatır geçmişte kalmış olan uçup gitmeleri anış.... Rüyada görülen ölümden sonra ağlayarak uyanıştaki çocuğa verilen teselli onun sadece bir rüya olduğuyla bir alt tarafı deyiş vardır tıpkı alt tarafı bir balon üzülme deyiş gibidir... Bu bir tatlılıktır..... Yeterlidir.... Ne güzel ya da ne şirin dedirtir insana.. Şiirin amacı da bu hissi vermektir. Bu sonuna kadar ve dört dörtlük bir şiirdir.... Garip garip açıklamalarla kulp aramaya kalkışanlara kulp bırakmayacak kadar kısa oluşu yüzünden kısalığından dem vurup anlamamazlığa verilen hallerle garip bir tutum içine girilmesini eshefle kınıyorum....

0 person liked.
0 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Sayın Selçuk, Şimdi de sataşmalarınızı bana mı yöneltiyorsunuz? Sizi kendime muhatap olarak görmüyorum. Sizin muhataplarınız belli, onlarla polemiğe devam ediniz. Yalnız bu sitede olmasın, saygılarımia.

0 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Yorum tarihçem Antoloji'de mevcut olsa gerektir. Hep şiir hakkında konuştum. Şiir hakkında konuşamayanlar sözü başka mecralara çektiler, biz de gittik. Kimsenin mesnetsiz saldırılarına eyvallah diyecek değiliz. En ilmi biçimlerde yine söyleriz sözümüzü. Çünkü bu vatan da bu millet de bu kültür de bizimdir, ne yetimiz biz bu topraklarda, ne de öksüz. Özet: Edebiyat istiyorsanız ben varım. Cevap isterseniz... Almadan gitmenize dayanmaz yufka yüreğim... Özetin özeti: Edebiyat içinde kalın, orada kalayım...

0 person liked.
0 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Sayın Selçuk, sayın Kamil bey, sayın Kurul, Artık benimde sabrım kalmadı; siz bu siteyi kendinize bir dövüş arenası olarak seçmişsiniz.Benim anladığım kadarıyla: bu sitede günün şiirlerinin yorumu ve irdelenmesi yapıldığını sanıyordum. Görüyorumki, şahsi egolarınızı tatmin etmeye çalışıyorsunuz. Lütfen egolarınızı başka bir platformda tartışın. Artık gına geldi.Şairseniz, şairliğinizi bilin, eleştirmenseniz, eleştirmenliğinizi bilin; boyunuzu aşan işlere bulaşmayınız. Sevgi ve saygılarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
Kamil Durmuşoğlu: Ikına ıkına söylemektense haykıra haykıra söylemeyi tercih ederiz. Lakin; sözümüzün muhatabı olmayan kişi neden alınır ki?

0 person liked.
0 person did not like.
Kamil Durmuşoğlu: Hayallerimizi, mevcut gidişattan kaynaklanan endişelerimizi, bizi biz yapan değerlerden uzaklaştıkça kimliğimizin lime lime oluşuna isyanımızı herkesin anlamasını beklemiyoruz. Ve diyorum ki; mutlaka ağdaş çarların postallarına yüz sürenleri örnek almak istiyorsanız tercihinizdir ve bana karışmak düşmez. Ben Tarihin tanıklık yaptığı büyük Türk yiğitlerini, Mustafa Kemal'i, Fatih'i, Yavuz'u, Bilge Kağan'ı örnek alacağım, onların idealleri, ülkülerini benimsedim ve benimsemeye devam edeceğim.

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Çok muhterem Cemela, Ütopya ile gerçek arasında gidip gelenlerin (samimi olduğunu varsayıyorum bu arada senin) bir çıkmazından geliyor sesin: Koyun sürüsüne kurtlar saldırmakta iken bilge bir koyunun kuzuları etrafına toplayıp barış ve kardeşlik nutku atmasını andırıyor (ne kadar güzel olursa olsun) söylediklerin. Savaşma seviş sözlerini hatırlıyorum. İyi de, emin ol, kendini savunacak tedbirleri almamışsan bunun için sığınacak yer bile bulamazsın ayılar saldırdığında (ki ayı değil mi, ne kadar eğitirsen eğit saldırıveriyor işte) . Haklısın tabii: Hepimiz insanız. Ama şu meşhur deli fıkrasını bilirsin. Hani kendini tavuk yemi sanan delinin hikayesi. Taburcu olurken bir tavuk görüp geriye, kliniğe kaçtığında doktora, 'Tamam ben anladım tavuk yemi olmadığımı da, ya tavuk? ' diye sormuş :) Neyse. Benden bugün bu kadar. Zaten Trabzonspor yenildi:(

0 person liked.
0 person did not like.
Kamil Durmuşoğlu: E. Kurul, evlat; Buraya isme hitaben yazmak hiç hoşuma gitmiyor. Sen bana tavsiye edecek ne yaştasın ne de birikimdesin. Kabul ya da redlerinle benimle kulvarın da farklı. Bu anlamda ben Orhan Veli ile de örtüşmüyorum. Senin kabul ve redlerinle örtüşen insanlara Kamil Durmuşoğlu'nu örnek olarak dayatmak ne kadar doğru ise Orhan Veli'nin dayatılması da o kadar doğrudur. Orhan Veli'nin edebi birikimini de abartmaya gerek yok. Orhan Veli'yi sizin kadar değil belki ama ben de epey biliyorum. Ben hiç kimsenin ismini zikrederek ve özellikle birilerini kastederek fikir beyan etmedim. Kimin için ne yapıyorsan yap ama benim ismimi zikrederek bir şeyler yazma. Rica ederim

0 person liked.
0 person did not like.
Gönüleri: Doğrusu yazarı kim olursa olsun; hiçbir şiir özelliği taşımıyor.Sadece anlatımda sözcüklerin yerleri değiştirilmiş kuralsız bir cümle.Hepsi o kadar.Orha Veli adı bu şiiriyle buraya yakışmadı.... Enver Özçağlayan

0 person liked.
0 person did not like.
ulviziya: Orhan Veli şiirde tedâhüle taraftar değilim demiş...Şiir sâde ve yalın olmalı,demiş...O öyle demiş diye bu doğru mu...? Ne kadar doğruya yakın...? Ben de dâhil olmak üzere birçokları da der ki : Bir şiirin içinden hem engin nağmeler yükselir gibi olmalı , hem görkemli yerlerin tasvir edildiği resim sanatı gibi olmalı ve hem de her türlü hazzı ve zevki tattırıcı heyecan verici nitelikte olmalı...Hâsılı şiirden ne kadar çok sanatın izleri aksederse o derece iyidir...Bu seçim tarzı her kişiye göre değişebilir...Orhan Veli'nin yazdığını referans kabul edip Orhan Veli'yi savunmak hatâlıdır...O öyle söylemiş ve o tarzda yazmış...Başkaları da bir şiirin içinde çok sayıda zenginlik olmalı diyor...ALINTIDA bir kelime geçiyor ki onu anlamadım MUFAKKİYET mi ne...? bunun anlamı ne...? Yoksa bu kelime MUVAFFAKİYET midir...?Tanınmış bir şâir yazdı diye keramet aramak,yanlış...Bu şiir orta derecede...

0 person liked.
0 person did not like.
Limitsiz secret: Şiirin tam metnini göremesek de bu satırlar, şiirde işlenen duyguların güzelliğini anlatmaya yetiyor. Tam puan tabi ki Saygıdeğer Orhan Veli üstadımıza.

0 person liked.
0 person did not like.
Serdara: Ustadır, ne yazsa güzeldir...

0 person liked.
0 person did not like.
Kamil Durmuşoğlu: Şairin kimliğine, siyasi düşüncesine, geçmişinde benimsedikleri ile reddettiklerine bakarak şiirlere yorum yapılmaz. Kimi, kendi düşüncesinden birinin şiiri buraya asılmışsa o şiire derhal en uçuk methiyeleri düzüyor. Kendi düşüncesinden biri değilse (örneğin burada Necip Fazıl’a ait bir şiir varsa (Necip Fazıl çok büyük bir usta olduğu için ‘’tu kaka’’ cümleleri sıralayamıyor) neden eski şairlerin şiirleri konuyor, neden yeni şairlere yer verilmiyor diye veryansın etmeye başlarlar. Fakat Orhan Veli de eski şair olmasına karşın onunla ilgili bu tür cümleler sarf etme şöyle dursun, rahmetlinin şiire bile benzemeyen (muhtemelen kendisi bunu şiir niyetiyle yazmamıştır, Orhan Veli’nin dilinden, kaleminden diye birileri bunu şiir diye yutturmaya çalışmıştır) bu sıradan sözlerine ‘’muhteşem, harika…’’ gibi sıfatlarla olmadık methiyeler dizerler. Ben de bazı şairleri sevmem. Sevmediklerim, sevemeyeceklerim beni bilen ve tanıyanların malumudur. Ama sevmediklerimin şiirlerine söz etmem. Ben, geçmişlerinde benimsedikleri veya reddettiklerine göre sevmediklerimin şimdiki nesle ‘’idol (put)’’ olarak dayatılmasını eleştiririm. Orhan Veli de kendine has tarzıyla şairdir. Ama öyle büyük şair falan değildir. Birkaç iyi şiiri de vardır, ama bu sıradan ifadeleri asla iyi şiir değildir ve şiir de değildir. Hayat tarzıyla, benimsedikleriyle, reddettikleriyle bana göre örnek alınması gereken kişi olarak dayatılması ise yukarıdan aşağıya yanlıştır. Olan biteni umursamayan, milli his ve heyecanı sıfırlanmış olan şimdiki nesle milli değerlerimiz ve kutsallarımızı benimsemiş ve bunun yanında devletin ve milletin geleceğini tehlikeye atan icraat ve düzenlemelere baş kaldıran her şeyiyle biz olan nice aydınlar varken ömrü değerlerimizi küçük görmekle tükenmiş kişilerin örnek diye sunulması yanlıştır. Kalbi selamlarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Güç anlaşıyoruz :) Ama anlaşacağız eminim. Sayfayı diyaloga boğduğumuz için birileri bizi buradan kovmadan önce (inşallah) . Tezime uygun şiirler gönderdim. Böyle olmasa ve kendime kızsaydım o zaman da yeni bir şey öğrenmiş olurdum, maksat yine hasıl olmuş olurdu. Ne var ki kızamıyorum, çünkü tam anlamıyla anlatmaya çalıştığıma uygun şiirler gönderdim. Bilirsin biz Karadenizliler önemli şeylerin altını çizeriz. Demem o ki; ben Orhan Veli'nin kalıp ve kafiyeye karşı olması konusunda onunla hemfikir değilim ki... Bakınız: İnsan bir duygu yoğunluğuna girer. Bir değirmen taşı içinde döner durur gür gür... Öğüttüğü kendidir nihayet, ve elinde olmadan taşar, akar kendinden dışarı. Velakin içinde akacağı yatağı kendisi seçemez. Gün olur iki dağ arası bir vadide akarsınız, yazdığınız hece olur, aruz olur, gün olur bir ovada akarsınız serbest serbest. Nihayet, bunların ikisi de, eğer gerçekten akıyorsanız siz, şiirdir... Burayı kendi şiir teşhirhaneme çevirmek istemiyorum. Böyle pek çok serbest şiirimin de bulunduğunu söylemekle yetineceğim. Şimdi bana, öyleyse siz şiirden ne anlıyorsunuz? Sizin kendinize has bir tarzınız yok mu diyebilirsiniz. Ve bu, gerçekten güzel bir soru da olur. Siyasete soyunmuş bir dinbilimcinin (bakın, kelime türettim) tv şovlarda kitaplarını havada sallayıp; 'yazıyoruz, okumuyorsunuz ki' dediği gibi: Şiir Söylemek ve Röportaj başlıklı iki yazıda bu görüşlerim açıkça yer alıyor. İnhisarımda olduğunu düşündüğüm şiir anlayışının örneklerinden sadece birkaçını zikretmek istersem... Mesela, 'Alkış' diyebilirim, 'Bu O' diyebilirim, 'Keşke yazılmasaydı' diyebilirim.

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 36 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Murat Şahbaz
Habib Umutlu
Mahmut Nazik
Tamer Yolcu
Orçun Okçuoğlu
Tarık Torun
İbrahim Halil Tay
Aminullah Nail Han...
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
? Soru İşaretlerinden Biri (Cahit Zarifoğlu)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Rüya Şiiri - Orhan Veli Kanık

Antoloji.com
24.2.2017 15:52:03  #4.33#
[22162]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#22162 ##118